bildirgec.org

Deniz Kasakolu

11 yıl önce üye olmuş, 6 yazı yazmış. 8 yorum yazmış.

Çek yazdırmakta acele etmeyin !

Deniz Kasakolu | 21 April 2009 11:44

– REKORA KOŞUYORUZ –

2009 yılının ilk 3 ayında karşılıksız çek sayısı 1 Milyon 56 Bin 806’yı buldu. Bu rakamlar yılın tamamı için en iyimser tahminle 4 milyon 250 bin karşılıksız çek demek. Konu ile ilgili haberi buradan inceleyebilirsiniz.

Karşılıksız çekler çığ gibi büyüyor.
Karşılıksız çekler çığ gibi büyüyor.

Karşılıksız çeklerin bu kadar artmasının ardından esnaflarda ve ticaret erbablarında çekin rızası dışında elinden çıktığına dair bildirimler arttı.Bu gerçek dışı bildirimlerden dolayı esnaf ve ticaret erbabının başının nasıl ağrıyacağını ” Esnafa Rus Ruleti “ isimli yazımda değinmiştim.

Şu parayı bozabilir misiniz ?

Deniz Kasakolu | 19 April 2009 11:47

Bozuk paranız var mıydı abi yada abla ? bu soru canım Türkiye’mde ne kadar da çok sorulur. Günde binlerce kez , esnaflarımız para bozdurmak isteyen insanlara bu olumsuz cevabı vermişlerdir.

“- Vallahi bozuk paramız kalmamış kardeş.”

Bozuk para delisi.
Bozuk para delisi.

PARA BOZDURMAK AHLAKİ BİR GÖREV MİDİR?

Parasının bozulmasını “rica” eden kişi aslında zorda kalmış mağdur bir insandır. Kendisini mağdur eden bozuk para istediği esnaf değilse de, mağduriyetini giderecek olan kişidir bozuk para sahibi.

“PRAESCRİPTİONES”TEN “ŞAKK”A ÇEKİN TARİHİ

Deniz Kasakolu | 13 April 2009 11:57

ÇEKİN TARİHİ

Çekin bugünkü kullanım şekli ile ilk ortaya çıktığı dönem Roma İmparatorluğu’dur. Çek , dönem olarak miladdan önce 100’lü yıllardan miladdan sonra 300’lü yıllara kadar yaygın bir şekilde uygulama alanı bulmuştur.

Augustus (M.Ö. 27 - M.S.14)
Augustus (M.Ö. 27 – M.S.14)

Çekin Roma İmpratorluğu‘ndaki adı PRAESCRİPTİONES olarak yerleşmiştir. PRAESCRİPTİONES kelimesinin günümüz türkçesi ile devlet tahviline yakın bir anlamı vardır.

Esnafa Rus Ruleti

Deniz Kasakolu | 25 June 2008 13:03

Eskiden Esnaf
Eskiden Esnaf

Tanımlama
Esnaf kelimesine kendimizce bir tanımlama getirirsek : Homo erektus aşamasından sonra evrimleşip Homo Sapiens olan insan güruhu içerisinde 20. YY sonlarına doğru gelişen çok uluslu ekonomik koşullar etkisi ile homo Sefilus’a evrimleşen zavallı, acınacak, koruma altına alınması gereken, ara insan toplulukları diyebiliriz.

Esnafın Hali
Esnafın Hali

Esnafın Hali
Mevcut siyasi ve ekonomik koşullarla yaşama hakkı elinden alınmaya devam edilen esnaflar borçlarından kurtulmak için şehir değiştirme, işyerini karısı üzerine yapma, emekli maaşına kendi arkadaşına haciz koydurtma gibi yollara başvurmaktadırlar.
Bu yollar içerisinde en tehlikelisi de çek karnesi kullanan esnafların başvurduğu bir yol… Borcunu ödeyecek durumu olmayan esnaf keşide ettiği çekin günü geldiğinde çeki ödemekten kurtulmak için bankaya dilekçeyle başvurarak çekin rızası dışında elinden çıktığını beyan ederek Türk Ticaret Kanunu’nun 711. Maddesi sayesinde çekine karşılıksız kaşesi basılmasından kurtuluyor.

EJDERHALAR

Deniz Kasakolu | 28 November 2007 13:57

Ejderhalar hakkında dünya genelinde bir çok efsane ve söylence mevcuttur. Avrupada ortaçağ zamanında çıktığı düşünülen ejderhalara ilşkin söylenceler özellikle Fransa,Almanya,İsviçre,Avusturya bölgesinde yaygındı. Alp dağları civarında bulunan fosillerde bunu doğrulamaktadır.

Rodos Ejderhası
Rodos Ejderhası

ORTAÇAĞ SÖYLENCELERİ
Ortaçağda Ejderha söylencelerinin en ünlüsü Rodos Ejderhası idi Sonunda Dîcudone
de Gozon
isimli rodos şovalyesince öldürülmüştür.

Bilimkurgu ve Adalet anlayışı

Deniz Kasakolu | 24 November 2007 11:40

Yönetim şekilleri farklı şekillerde Bilim Kurgu Filmlerinde işlense de bu konuda hepsinde bir çok ortak nokta bulunabilir .

KONSEYLER

Jedi Konseyi
Jedi Konseyi

Yüzük Kardeşliği
Yüzük Kardeşliği

Star Wars filminde jedi konseyi,Matrix film serisinde zion yaşlılar konseyi,yüzüklerin Efendisi film serisinde Yüzük Kardeşliği…Yüzük kardeşliği öncesindeki Mordora karşı İnsan ve Elflerin kurduğu “son ittifak” mevcuttu. İttifaklar,konseyler hem huzuru hem de barışı sağlamak amacıyla kurulmuş olağanüstü savaş organizasyonlarıydı. Ancak tüm bilimkurgu filimlerinde neredeyse değişmez kural iyilerin ve kötülerin aynı şekilde şiddet uyguladığıdır. “light side” , “dark side” , Kötülük ve iyilik, matrix ve neo aslında hep aynı silahları kullanırlar.Bu silahlar,bir filmde ışın kılıcı iken , diğer filmde kılıçlar, yada karışık sistem kodları olabiliyor.

KÖTÜLÜK SÜREKLİ TETİKTE.

Sauron
Sauron

Gerek Sauron gerekse Ajan Smith,ayrıca Darth Sidious katıksız bir kötülüğün simgesi durumundayken,kötülük olmadan iyiliğin de olmayacağı gerçekliğini gösteriyorlar bize. Ajan Smith , Dart Sidius ve Sauron insanların zayıf yönlerini görüp onları kandıran,kışkırtan,yönlendiren bir nevi “modern şeytanlar” olarak simgeleniyorlar. Filmlerin hemen hepsinde yasak meyvayı yiyen Adem rolü muhakkak mevcut.