bildirgec.org

turictanyel1

11 yıl önce üye olmuş, 51 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

Amelia (2009)

turictanyel1 | 16 May 2011 12:02

Mira Nair tarafından yönetilen Amelia, oscar ödüllü Hilary Swank’ ın Amelia Earhart’ ı canlandırdığı, Richard Gere, Christopher Eccleston ve Ewan McGregor gibi isimlerinde yer aldığı biyografik bir filmdir. Amelia Earhart 1938′ de hayatını kaybeden ABD’li havacı ve yazardır.

Mira Nair’ in yönettiği bu film, Ronald Bass’ ın senaryoya el atmasıyla renk kazanmıştır. Senaryo büyük ölçüde Susan Butler tarafından East to the Dawn by Susan Butler ve The Sound of Wings by Mary S. Lovell gibi yetkili kaynaklardan yararlanılarak ele alınmıştır. Bugüne kadar, film çoğunlukla olumsuz yorumlar almıştır.

Crazy Heart (2009)

turictanyel1 | 16 May 2011 09:12

Crazy Heart bir Amerikan müzikaldram filmi olarak 2009 yılında vizyona girmiştir. Scott Cooper tarafından yazıp yönetilen bu film, Thomas Cobb tarafından 1987′ de yayınlanan aynı adlı romanın hikayesidir. Film, Jeff Bridges’ in, Maggie Gyllenhaal tarafından canlandırılan genç bir gazeteci ile duygusal bir ilişkiye başladıktan sonra yeniden hayatını kazanmak için bir down-and-out country müzik şarkıcısı ve söz yazarı olmaya çalışmasını anlatır. Diğer destekleyici rollerde Colin Farrell, Robert Duvall ve çocuk aktör Jack Nation yer alıyor.

Couple’s Retreat ~ 2009

turictanyel1 | 14 May 2011 22:22

Meditasyon ve tedavi için gidilen tropik bir adada (Bora Bora), birbirleriyle yakın arkadaş olan dört çiftin başlarından geçen olayları farklı bir mizah anlayışıyla anlatan bu film, Iron Man’ den tanıdığımız yönetmen Peter Billingsley ve birçok filminde rol alan ve özellikle bu filmde senaryoya da el atan Vince Vaughn’ un eseri. Jason (Jason Bateman) ve Cynthia (Kristen Bell) boşanmaya karar vermiş ama bu kararlarından emin olamadıklarından dolayı profosyonel yardım almak ve ilişkilerine ikinci şans vermek için bu tropik adaya gitmek isterler. Ancak adanın kuralları arasında bu yardımı almaları için en az dört çift olmaları gerekmektedir. Jason ve Cynthia kendilerini yakın hissettikleri arkadaşlarına sorunlarını anlatırlar ve hep beraber bu adaya giderler.

Mr. Nobody ~ 2009

turictanyel1 | 14 May 2011 11:22

È pericoloso sporgersi, Toto le héros, Maedeli la brèche , Le huitième jour gibi ödül kazanmış filmlere imza atmış, 1957 doğumlu Belçikalı yönetmen Jaco Van Dormael’ in yazıp yönettiği 138 dakikalık Mr. Nobody, ‘haddinden fazla’ deneyselliğiyle, hayatın sonsuz olasılıkları hakkında etkileyici bir film ortaya çıkarmış. Mr. Nobody, 2010 European Film Ödüllerinde en iyi film ödülü, Sitges – Catalonian International Film Festivalinde en iyi makyaj, Stockholm Film Festivalinde en iyi sinematografi ödülü ve Venice Film Festival’ inde en iyi biyografik film olmak üzere toplam 4 dalda ödül kazanmıştır.

Zombieland (2010)

turictanyel1 | 13 September 2010 12:05

Zombieland, diğer zombi filmlerinden çok daha farklı. Belki konusu o kadar sıradışı değil ama yine de Ruben Fleischer seyirciyi kilitleyecek eğlenceli bir odak noktası yakalamayı başarmış. İnce mizahi çizginin üzerinde başarıyla duruken, herkesi eğlendirebilecek güzel bir oyuncu kadrosuyla belki tekrar ve tekrar izlemek isteyebileceğiniz bir film ortaya çıkarmış. 21. yüzyılın başlarında, zombiler bütün Amerika’yı fethetmiş yaşayan herkesi katletmeye başlamıştır. Texaslı utangaç, tecrübesiz bir kolej öğrencisi ise kendince oluşturduğu olmazsa olmaz 30 kuralı sayesinde hayatta kalmayı başarmıştır. Bunların içinde: “her zaman arabaya binerken arka koltuğu kontrol et, silahla öldürdüğün kişiyi iki kere vurduğundan emin ol, halka açık yerlerdeki tuvaletlerden uzak dur..” şeklinde hayatta kalmaya yönelik kuralları vardır.

THE COVE (2009)

turictanyel1 | 04 December 2009 14:11

Dünyanın konuştuğu büyük olay yaratan The coveyunus trajedisi yaratan Japonların suçluluk duygusu duymadan olayları nasıl örtbas ettiklerini ve dünyanın bu konuya nasıl sessiz kaldığını anlatan on ödüllü bir belgeseldir. Bu belgesel için inanılmaz zorluklarla mücadele edilmiş. Özellikle Japonların, Taiji’deki göz nuru yunusların toplamını ve katledişini görüntüleyebilmek için kamereman ve kameralarının kamufle edilişi, bu uğurda her türlü riski almaları büyük cesaret gerektiren olaylardandır.

Açıklanan 2009 National Board of Review Awars da ise The Cove en iyi belgesel dalında ödüle layık görülmüştür.

Evening (2007)

turictanyel1 | 01 December 2009 15:06

“Hayatını ürkerek, çekinerek ziyan etme, çünkü hata diye bir şey yoktur insanın tedirgenleştiği zamanlar olabilir ama bir şarkı söyler geçer” der Claire Danes‘in canlandırdığı Ann Grant. Ne de olsa hayatının aşkıyla tanışmıştır zamanında. The Evening aşkı tatlı bir şekilde anlatan, insan hayatının bir mum misali eriyerek biterken beklentilerini, aşklarını, özlemlerini, umutlarını geniş bir yelpazede göstermeye çalışır. Aşkı bir nehre benzetir. Aşığıda akan nehrin durmasını bekleyen biri olarak, her ne kadar beklenirse beklensin nehrin akmaya devam ettiğini çok güzel bir şekilde anlatmayı başarmış nadir filmlerdendir. Geriye kalan içsel ruhsal bunalımlar, hazmedilmemiş her duygu ilerleyen yaşlarda kendini gösterir.

My Own Private Idaho (1991)

turictanyel1 | 01 December 2009 13:54

1991 yapımı, River Phoenix, Keanu Reeves gibi isimlerin yer aldığı aynı zamanda bir William Shakespeare oyunundan esinlenilmiş sahneler bulunan My Own Private Idaho yönetmen Gus Van Sant ‘ın sinemaya aktarmasıyla ayrı bir tat bulmuş bir dram. Film adını 1976 da kurulan Cindy Wilson ve Kate Pierson’in vokallik yaptıkları ve şarkı söylemekten çok ‘sprechgesang’ denilen enterasan bulduğum tarzda konuştukları B-52adlı grubun bir şarkısından gemektedir. Yönetmen Gus Van Sant’ın otel kapıcılığı yaptığı bu filmde çoğu sahne yine Portland Oregon’da kendisine ait eski bir evde çekilmiştir. Aynı zamanda senaryosunda Gus Van Sant filmin baş karakterlerini vermiş olduğu Mike ve Scott isimlerini gerçek hayatta tanıştığı iki sokak fahişesine ithaf ederek öyküleştirmiştir.

The Taking of Pelham 1 2 3 (2009)

turictanyel1 | 01 December 2009 12:05

Filmin adındaki 1 2 3, Pelham’daki bir tren istasyona giren birkaç teröristin önceden kurgulamış oldukları planlarında yer alan kaçırdıkları trenin numarasıdır. Aksiyon film sevenlerin ya da 24 adlı dizinin fanlarının hoşuna gidebilecek, John Travolta‘ nın kötüyü Denzel Washington‘ un ise iyiyi oynadığı bir solukta izleyebilceğiniz bir film. The Taking of Pelham 1 2 3 Türkiye’de 31 temmuzda vizyona girmiş. Konu kısaca şöyle: ortada elde edilmesi arzulanan bir miktar para ve bu parayı tehdit eden tarafa ulaştırmaya çalışan bir takım devlet memurları vardır. Filmi aksiyon tarzında yapılmış tüm filmlerden farklı olarak sıradışı ve orjinal yapan bir şey göremedim ya da gerçekten akılda kalabilcek orjinal bir sahne. John Travolta ve Denzel Washington rollerin haklarını vermiş olmaları keşke şaşırtsaydı.