bildirgec.org

nihilanth

11 yıl önce üye olmuş, 570 yazı yazmış. 107 yorum yazmış.

Yeni Nesilin İş Modeli: Grup Satın Alma Siteleri

nihilanth | 01 June 2010 10:07

İnternet girişimcileri arasında git gide popüler hale gelen grup satın alma siteleri, tüketicinin kendisine özel grup indirimi kazanmasını sağlıyor.

Yabancı Groupon.com‘un internet pazarında başlatmış olduğu group buying modelini örnek alarak yapılan siteler git gide çoğalıyor. Bu e-ticaret sitelerinin amacı, aynı hizmeti satın almak isteyen bireylerin internet üzerinden birlikte alım yaparak kişisel harcamalarını azaltmalarını sağlamak.

Kipru, Grubal, Ekoloni, SehirFirsati ve Grupanya bu sitelerden bazıları. Grupca.com, yeni açılan fırsat sitelerinden.

Bildirgec.org İçin Tagul’dan Kelime Bulutu

nihilanth | 31 May 2010 18:32

Tagul servisini kullanarak bildirgec.org için bir kelime bulutu oluşturdum.. Kelime bulutu motoru ağırlıklı olarak Mayıs ayında çıkan yazıları dikkate almış diye düşünüyorum. Algıladığı 800 küsür kelimeden popüler olan 300’ünü seçiyor motor. Dilerseniz blacklist e alacağınız kelimelerle daha sağlıklı sonuca ulaşabiliyorsunuz…

Tagul‘da kelime bulutunuz için ilginç ayarlamalar da mevcut. Daha sonra dilerseniz final kodunuzu alıp web sitenizde flash object olarak yayınlıyorsunuz. Oluşan kelime bulutu interaktif oluyor, üzerine tıklandığı zaman google‘dan o kelimeleri aratıyor.

CERN’deki LHC Deneyi Neden Tamamlanamıyor?

nihilanth | 18 November 2009 14:40

Birkaç senedir gündemi meşgul eden LHC (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) Deneyi, bilindiği gibi İsviçre’de bulunan CERN’e (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) ait, yerin 100m altına kurulan 27 km’lik bir tesiste gerçekleştiriliyor. Deneyin 2 senedir çeşitli sebeplerden dolayı tam olarak gerçekleştirilemiyor oluşu, bilim adamlarından çok bilimkurgu meraklılarının ve komplo teorisyenlerinin zihnini meşgul ediyor. Uçandaire‘de 2007 yılında yayınlanan “Büyük Deney Başlamak Üzere” yazısından sonra geçen 2 sene içinde, CERN ile ilgili yayınlanan haber ve makalelere kısaca göz atmadan önce deneyden biraz daha söz edelim. Büyük Hadron Çarpıştırıcısında gerçekleşecek deney, bilim dünyasına ve günlük yaşamımıza çok şey katacak olması, projenin maliyeti, olası tehlikeleri dolayısıyla birçok insan tarafından ilgiyle takip ediliyor. Normal şartlar altında bu sene başlaması gereken proje, defalarca ertelendikten sonra popüler bilimcilerin çeşitli komplo teorilerine sebep oldu. Geçtiğimiz seneden beri, tesiste meydana gelen ilginç arızaların çözümleri çok uzun sürüyordu. Bunun sebebi olarak da çarpıştırıcıdaki sıcaklığın normale dönmesinin haftalarca sürdüğü gösteriliyordu. Arızaların sürmesi üzerine deney programına önce Ekim 2009’da, daha sonra da Kasım 2009’da başlanacağısöylendi. Fakat son yaşanan enteresan olay, deneyi bilinmeyen bir tarihe tekrar erteletti. CERN, halkla ilişkilerini sağlam tutan bir kurum,Twitter‘ı bile kullanıyor. 3 Kasım 2009’da meydana gelen ve şaşkınlıkla karşılanan “kuşun ağzından düşen ekmeğin” sebep olduğu arıza olayını da yine resmi sitesi üzerinden, 6 kasım 2009’da duyurdu. “Kuşa bişey olmadı, olan ekmeğine oldu” tarzı açıklama, CERN ekibinin halkla ilişkiler konusunda nasıl gayretli olduklarına bir örnek olarak gösterilebilir.

wolframalpha ile akıllı arama devri

nihilanth | 26 May 2009 20:08

Harvard’lı bir fizikçi olan ve aynı zamanda mathematica‘nın geliştiricisi Stephen Wolframtarafından geliştirilen bu yeni arama motoru wolframalpha, tamamen akıllı arama yapmak üzere tasarlanmış. henüz sadece ingilizce veriler arasında yapılan aramalar, türkçe’nin de eklenmesiyle internette aradığımız şeylere ulaşmada harcadığımız zamanı minimum yapacağa benziyor.

Mood Stream

nihilanth | 11 May 2009 10:21

Yabancı medyayı takip edenlerin bildiği bir şeydir Getty İmages.. Fotoğrafların altında alışkın olduğumuz bu ifade, dijital dünyanın en büyük görsel sağlayıcılarından biridir.

Kısa bir süre önce Serimaj temsilciliğinde Türkiye şubesini de açan Getty İmages’ın yenimecra’ya asıl konuk olma sebebi ise tanıtım amaçlı yaptıkları site Mood Stream‘dir. Belirttiğiniz ruh halinize göre arkaplanda çalan müzikle birlikte fotoğraf ve filmlerden oluşan bir yayın sunan ve müzik çalan bu servis ilginç deneyimlere gebe.

Alternatif Spor Blogları

nihilanth | 28 April 2009 19:02

Türkiye’de spor sitesi denince akla ilk olarak iddia ve bahis bültenlerinin yer aldığı, anlık maç sonuçlarını veren ve ağırlıklı olarak futbol ile ilgilenen siteler gelir.

Bundan sıyrılan ise benim gördüğüm kadarıyla sadece birkaç blog bulunuyor. Bulduğum diğer bloglar, ortalığı reklamla boğmuş ve “copy-paste”tan oluştuğu belli olan yazıların yer aldığı ya da tamamen futbola yoğunlaşmış bloglar. O yüzden onları incelemek istemedim. Sizlerin keşfettiği öneriler varsa da elbette buraya yazabilirsiniz..

Sözünü edeceğim sitelerden biri olan Spor Stüdyosu, bütün sporlara eşit yaklaşmasının yanında en büyük önemi atletizme ayırıyor. Amaçları Türk sporunun daha iyi yerlere gelmesi, bunu yapmak için de insanların sporun bütün dallarına olan ilgisini artırmak istiyorlar.

Sporcularla yapılan röportajlarda da özellikle bu konuya parmak basan site ekibi, mesaisini Türkiye’de eksikliği çekilen konularda orjinal makaleler ve editoryal çalışmak için harcıyor.

Siteye, farklı mesleklerde çalışan fakat spora gönül veren 15 civarında yazar içerik sağlıyor.

Her şeyi Bilen Kadın!

nihilanth | 20 April 2009 09:52

Lipton, internette görmeye alıştığımız 20q ve benzeri sistemleri videolu bir biçime dönüştürüp güzel bir site yapmış. Her şeyi bilen kadın (Şenay Gürler) 20 soruda aklınızdan geçen şeyi tahmin etmeye çalışıyor. Bilemezse bir 5 soru hakkı daha istiyor. Yine bilemediğinde form doldurma ekranı geliyor ve formu dolduran her 100 kişi bodum bardak kazanıyor. Site ilgi göreceğe benziyor.