bildirgec.org

ewan mcgregor hakkında tüm yazılar

Beginners | Yeni Başlangıçlar (2010)

elizabethtaylor | 29 November 2011 20:52

Amerikan yönetmen Mike Mills tarafından çekilen sinema filmi “Beginners“, 2010 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Mills tarafından yazılan filmde 1971 doğumlu İngiliz aktör Ewan McGregor, Christopher Plummer, aktris Mélanie Laurent, Goran Visnjic, Kai Lennox, Mary Page Keller ve Keegan Boos gibi isimler rol alıyor. Bütçesi 3 Milyon Doları bulan film, son dönemlerde çıkan romantik komedi filmleri arasında oldukça iyi bir yerde.

Yeryüzündeki Son Aşk; Perfect Sense (2011)

queennothing | 06 October 2011 10:30

İngiliz yönetmen David Mackenzie tarafından çekilen sinema filmi “Perfect Tense” (Yeryüzündeki Son Aşk), 2011 senesinde çekildi. Senaryosu Kim Fupz Aakeson tarafından yazılan filmde Altın Küre adaylığı bulunan İngiliz aktör Ewan McGregor, Fransa doğumlu aktris Eva Green, Connie Nielsen, Ewen Bremner, Stephen Dillane, James Watson ve Alastair Mackenzie gibi isimler rol alıyor. Usta bir aşçı olan Michael ile doktor Susan’ın aşklarını konu edinen film, klasik bir romantik drama gibi görünse de yönetmeni Mackenzie sebebiyle umut vaat ediyor.

Soderbergh’den “Haywire” (2011)

queennothing | 30 September 2011 18:35

Oceans’s Eleven – Twelve ve Thirteen serisinden tanıdığımız Oscar Ödüllü yapımcı/ yönetmen Steven Soderbergh‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Haywire“, 2011 senesinde çekildi. Senaryosu Lem Dobbs tarafından yazılan film, ülkemizde Oscar 2012’de vizyona girecek. Gina Carano, Ewan McGregor, Michael Fassbender, Michael Douglas, Antonio Banderas, Bill Paxton, Michael Angarano, Anthony Brandon Wong, Aaron Cohen, Maximino Arciniega, Tim Connolly ve Eddie J. Fernandez gibi isimlerin rol aldıkları 25 Milyon Dolarlık aksiyon geriliminin tanıtım videosunu buradan seyredebilirsiniz.

Şantaj; Deception (2008)

queennothing | 16 June 2011 21:53

Marcel Langenegger’in ilk yönetmenlik deneyimi olan “Deception“, 2008 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Mark Bomback tarafından yazılan film, 25 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika ve İspanya’da çekildi. Dilimize ‘Şantaj’ olarak çevrilen “Deception”da İngiliz aktör Ewan McGregor, Avustralya doğumlu aktör Hugh Jackman, iki defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktris Michelle Williams, Amerikan aktör Bruce Altman, Karolina Muller ve Andrew Ginsburg gibi isimler rol alıyor. Türü için erotik gerilim diyebileceğimiz yapım,bir muhasebe elemanının avukat arkadaşıyla telefonlarının karışması sonucu kendini bir seks kulübünde bulması ve bu kulüpte çalışan genç bir kıza aşık olmasıyla şekilleniyor. Aldatmacalarla dolu olan “Deception“, önemli bir yapım değilse de seyretmeye değer olduğunu söyleyebiliriz.

Amelia (2009)

turictanyel1 | 16 May 2011 12:02

Mira Nair tarafından yönetilen Amelia, oscar ödüllü Hilary Swank’ ın Amelia Earhart’ ı canlandırdığı, Richard Gere, Christopher Eccleston ve Ewan McGregor gibi isimlerinde yer aldığı biyografik bir filmdir. Amelia Earhart 1938′ de hayatını kaybeden ABD’li havacı ve yazardır.

Mira Nair’ in yönettiği bu film, Ronald Bass’ ın senaryoya el atmasıyla renk kazanmıştır. Senaryo büyük ölçüde Susan Butler tarafından East to the Dawn by Susan Butler ve The Sound of Wings by Mary S. Lovell gibi yetkili kaynaklardan yararlanılarak ele alınmıştır. Bugüne kadar, film çoğunlukla olumsuz yorumlar almıştır.

Miss Potter (2006)

Chat Noir 1 | 23 January 2011 16:01

İki defa oscar’a aday gösterilmiş ödüllü yönetmen Chris Noonan’ın yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde 2002, 2003 yıllarında Oscar’a aday gösterildikten sonra 2004 yılında ödülü kazanmış olan ve daha birçok ödülün sahibi Amerikalı başarılı oyuncu Renee Zellweger, Golden Globe’a aday gösterilmiş ödüllü oyuncu Ewan McGregor ve yine iki defa oscar’a aday gösterilmiş başarılı İngiliz oyuncu Emily Watson yer alıyor. Bu etkileyici filmin senaristi ise Richard Maltby Jr.

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

inanck | 10 November 2010 14:50

Star Wars efsanesinin 3. filmi 2005’te gösterilen “Episode III – Revenge of the Sith”.

A long time ago, in a galaxy far, far away.. cümlesiyle başlayan ve arka planda çalan tema eşliğinde uzay boşluğuna doğru akan “Intro” (başlangıç) metni bilindiği üzere Star Wars serisine özgü bir başlangıçtır. İlk kez izleyen birisini Star Wars alemine böylece adım atar!

Star Wars serisini daha önce izlemeyenler için bir açıklamayla yazıma başlıyorum : senaryoda takip edilen kronoloji ile filmlerin çekim/gösterim tarihleri farklı. George Lucas 6 filmlik bir seriyi Episode:4-5-6 ve Episode:1-2-3 şeklinde bir sıralama çerçevesinde çekmiş ve izleyiciyle buluşturmuş.

Hem yapımcısı olarak, hem senaryosunu yazarak hem de çekimleri yöneterek Star Wars serisine damgasına vuran George Lucas (Bkz : Lucas Films), 2005 yılında gösterime giren son Star Wars filmi Episode III : Revenge Of The Sith (Sith’in İntikamı) ile sadık izleyicilerine anlatım ve görsellik anlamında tam bir şölen sunmakta.

Star Wars serisinin (bir bakıma) başlıca kahramanı Anakin Skywalker’in hikayesi Episode II’de bırakılan yerden devam etmekte. Tabi aradan biraz zaman geçmiş, Skywalker da bir önceki filmden sonra karşımıza genç bir adam olarak çıkıyor.

Filmin başında General Gravious’un Şansölye Palpatine’i kaçırmış olduğunu ve Jedi konseyinin bu durumla karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Gelişen şaşırtıcı olayları, tüm galaksiyi etkileyen politik gelişmeleri, diğer yandan Skywalker’in hayatnda bu gelişmelere paralel olarak meydana gelen değişimi izliyoruz. Yoda’nın bilgeliğini, Palpatine’in şeytani zekasını, politikacıların (hatta Jedi Konseyi’nin) zaman zaman düştüğü yanılgıları, Skywalker’in tereddütlerini, diken üstünde ilerleyen bir hikayeyi ve Star Wars izleyicisinin hoşuna gidece birçok detayı zevkle takip ediyoruz.

Ewan McGregor

AsetilCoa | 21 August 2010 19:22

Ewan Gordon Mcgregor. 31 Mart 1971 doğumlu İskoçyalı aktör. Daha küçücükken hayali bir rock star olmak olsa da kısa sürede oyunculuk yapmadan yaşayamayacağını anlayıp ailesinin de desteğiyle küçük yaşından itibaren oyunculuk, drama eğitimleri aldı. Henüz mezun olmadan 1993’deRobin Williams‘ın başrolünde oynadığı Being Human‘da küçük bir rol alarak sinema dünyasına adım attı. 1994’de de ilk önemli rolü olan ve ona en iyi İngiliz aktör ödülünü kazandıran Shallow Grave (Mezarımı Derin Kaz) filminde Alex Law karakterini oynadı. Ama onu asıl ünlü yapan film 1996’da Danny Boyle yapımı Transpotting filmi oldu. Bu kült film Ewan’ın kariyerinde de dönüm noktası oldu.

The Ghost Writer

inanck | 02 August 2010 10:12

The Ghost Writer, Robert Harris’in The Ghost adlı romanından uyarlanmış, 2010 yapımı bir politik gerilim. Roman Polanski‘nin yönetmenliğini yaptığı filmde Ewan McGregor ve Pierce Brosnan başrolde.

İngiliz bir yazar olan kahramanımız, (E.McGregor) eski bir İngiliz başbakanın (P.Brosnan) biyografisini tamamlamak üzere bir yayıncılık şirketi tarafından işe alınır. Yüksek gelir vaad eden bu yeni iş aynı zamanda kendisini soru işaretleriyle dolu, tehlikeli, çok bilinmeyenli bir denklemin tam ortasında bulmasına yol açar.

Biyografinin kahramanı bir başbakan olunca kaçınılmaz olarak güncele dair birtakım olaylara da göndermeler olması beklenebilir, nitekim filmde de bu tür gelişmelere dolaylı yoldan sıkça yer verilmiş. Son yıllarda teröre karşı mücadele gerekçesiyle işgal edilen ülkeler, bununla beraber meydana gelen insan hakları ihlalleri, senaryoda kendisine yer bulan başlıca gelişmeler.

Özel Kuvvetler: Pentagon keçileri kaçırırsa

muggeozturk | 04 June 2010 15:47

Filmin Afişi
Filmin Afişi

Bob Wilton (Ewan McGregor) mesleki açıdan bulunmak istediği noktaya gelememiş bir gazetecidir. Eşinin de kendisini editörü için terk etmesi üzerine, hayatının dönüm noktasına ancak önemli bir haber yakalayarak ulaşacağını düşünerek Kuveyt’e gider. Burada otel havuzunun başında, kariyerinin haberini bulmayı beklerken, Amerikan ordusunun 1970’lerde kurulan çok gizli bir biriminde çalıştığını iddia eden Lyn Cassady (George Clooney) ile tanışır. Tuhaf bir kişiliğe sahip olan Cassady, “Yeni Dünya Ordusu” olarak adlandırılan gizli bir programın bir süredir kayıp olan kurucusu Bill Django’yu (Jeff Bridges) aramaktadır. Pentagonun desteğiyle kurulmuş bu yeni ordu, kendilerini “Jedi” olarak adlandıran “keşiş askerlerden” oluşmaktadır. Zihin okumak, duvardan geçmek, ya da bir keçiyi sadece bakışlarıyla öldürmek gibi psişik güçlere sahip olduklarını iddia eden jedi’ların amacı, düşmanlarını, Django’nun yönetiminde geliştirdikleri bu yeni becerilerle alt etmektir. Cassady’nin Yeni Dünya Ordusuyla ilgili anlattığı akıl almaz hikâyeler Bob’un giderek daha çok ilgisini çeker ve hayatının haberini yakalayacağı düşüncesiyle, Django’yu bulmak için onunla birlikte yola çıkar. Django’nun izlerini Irak’a kadar takip eden ikilinin yolu, sonunda eski bir keşiş asker olan Larry Hooper (Kevin Spacey) tarafından kurulmuş kaçak bir askeri kampa varır. Bob ve Cassady kendilerini bir anda Django’nun kurduğu Yeni Dünya Ordusu ve Hooper’ın kaçak süper-askerleri arasında sıkışmış bulur. Eski Django’dan eser kalmadığını düşünen Bob ve Cassady hem onu, hem de kendilerini oradan kurtarmak zorundadırlar.