bildirgec.org

emperyalizm hakkında tüm yazılar

Psikoloji Emperyalizmin Emrinde…

teacher07 | 03 June 2009 12:02

Bilime inanmış, bilime katkıda bulunmuş, teknoloji üretmiş emperyalistler, amaçlarını gerçekleştirmek için bilim ve teknolojiyi en verimli şekilde kullanırlar. Bunlardan sicak savaşta kullandıkları bilim ve teknolojiyi bütün çıplaklığıyla görebilenlerin oranı oldukça yüksektir.

-Vay be! Adamlar neler icat ediyor, bu uçak ne öyle, bu silah nasıl? diye şaşkınlıkla, hayranlıkla bakakalanlar var birde… Bunlar kim acaba?

ve Oracle Sun’ı alır…

eytisim | 22 April 2009 13:10

Heralde Sun’ın IBM’e satılmasıyla ilgili haberleri hepimiz okumuşuzdur. Herkes acaba ne olacak diye dusunurken hiç kimsenin aklına gelmeyen bir şey oldu ve Oracle Sun’ı satın aldı.
Şu an için herkesin kafasında birçok soru var; Peki ya Sun’ın ürünleri ne olacak. Bekleyip görelim.

kaynak: sun

Çek yazdırmakta acele etmeyin !

Deniz Kasakolu | 21 April 2009 11:44

– REKORA KOŞUYORUZ –

2009 yılının ilk 3 ayında karşılıksız çek sayısı 1 Milyon 56 Bin 806’yı buldu. Bu rakamlar yılın tamamı için en iyimser tahminle 4 milyon 250 bin karşılıksız çek demek. Konu ile ilgili haberi buradan inceleyebilirsiniz.

Karşılıksız çekler çığ gibi büyüyor.
Karşılıksız çekler çığ gibi büyüyor.

Karşılıksız çeklerin bu kadar artmasının ardından esnaflarda ve ticaret erbablarında çekin rızası dışında elinden çıktığına dair bildirimler arttı.Bu gerçek dışı bildirimlerden dolayı esnaf ve ticaret erbabının başının nasıl ağrıyacağını ” Esnafa Rus Ruleti “ isimli yazımda değinmiştim.

Değerler Felsefesi (Aksiyoloji) ve Sömürgeci Siyaset

nebilim | 01 February 2009 12:39

Sömürgeci siyasetin değerler felsefesiyle ilgisine değinmeden önce değerler felsefesinden (aksiyolojiden) biraz bahsedeyim:

Etik ve estetik olarak iki ayrılan aksiyolojide etik, insanların ahlaki değerlerini sorgularken neyin güzel olduğuyla da estetik ilgilenir. Etik; doğru hareketlere temel olacak değerlerle ilgilenip hayalgücü ve yaratıcılığa dayanan doğal ve sanatsal güzelliklerle ilgilenme işini estetiğe bırakır.

Neyin etik neyin estetik olduğunu açıklamanın güçlüğünden hareketle aksiyoloji; bireylerin davranışlarına temel oluşturan değerleri araştırır. Yani, insanın yaşamı boyunca vardığı bir çok kanının kaynağı olan değerler sistemiyle ilgilenir.

KURTULUŞ, TÜRK DEVRİMİ MANTIĞI

teacher07 | 15 January 2009 22:40

Tarih boyunca devrimler, eski ve öncenin karşısına inanç ve azimle çıkmış ve çarpışmışlardır. Yüz yılların getirdiği sorunlar, katılaşmış toprak içinde sertleşmiş, kaynaşmış kaya gibidir. Bu sorunlar tartışılmazlık içine sokulduğundan, sonrakileri baskı altında tutmaktadır. Dün ile yarın, daima bu gün içinde çarpışmaktadır. Belli koşullarda bu olağan sayılabilir ancak, gelişmekte olan ülkelerde, içteki tutucular ve dış baskılar gerilim yaratır. Devrim, içteki tutucular ve dış baskılara karşı savaş verir.