bildirgec.org

edebiyat hakkında tüm yazılar

Gelmiş geçmiş en az politik hayvan; Virginia WOOLF

queennothing | 21 December 2012 11:30

Leslie ve Julia Stephen’ın ikinci kızları, üçüncü çocukları olarak 25 Ocak 1882 tarihinde, İngiltere; Londra’da dünyaya gelen İngiliz Edebiyatı’nın kilometre taşlarından Virginia Woolf, gerek romanları, gerek eleştirmenliği, gerekse kişiliğiyle araştırma, eleştiri ve tartışmalara konu olmuş, dünya çapında en güçlü kalemlerden biri olarak kabul edilmiştir. Soylu bir aileden gelen Woolf, 59. yaş gününden iki ay sonra ardında dokuz roman, bir günlük ve onlarca hikaye bırakarak kendi isteğiyle hayata gözlerini yumdu.

Edebiyatımızın Kadın Kahramanı; Halide Edip Adıvar

queennothing | 02 November 2012 09:42

Halide, Fatma Berifem ile Mehmet Edip’in kızları olarak, erkek olması umuduyla kimilerince 1882, kimilerince ise 1884 senesinde İstanbul, Beşiktaş’ta; Ihlamur Yokuşu’ndaki evde dünyaya geldi. Türk öğrencilerin yabancı okullarda okumasının hoş görülmediği zamanlarda, babası tarafından yaşı büyütülerek Amerikan Koleji’ne sokulan Halide, sadece Türkiye değil, dünya çapında ilklere imza atmış, örnek alınan bir kadındır.

Geç çıkarılmış (ve değiştirilmiş) nüfus kağıdı sebebiyle ‘1882 ya da 1884 doğumlu’ diyeceğimiz Halide Edip Adıvar, entelektüel bir aileye doğdu. Babası Mehmet Edip Bey’in ‘Halid’ diye seslendiği Halide, temel eğitimini evde aldı. Daha sonra İngiliz terbiyesiyle yetişmesini isteyen babası tarafından Üsküdar’da bulunan Amerikan Koleji‘ne yazdırılan genç kız, okula girebilmek için yaşını büyütmek zorunda kaldı.

Şimdi Ölmek Zamanı; Wilbur Smith

queennothing | 14 October 2012 14:19

Kitapçıya gittiğinizde, ‘Bestseller’ bölümünde Stephen King, Agatha Christie, Dan Brown gibi isimlerin yanında bir başkasını daha görürsünüz; Wilbur Addison Smith.
9 Ocak 1933 tarihinde Zambiya, Güney Afrika’da dünyaya gelen Wilbur Smith, hayata ölümcül bir hastalıkla başladı. 1,5 yaşındayken beyin humması (ansefalit) teşhisi konulan Smith‘in iyileşmesi, ailesi için sürpriz oldu ama esas sürpriz, akıl sağlığının da yerinde olmasıydı; zira beyin humması, kişinin zekasında geriliğe yol açabiliyordu.
3 yaşına gelen Wilbur, 10 futbol sahası büyüklüğündeki ağaçlıklı bölgeyi oyun alanı bellediyse de her daim çekindiği babasının küçük Smith üzerindeki baskısı, oyun alanını dar ediyordu.

Spleen Fanzin II çıktı!

kahramancayirli | 13 December 2011 11:35

Spleen Fanzin II
Spleen Fanzin II

İlk sayısı yayımlanınca büyük bir mutlulukla buradan duyurduğum Spleen Fanzin’in ikinci sayısı yayımlandı. İçsel bir ağrıyı yürümeye devam eden fanzin, yazının bozguna bağlı yazgısını kırmayı deniyor ve sıkıntının avuçiçlerine yerleşiyor. Elbette, büyük bir güçle tam da oradan sesleniyor: Sesine karşılık bulmak için. İnatla.

Amerikalı Blues müzisyeni John Mooney (söyleşen: murat melih f.) ve yönetmen Tan Tolga Demirci’yle söyleşiler Spleen Fanzin’in ikinci sayısının en güzel taraflarından.

Elif Şafak

admin | 21 March 2011 13:26

Daha önce yedi roman yazan, Türk Edebiyatı’nın en kısa sürede en çok satan kitabı “Aşk” ile adını dünya çapında duyuran ve her kitapta yeni bir dünyayı keşfetmeyi amaç edindiğini söyleyen Elif Şafak, ülkemizin en çok okunan ve dolayısıyla en çok tartışılan isimlerinden biri.

Nuri Bilgin ile Şafak Akayman’ın kızları olarak (Bilgin o sırada felsefe doktorasını yaptığı için) 25 Ekim 1971 tarihinde Fransa, Strasbourg’da dünyaya gelen Elif Şafak, kısa bir süre sonra anne ve babasının ayrılma kararı alması ile annesinde kalmaya başladı. Hala Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı olan Bilgin’in İzmir’e dönmesi yüzünden uzunca bir süre babasını görmeyen Elif, Bilgin’den sekizinci yaş gününde gönderdiği tebrik kartına dek haber alamadı. Diplomat olan annesi Şafak ile yaşayan Elif, ilkokula İspanya, Madrid’de başladı; Amman’da devam etti. Bu okulda okuyan tek Türk olan Elif, ilk zamanlarda oldukça zorluk çekti. Daha sonradan anlattığına göre Şafak, okuldaki en iyi arkadaşı Hint Kiran’mış ve Mehmet Ali Ağca‘nın Papa’ya suikast düzenlediğinin ertesi günü okula gitmekten çekinmiş.

Türkçe Yazar Siteleri

Multezim | 07 March 2011 13:38

İnternetten genellikle ‘zararlı’ olarak bahsedilse ve bu bahis bir nebze doğru olsa da yararlı siteler yayın hayatını sürdürmüyor değiller. Zira özellikle son yıllardaki internetin gelişimine edebiyatta ayak uydurmak zorunda kaldı. Bu durum -bilhassa Avrupa’da- revaçta olup, edebiyatı internet ile güzel bir harman yaptılar. Zira artık kitapların arkasında yazarların websitelerinin adresleri, twitter vb. ulaşım imkanları yer alıyor.

Türkçe’de ise bu şekilde yayınlar kısıtlı olmasının yanı sıra azınsanmayacak miktarda. Genellike yazarlara yayınevleri kendileri siteler açıyorlar fakat gönüllülerde bu yarışa katılmaktan geri durmuyorlar. İşte bu yazı edebiyatı internetten takip etmek isteyenlere ışık tutmak gayesi ile yazılmıştır.

Resmi veya yayınevleri tarafından yayınlanan siteler;

1-Mehmet Akif Ersoy
Milli Şairimizin hayatını, eserlerini ve fotoğraflarını içeren, aynı zamanda vakfının da resmi adresi olan site.

Mehmed Akif Ersoy
Mehmed Akif Ersoy

Franz Kafka üzerine.

vahitbaser | 28 February 2011 15:11

Franz Kafka
Franz Kafka

3 Haziran 1924’te son bulacak olan 41 yıllık hayatına 3 Temmuz 1883’te gözlerini açar Franz Kafka.Babası,taşralı bir Çek Yahudisi annesi ise varlıklı bir aileden gelen Yahudi bir Almandır. Hüküm (Das Urteil) ve Değişim (Die Verhandlug) eserlerinde yer verdigi baba tiplemeleri ve babasının okuma fırsatı bulamadıgı Babaya Mektup (Brief an den Vater) eseri babası ile olan ilişkisi hakkında bize ipucları verir.Cok hareketli ve guclu bir insan olan babasının karsısında,zayıf bunyesi ile kendisini zavallı ve caresiz bulan Kafka için babası hep bir korku kaynagı olmus ve giderek dışa kapanmasına neden olmustur.Kafka’nın ürkek,cekingen ve alcakgonullu kisiligini ise annesinden aldıgı düşünülür.