bildirgec.org

font hakkında tüm yazılar

101 adet çok kullanışlı web sitesi

Sami Erguner | 15 June 2011 11:12

Zaman zaman pek çoğumuz, gerekli programları eksiksiz olan kendi bilgisayarımızın haricinde, farklı bilgisayarlarda da çalışmak durumunda kalabiliyoruz. Örneğin, bir arkadaşımızın yeni bilgisayarına belki daha hala bir antivirüs programı yüklememiş olduğunu farkedebiliyoruz. Kimi zamansa bilgisayarımızdaki yüklü programlar ile çözebileceğimiz işlerimizi, web üzerinden gerçekleştirme isteği duyabiliyoruz. Aşağıda bize farklı konularda faydası dokunabilecek, pratiklik sağlayabilecek 101 adet web sitesi içinde öne çıkanlardan bahsetmeye çalışacağım. Bu 101 adet sitenin listesine ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

sitelere font özgürlüğü

admin | 03 January 2011 11:07

bildirgeç’de sık sık görürüz en iyi 25 font, arşivlik el yazısı fontları gibi yazıları. fontların hemen hepsi güzeldir fakat sadece bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. eğer bu fontları web sitenizde veya günlüğünüzde kullanmak isterseniz bunun öyle pek de kolay olmayacağını bilirsiniz. ya flash tabanlı sifr (scalable inman flash replacement) kullanacaksınız, ya da javascript tabanlı typekit kullanacaksınız. sifr kullanırken flash kullanmak zorundasınız ve flash bilmeniz gereklidir, typekit kullanmak da ücretlidir ve üstelik türkçe karakter destekli font bulamazsınız. yeni yeni kullanılmaya başlayan css3’ün ise maalesef internet explorer tarafından deskteklenmemek gibi kronik problemleri vardır. bu kadar kötü haberden sonra işte iyi haber geliyor; birazdan tanıtacağım sistem hem bütün tarayıcılar ile uyumlu, hem de türkçe karakter destekli bir çok font içeriyor. Kullanımı ise sadece bir satır javascript kodundan ibaret ve elbetteki ücretsiz.

fonts.com

typekit benzeri javascript tabanlı bir font servisi fonts.com. javascript tabanlı bir servis olarak typkit’ten farklı olarak biraz daha yetenekli, bol font alternatifli, 40 dil desteğine sahip ve de bireysel kullanıcılar için ücretsiz bir servis. üstelik türkçe font desteğine de sahip.

tasarımlarınız için 60 bedava el yazısı fontu

guttsay | 15 December 2010 10:00

bilgisayarlar ve yazıcılar icat edilmeden önce mektuplar, notlar, dökümanlar, reklamlar ve her şey el yazısıyla yazılıyordu. bugün bile yazarlar ve bazı tasarımcılar ilk taslaklarını el yazısı ile yapıyorlar.

bu yazıda el yazısını başarılı uygulamış birkaç site ve 60 adet el yazısı fontu paylaşacağım.

Maria Grossman
bağlantılarınızı canlandırmak için gerçek resimler koyabilir ve el yazısı fontları kullanarak ilgi çekici ve gerçekçi hale getirebilirsiz. tıpkı maria grossman’ın kişisel web sitesinde kullandığı gibi.

www.mariagrossmann.de
www.mariagrossmann.de

mariska
tasarım üzerine kişiliğinizi yansıtmak için el yazısı fontları ve kişisel seçiminiz renkleri kullanabilirsiniz. marisha.com gibi.

www.marisha.com
www.marisha.com

özel tasarımlarınız için yepyeni 50 ücretsiz font

xerre | 11 November 2010 12:36

fontlar (yazı tipi), özellikle web tasarımı başta olmak üzere birçok tasarımın dikkat edilmesi gereken önemli öğelerinden birisidir.
internette ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz binlerce font mevcut. durum böyle olunca sanırım en zoru da o binlerce font arasından tasarımınız için en uygun olan fontu seçmek oluyor.


Base [download]

bu bildiride, internette dolanan binlerce font arasından sıyrılan yepyeni ücretsiz 50 adet fonta yer vereceğiz. ve umuyorum ki buradaki fontlar çeşitli çalışmalarınızda en uygun fontu seçmenizde size yardımcı olacaktır.

AGE [download]


Bext [download]

Web Tasarımcıları için Yeni Kaliteli Fontlar

angelsdemos | 12 October 2010 10:09

Web tasarımında oldukça büyük bir etmen olan fontları logo, banner ve hatta css3 sayesinde web sitenizde kullanabilirsiniz.Aşağıda yer alan yeni, ücretsiz ve yüksek kalitedeki fontları web tasarımı veya logo tasarımlarınızda kullanabilirsiniz.Web Tasarımcıları için Yeni Kaliteli Fontlar ;

Piron

Bext