Mira Nair tarafından yönetilen Amelia, oscar ödüllü Hilary Swank’ ın Amelia Earhart’ ı canlandırdığı, Richard Gere, Christopher Eccleston ve Ewan McGregor gibi isimlerinde yer aldığı biyografik bir filmdir. Amelia Earhart 1938′ de hayatını kaybeden ABD’li havacı ve yazardır.

Mira Nair’ in yönettiği bu film, Ronald Bass’ ın senaryoya el atmasıyla renk kazanmıştır. Senaryo büyük ölçüde Susan Butler tarafından East to the Dawn by Susan Butler ve The Sound of Wings by Mary S. Lovell gibi yetkili kaynaklardan yararlanılarak ele alınmıştır. Bugüne kadar, film çoğunlukla olumsuz yorumlar almıştır.

2 Temmuz 1937 günü, Amelia Earhart (Hilary Swank) ve onun mentoru Fred Noonan (Eccleston), dünya uçuşun son ayağındadırlar. Genç bir kadın olarak, bir yolcu gibi olsa Atlas Okyanusunu geçmek için görevlendirilir. Uçuş sonuçlarını başarılı bir şekilde komut alması, onu zamanın en ünlü kadın pilotu olarak ilgi odağı haline getirmiştir. George Putnam, Earhart’ a uçuş için kronolojik bir kitap yazmaya yardımcı olur ve birbirlerine aşık olup evlenirler.