bildirgec.org

isasari

11 yıl önce üye olmuş, 355 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

F.E.A.R 2: Project Origin için demo yayımlandı

isasari | 30 January 2009 21:27

Geçtiğimiz sene haberini yaptığımız, Monolith tarafından geliştirilen ve bazı isim hakları sorunları dolayısıyla geciken F.E.A.R. 2: Project Origin‘in oynanabilir tanıtım sürümü (demosu) oyuncuların beğenisine sunuldu.

Yayımlanan demo, oyunun ilk bölümünü kapsıyor. Optimize edilmiş oyun motoru sayesinde sistem ihtiyaçları mümkün olduğunca en aza indirgenmeye çalışılmış. Warner Bros tarafından yayımlanan ve Microsoft Windows, PlayStation 3‘ün yanı sıra Xbox 360 için de geliştirilen F.E.A.R. 2: Project Origin‘in 1.76 GB boyutundaki bu oynanabilir demosu buradan indirilebilir durumda.

Türkçe Hataları

isasari | 22 December 2008 13:00

Bilhassa İnternet üzerindeki yazışma ortamlarında Türkçeye gerekli özenin gösterilmediğini çok açık ve net bir şekilde görebilmekteyiz. Verilen dil eğitiminin kalitesizliğinden midir, yoksa kullanıcıların dikkatsizliğinden midir bilinmez, yazım kuralları çoğu zaman hiçe sayılmakta.

Türk Dil Kurumunun sitesinde yer alan ve kolayca erişilebilen pek çok araca rağmen dile verilen önem her zaman azalmakta. “ewt”, “ok”, “geliom”, “byees” gibi absürt kelimelerin ve bu tür yazımların sayısı hızla artmaya başladı.

Antarktika’dan İlginç Enstantaneler

isasari | 24 November 2008 08:23

Dünyanın güneyini teşkil eden ve güney kutbu olarak da bilinen Antarktika, 14,4 milyon km²’lik yüzölçümü ve sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleriyle her zaman insanoğlunun ilgisini çekmeyi başarabiliyor.

Kasım ayı Antarktika‘da baharın sonu, yazın başlangıcıdır. 22 Kasımdan başlamak üzere 6 ay boyunca Antarktika göklerinden inmeyecek olan güneş, bu gizemli bölgenin cevherlerini ortaya çıkarıyor.

Gerçek ekonomik kriz nasıl bir şeydir?

isasari | 30 October 2008 19:30

Son haftalarda haber bültenlerini işgâl eden bir konu var: Küresel malî kriz. Amerika‘nın en büyük bankalarından Lehman Brothers‘ın çöküşü ile başlayan süreç dünya borsalarının zarara uğraması, dövizin yükselmesi, petrol fiyatlarının düşmesi… gibi pek çok şeyi beraberinde getirdi. Tüm dünyada gazeteler, televizyonlar “ekonomik kriz” deyip durdu.

Bu kriz, her ne kadar sokaklardaki insanları pek etkilemediyse de “küresel” anlamda pek çok götürüsü oldu. Peki bir ekonomik kriz nasıl bir şeydir? Bunu fotoğraflara dökmek gerekirse nasıl anlatabiliriz?

Yeryüzündeki En Sessiz Yer

isasari | 26 October 2008 10:33

Dünyanın en sessiz yeri
Dünyanın en sessiz yeri

Devamlı hareket hâlindeki dünyada sessizliğin tam olarak farkına varabilmek imkânsızdır. Amerika/Minnesota‘da tasarlanan bir oda, gerçek sessizliği sunuyor. Orfield Laboratuvarları tarafından tasarlanan bu mekân, iç içe odalardan oluşuyor ve Guiness Rekorlar Kitabına “Quietest Place on Earth” yani “Yeryüzündeki En Sessiz Yer” olarak giriyor.

Guiness Rekorlar Kitabı sertifikası
Guiness Rekorlar Kitabı sertifikası

Eckel tarafından üretilen “yankısız oda”, bugüne kadar üretilen en sessiz ve izole edilmiş oda imiş. Ses seviyesi eksi 9.4 dB olarak ölçülmüş. İnsan kulağı 0 dB’nin altını duyamıyor.

Sıra dışı 10 ağaç

isasari | 07 October 2008 12:08

Ağaçlar, dünyanın oksijen kaynaklarıdır. Bazen orman yangınlarıyla yansalar da, bazen de insanlar tarafından katledilseler de, onlarsız bir dünya düşünmek imkânsız olur.

neatorama, dünya üzerinde yer alan ilginç ve bir o kadar da sıra dışı 10 ağacı fotoğraflamış ve tanıtmış.

Mesela “Sirk ağaçları” olarak adlandırılan bu ağaçlar gibi:

En değişik 10 kol saati dizaynı

isasari | 07 October 2008 10:06

Her ne kadar günümüzde cep telefonları ya da cep bilgisayarları gibi cihazlar sayesinde pek kullanmasak da, bazılarımız onlarsız yapamıyor. Evet, kol saatlerinden bahsediyoruz.

Toxel.com sitesi, çeşitli markalara ait 10 adet sıradışı tasarımlı kol saatini derlemiş ve sunmuş.

Mesela Seiko firmasına ait “Paper Watch” saati “elektronik mürekkep” teknolojisi ile üretilmiş, ve oldukça ince bir yapıya sahip:

Çöllerdeki en inanılmaz 20 vaha örneği

isasari | 07 October 2008 08:04

Alabildiğine uzanan sarı kumlar üzerinde bir damla su bulabilmek neredeyse imkânsızdır. Oysa, çöllerin bazı kısımlarda öyle doğa harikaları vardır ki, insanı hayretler içinde bırakırlar.

environmental graffiti sitesi, dünyanın çeşitli yerlerinden derlediği çöl içindeki vahaları fotoğraflarmış ve internet ortamına aktarmış.

Bunlardan bazıları şöyle:

Listenin geri kalanına buradan ulaşabilirsiniz.