bildirgec.org

birool

9 yıl önce üye olmuş, 41 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

İnpaint ile istenmeyen nesneleri resimden çıkartmak

birool | 26 September 2010 16:07

çoğu zaman gerek duyduğumuz fotoğraflarda keşke şu olmasaydı dediğimiz fazlalıklar olur. Fotoğrafı çok beğeniriz ama sırf o göze batan nesneden dolayı kullanmak istemeyiz.
Photoshop ve benzeri programlar ile nesneleri fotoğraftan çıkartmak mümkündür. Ancak çoğu kişi için bu işlem karışık ya da zaman alan bir iştir.

inpaint webinpaint
inpaint – webinpaint

İşte böyle durumlarda İnpaintprogramı ile fotoğraflardaki istenmeyen nesneleri, kişileri, binaları, ağaçları, direkleri… resimden farkedilmeyecek şekilde ve kolayca çıkartmak mümkün.
Buradakivideolu anlarımlar ile neler yapabilceğiniz hakkında hızlıca fikir edinebilirsiniz.
Deneme versiyonunu indirebilceğiniz İnpaint programı ücretli bir yazılımda olsa internet üzerinden webinpaintile ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Google Translate ile iyi bir çeviri için

birool | 07 February 2009 14:03

Yakın zamanda google’ın Google Translate’e Türkçe dil seçeneği eklemesi Türk blog aleminde mutlulukla karşılandı.
Ancak bazı blogcular çevirileri umduğu gibi “google kalitesinde” bulamadı. Hizmeti google sununca beklenen kalitede haliyle yüksek oluyor.

Tam layıkı ile çeviriler yapmak hele de bunu bir makinenin yapması şu an için çok zor bir iştir.
Normalde yazılarımızı yazarken noktalama işaretlerine, yazım kurallarına uymak gerekiyor. Tüm bunlar iyi bir çeviri yapmaya gelince ayrı bir önem kazanıyor.
Özellikle cümle sonlarına konulan nokta çok önemli. Çünkü çeviri programları cümleyi anlamdırıken noktaya kadarki kısmı dikkate alıyor.
Yine küçük-büyük harf kullanımına da dikkat etmek gerekiyor. Çünkü Cümle içinde kullanılan büyük harfle başlayan kelimeler özel isim olarak değerlendiriyor.
Yine cümlede kullanılan virgüller tıpkı Türkçe’de olduğu gibi cümlenin anlamını büyük ölçüde değiştirebiliyor.
Yazım kurallarının yanı sıra kurulan cümlelerin sadeliği, uzunluğu, yapısı da yapılan çevirinin kalitesininde önemli bir etkendir.
Buradaçevirilerbilir yazılar yazmak konusunda nelere dikkat etmemiz gerektiği örnekleriyle anlatılmış.

İstanbul seçmen kayıtları

birool | 22 January 2009 21:00

Adrese dayalı nufus sayımından sonra ortaya çıkan 6 milyon yeni seçmen ülke gündemimizi epeyce meşgul etti ve etmeye de devam ediyor.
Bu durumdan rahatsız olan Cumhuriyet Halk Partisi 5 Ocak 2009 tarihinde askıya çıkan seçmen listelerine göre İstanbul’daki seçmenlerin kayıtlarının sorgulanabildiği bir sistemi kullanıma sundu.
Bu sistemle:
1- T.C Kimlik numarınızla hanenizde kaç seçmenin ve bu seçmenlerin kimler olduğunu görebilirsiniz.
2- Eğer hanenizle ilgili bir yanlışlık varsa İlçe seçim kuruluna yönelik itiraz dilekçesi hazırlayabilirsiniz.
3- İtiraz etmek için CHP il teşkilatından yardım isteyebilirsiniz.
Ayrıca hangi sandıkta oy kullanacağınızı öğrenmek isterseniz bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Ekran yakalama araçları

birool | 17 November 2008 16:47

Zaman zaman masaüstümüzün (desktop) tamamının ya da bir kısmının, veya bir web sitesinin ekran görüntüsünü alma ihtiyacını duyarız. Bunlar için ücretli ücretsiz pek çok uygulama mevcut.
Bu sitede Windows, MAC ve Linux kullanıcıları için ekran yakalamada (screen capture) için kullanabilcekleri 40 adet ücretsiz program, web uygulaması ve tarayıcı eklentileri listelenmiş ve bazı teknikler anlatılmış.
Belkide tam size göre olan ya da tavsiye edebilceğiniz uygulamada bu listededir.

700 gazetenin manşetinden OBAMA

birool | 11 November 2008 11:15

ABD’nin yeni başkanının ten renginin siyah olması bir tabunun yıkılması anlamına geldiği gibi dünya basınınında çok ilgisini çeken bir gelişme oldu. Öyle ki amerika’da bu tarihi günün belgesi niteliğindeki gazeteler satış rekorları kırdı.
Bu sitede Obama’nın başkanlığı kazandığı günün 700 gazetesi pressdisplay sitesi kullanılarak bir araya getirilmiş. Tabii yerel saat farkından dolayı gazetelerin hepsi aynı günün değil. Listede yer verilen Türk gazetelerinden sabah yıldırım baskısı ile diğerlerine fark atmış. Aynı gazete manşetlerini buradan da görebilirsiniz.
Aynı sitede Yine obama’nın gazeteler kullanılarak mozaik resmi yapılmış. Bu da Obama’nın E-posta sayfası.

İçimiz dışımız obama oldu…

Pilli ilan sitesi

birool | 06 June 2008 11:03

siberkültür‘de ve webrazzi‘de yazılanlara göre Pilli Network‘e yeni bir site daha katılıyor. Bu site diğerlerine göre biraz farklı. Çünkü içerik eklenen bir site değil bir web uygulaması olacakmış.

Yeni site “Pilli ilan” sitesi. Kısaca şahışlara ve işletmelere pilli sitelerinde ilan verebilmelerini sağlayacakmış.

Pardus 2008

birool | 02 June 2008 08:27

Pardus'08 Yolda!
Pardus’08 Yolda!

2003 yılında başlayan Pardus projesi hızla yol almaya devam ediyor.

Pardus 2008’in pek yakında indirilmeye hazır olacağı duyuruldu. gelişmelerin pardus 2008 yol haritasında da takip edilen süreçin takvimi de şu şekilde:

  • 3 Haziran Salı : Pardus 2008 Beta
  • 9 Haziran Pazartesi : Pardus 2008 RC1
  • 16 Haziran Pazartesi : Pardus 2008 RC2
  • 23 Haziran Pazartesi : Pardus 2008

Öss sınav giriş yerleri

birool | 15 May 2008 07:26

Bu yakınlarda açıklanacak olan Öss sınav giriş yerleri için araştırma yaparken bildirgec dahil pek çok kaynakta verilen http://portal.osym.gov.tr/ adresinin artık çalışmadığını gördüm.
Googla aramaları sonucu genelde çalışmayan adresin sonuçları çıktığından adayların sınav giriş yerleri dahil pek çok bilgiyi öğrenecekleri adresi buradan vermek istedim. T.C kimlik no ve şifrenizle buradan sınav giriş yerinizi öğrenebilirsiniz.

adsense reklam inceleme merkezi

birool | 20 April 2008 09:51

başlığı görünce google adsense‘nin hile yapanları tesbit için kurulmuş bir merkez sanmayın. Adsense zaten reklam yayıncılarını denetliyor. Bu sefer adsensenin yeni hizmeti sayesinde reklamları biz denetliyoruz.

Bu yeni hizmet ile metin veya resim reklamı gibi, türlerine göre filtre uygulamanın yanı sıra reklam gruplarına ve reklamverenlere tek tek izin vermeyi seçmek mümkün oluyor. Ancak reklam grubunu veya reklamvereni engelleme sebebinizi belirtmeniz gerekiyor. Google bu verileri reklamverenlerle paylaşarak reklam verirken neleri göz önüne almaları konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor.
Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya bakabilirsiniz.