bildirgec.org

domain name hakkında tüm yazılar

Merak ettiğimiz internet terimleri

akbelen79 | 10 March 2011 12:39

Hepimizin günlük hayatında kulladığı internet terimleri bazen önümüzü tıkayabiliyor. Muhakkak biliyorsunuz ama kısaca terimler ve anlattıkları.

 • 56 K line ; 56.000 bitlik telefon hattı. Bu hızda bir hızda 1 mb’lik dosya yaklaşık 3 dk . alınır.
 • Applet; HTML sayfasına eklenen küçük java proğramıdır.
 • Bit; en küçük veri birimi, byte’lerden oluşuyor.
 • Bps; iki bağlantı arasındaki verinin hızını gösteren gösterge.
 • Browser; Şuan nette okuduğunuz sayfayı okuma proğramıdır
 • Byte; tek bir karakterden oluşan bit kümesidir.
 • FAQ; sık sorulan sorular kısmı
 • Domain name; Bir internet sitesinin ismi örneğin; www.bildirgec.org
 • Ethernet;LAN’daki bağlantı işlemleri kullanılan metod,
 • internet; bildiğimiz net,
 • ISDN; kapasitesi gelişmiş özel telefon hattı,
 • Leased line; normal telefon hattımız
 • host;network üzerinden diğer makinalara servi veren makina.
  Evet daha da uzanır belki liste ama güncelleniyor zaten ilerleyen zamanda yeni bilgileri de eklerim.

Affiliate Marketing Yol Haritası 2

themerlin | 30 October 2010 15:56

Keyword araştırması yaparken google’ı kullanabilirsiniz. Keywordtool bu iş için iyi. Ancak bir de şöyle düşünün. Siz nasıl arardınız?

Poker kartları için arama yapacaksınız. “Bicycle poker kartları en iyi fiyat.” Bu şu an aklıma gelen bir örnek ve diğer insanlar da aramaları bu şekilde yaparlar. Daha sonra ise Google Analytics’ten istatistiklerinize bakarken rastlayacağınız, size ulaşılan arama kelimelerini ekleyebilirsiniz.

Free trafik denilen bir kavram var. Önde gelen satış ortaklarının çoğu bile trafiğe ve reklama fazla para harcamıyor. Bazıları hiç harcamıyor. Başlangıç aşamasında zaten bu konuya para yatırmanıza gerek yok. Facebook var. Facebook’ta bir sayfa kurarak ve 30 kişiyi ekleyerek bunun çığ gibi artmasını sağlayabilirsiniz. Bu otuz kişinin duvarlarında her şey onların da arkadaşlarına gözükecektir.

Ailenize soyadınız ile mail armağan edin

iMania | 16 December 2008 14:37

Sadece 7$’dan başlayan fiyatlar ile soyadınızla biten bir mail adresiniz olmasını, hatta bu isim ile tüm aile bireylerinize birer ücretsiz mail adresi hediye etmeyi istemez misiniz? Bunu nasıl yapacağını bilmeyenler için adım adım anlatmaya çalışacağım:

1. Bir domain satıcısından aile isminize uyan bir adres alın. (sistemin tek ücretli kısmı bu) kimlerden alabilirim diyorsanız işte bazı örnekler: GoDaddy, SecurePayNet, NetFirms. Ben SecurePayNet’den aldım, tek dikkat etmeniz gereken “Total DNS Control” imkanını size tanıması. Bu çok önemli, olmazsa olmaz.

www – ilk adımlar (alan adı, blog, google)

agurbuz | 19 October 2008 11:46

www

1. alan adı nedir
2. alan adı seçimi
3. alan adı almak

a) icann
b) aracı firmalar
c) backorder
4. alan adı transfer etmek
5. ücretsiz servisler

a) blogger
b) google aps
c) ücretsiz hosting
6. hosting nedir?
a) paylaşımlı hosting
b) dedicated hosting
c) vps
d) Co-Location
e) reseller hosting
7. alan adı ayarlarını yapmak
a) google
b) hosting
c) gmail

Godaddy’den yeni tasarım…

TheFox | 26 September 2008 18:30

Godaddy Eski Tasarım
Godaddy Eski Tasarım
Godaddy Yeni Tasarım
Godaddy Yeni Tasarım

Domain registrar firmaları arasında dünya birincisi ve toplamda 25 milyondan fazla domain register yapan godaddy tasarımını yenilemiş. Yeni tasarımda web 2.0 standartlarını yakalamaya çalışmış fakat fazla başarılı olduğunu söyleyemem. Kullanım bakımından eski tasarım daha kullanışlı idi. Tabii tasarımdan kaynaklanan yer değişikliklerine alışılınca bu durum değişebilir fakat tüm bölümler halen yeni arayüze geçmemiş detay işlemlerde ve domain yönetiminde sayfalar gene eski tasarıma dönüyor. Bu arada godaddy piyasada çok bulunan ve hepimizin kullandığı kupon kodlarını da sanırım iptal etmiş bilginiz olsun. Dünyanın en büyüklerinin listelendiği listesi için webhosting.info

1100+ Online Araç (Generator)

filezza | 05 August 2008 13:22

generators
generators

Tasarlarken veya kodlarken, bazen günlerce uğraşmak zorunda kaldığımız, tasarım öğelerini ve kodlamaları, internet üzerinden birkaç saniye içinde oluşturmamızı sağlayan online araçları, bir araya toplayan generateursweb2.com sitesi 1100 ‘den fazla online aracı listelemiş.

ASCII, css, tasarım, e-mail, favicon, flash, form, eğlence, Htacess, resim, meta tag, alan adı, pdf, text, robot.txt, sitemap gibi, 22 kategori başlığı altında sunulan online araçların listesini buradan görebilir, eğer sizin de böyle bir çalışmanız var ise, buradaki formu doldurarak, liste de yer almasını sağlayabilirsiniz.

IP ve alan adı sorgulama araçları

isasari | 20 July 2008 13:31

IP adresi (İngilizce: Internet Protocol Address), internete ya da diğer herhangi bir ağa bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirlerine veri yollamak için kullandıkları adrestir.

İnternet’e bağlanan her bilgisayara bir IP adresi atanır, diğer bilgisayarlar bu bilgisayara bu adres ile ulaşırlar. Yani iki farklı cihaz aynı yerel ağda olmasa dahi, IP adresi birbirleri ile iletişim imkânı sağlar.

(kaynak)

Günümüzde internet kullanan herkesin, hakkında ufak tefek bilgi sahibi olduğu IP adresleri ve alan adlarıyla ilgili bazı detaylara birkaç basit araçla ulaşmak mümkündür. İşte bu araçlardan bazıları:

america mı israel mi pahalıya gider?

pasacocugu | 03 June 2008 13:53

geçen mayıs ayında america.com alan adının açık artırmaya çıkarılacağını burada bildirmiştim. america.com alan adı satışa çıktı, çıktı ama beklenen rezerv fiyatına (3,7 milyon dolar) bile ulaşılamadı, en yüksek teklif 1.7 milyon dolarda kaldı.
açık artırmayı yapan sedo yetkilileri america.com’un sahibinin beklentilerinin çok fazla olduğu ve bu yüzden satışın yapılamadığı belirtseler de israel.com’un 1 hafta önce 5.88 milyon dolara alıcı bulmuş olması aklımı karıştırdı. neden america.com israel.com’un fiyatının yarısı bile etmedi?
kaynak