bildirgec.org

film müzikleri hakkında tüm yazılar

Aşkta Tüm Mesele Zamanlamadır; 2046 (2004)

dnz81 | 31 January 2011 12:47

2046’ya giden bütün yolcuların amacı aynıdır; kayıp hatıraları canlandırmak çünkü 2046’da hiçbir şey değişmez. Ancak hiç kimse bunun doğru olup olmadığını bilmez. Çünkü geri dönen hiç olmadı.

Uzakdoğu sineması veya Kar Wai Wong (yönetmen/senarist) denince akla gelen ilk filmlerdendir, 2046. Kar Wai Wong (My Blueberry Nights ile In the Mood for Love filmlerinin yönetmen/senaristi) ve Tony Leung Chiu Wai‘den (In the Mood for Love, Infernal Affairs ve Lust, Caution filmlerinin de başrol oyuncusu) melankolik bir başyapıt.

ADDRESS UNKNOWN /

sahaf1976 | 09 July 2009 09:54

Toprak Yaratıldığında Üzerinde Sınır Çizgileri Yoktu, Onu Bölmek İnsanlara Düşmez. *
*Hin-mah-too-yah-lat-keht Yüksek Dağlarda Gezen Gökgürültüsü

Adress Unknown
Adress Unknown

2001 yapımı bu film belki de politik yanı en belirgin olan filmi Kim Ki Duk’un. Bilinmeyen Adres filmi ismini Amerikan askerlerinin üs kurduğu bir Kore kasabasında ABD’li bir askerle yasadışı bir ilişki yaşayan ve bu ilişkiden doğan melez oğluyla kasabanın tüm aşağılamasına katlanarak yaşamak zorunda kalan bir kadının çocuğunun babası olan askere gönderdiği ama asla adresine ulaşamayan mektuplardan alıyor adını.
Koskoca ülkelerin savaşları ve anlaşmaları altında yok olup giden hayatlara bir ABD ve Kore eleştirisi üzerinden bakabilen yönetmen Kore halkının Amerikan kültürüne duyduğu hayranlığa da hayli sağlam eleştiriler getiriyor. Filmin müziklerinde, Ho-jun Park imzası bulunurken, 1959 2008 arası tam 129 filmde adı bulunan Jeong-min Seo filmin görüntü yönetmeni…

Filmlerin Tadı Tuzu; Film Müzikleri

hoodly | 27 April 2008 14:19

Gerçekten ben bir film müziksiz olsa bize verdiği zevki, heyecanı ve düşünceyi tam anlamıyla yerine getiremezdi diye düşünüyorum. Bir aksiyon filminde onun için meydana getirilmiş bir müzik ile mi yoksa sadece oynayanların ve çevreden gelen seslerin duyulması ile mi daha güzel seyirlik bir film ortaya çıkar. Yada romantik bir filmde bizleri oyuncularla birlikte o sahneyi birebir yaşıyormuşuz gibi hissetmemize yardım eden bir müzik olmasa? Bir korku filminde o gerilimi ve korku duygusunu içimize işletecek bir müzik ile mi filmler daha bi tatlı oluyor. Ben de beni etkilen film müziklerinden bir liste yaptım. Umarım beğenirsiniz ve de tabiki es geçtiğim bir çok müzik olacaktır. Onları da siz tamamlarsınız artık?

Yasal Video Klipler

mhalil | 31 January 2008 23:48

HitKlip, MESAM, MÜYAP, MGS ve MÜYORBİRtarafından lisanslanmış, Yasal Videoklip sitesidir.
yayınlanan klipler için ne sanatçılardan ne de kullanıcılardan para talep ediliyor.
Kazanç, aynen televizyonlardaki gibi reklam ile sağlanıyor.
Geliştirilen yazılım sayesinde klipler ardarda sıralanıp izlenebiliyor yani, playlist oluşturuluyor. Üstelik hazırlanan liste eşe-dosta-ahbaba da gönderilebiliyor.
Başlıca kategoriler, Unutulmayanlar, Enstrumantel, Azeri, Çocuk şarkıları, Yöresel Sanatçı klipleri, Amatör sanatçı klipleri,…vb olarak sayılabilir.
Ana sayfada, Pop, Rock, Hiphop, Arabesk, Fantazi, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Özgün Müzik, Film Müzikleri, Şiir kategorilerine ait en fazla görüntülenen (Hit alan) videolar listeleniyor.
Listede, şarkıların yanında bulunan bilgi (info) simgesine tıklandığı zaman, şarkı sözleri, albüm adı gibi bilgiler, açılan pop-up pencerede görüntüleniyor.
Şarkı sözlerini ezberleyemeyen ve yalan yanlış sözlerle şarkı sözleyerek, şarkıyı katleden ve çevresindekilere açı çektirenlere duyurulur. 🙂
Özgüveni olanlar, kendi çektiği klipleri gönderip, (yeni eklenenler ya da Amatör Sanatçı Klipleri kategorisinde) yayınlanmasını sağlayablir.
Sitede sanatçı adına ya da parça adına göre arama da yapabilirsiniz.
Sitede şu an sadece Türkçe Klipler yayınlanıyor ( Azeri parçaları da Türkçe olarak kabul ediyorum, malum Biz bir millet iki devletiz 🙂 )

2008′ de hangi filmleri izleyeceğiz

birool | 02 January 2008 12:54

cloverfield (01.18.08)
cloverfield (01.18.08)

Koskaca bir yıl bitti. 2007 yılında pek çok film gösterime girdi. 2008’de de yeni filmler gösterime girmeye devam edecek. 2008 yılında gösterime girecek olan filmlerin afişlerine buradan veya buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca şu siteden 1913-2008 yılı arasında gösterime giren filmlerinafişlerine; yıllara, oyunculara , yönetmenlere, afişi tasarlayanlara göre ulaşabilirsiniz.
Yine ayrıca en iyi görüntü, oyuncu, yönetmen, kostüm, film müziği, özel efekt, animasyon… gibi bilgilere yıllara göre sıralanmış şekilde buradan ulaşabilirsiniz.

10,000 B.C (03.07.08)
10,000 B.C (03.07.08)

john williams : tanıtım

jane doe | 14 November 2006 14:02

John Williams, amerika’nın en ünlü ve başarılı orkestra yöneticilerinden, senfonik eser bestecilerinden biridir. kendisi hali hazırda 5 oscar, 17 grammy, 3 altın küre ve benzeri birçok ödüle sahip durumdadır.
Bu başarılı müzisyeni ucandaire’ye getiren sebebi bulmak için müziklerini yaptığı filmlere bakmak yeterlidir. bir kere star wars serisinin müzikleri külliyen kendisine aittir (oyunlar ve diziler dahil olmak üzere), 1977’de Star Wars: Episode IV – A New Hope ile oscar alarak bu güzel müzikleri taçlandırmıştır. Superman‘in maceraları williams’ın müzikleriyle adeta özdeşleşmiştir.

E.T. the extra-terrestrial, jurrasic park serisi, artificial intelligence: AI, harry potter serisi, minority report, war of the worlds müziklerini de zaman içinde yapıvermiş kimisiyle oscar almış ama illaki hepsiyle aday olmuştur. zira kendisi oscar’a en çok aday olan kişi rekorunu da elinde bulundurmaktadır.
Bilimkurgu fantezi türü film müzikleri dışında da kalbur üstü birçok filmde williams imzası görülmektedir. bizi iki notayla geren jaws melodisi, indiana jones ,JFK, schindler’s list, nixon, seven years in tibet, amistad, saving private ryan, munich filmlerinin müzikleri örnek vermek için yeterli olur sanırım.
Son yıllarda artık kendini tekrarladığından bahsedilmekte, yaptığı işlerin eskisi gibi çok karakteristik olmadığından dem vurulmaktadır. Tüm bu tartışmalara rağmen film müzikleri tarihine ismini altın harflerle yazdırdığı gerçeği su götürmezdir.