bildirgec.org

çöküş hakkında tüm yazılar

Revolution

emsvizyon | 24 May 2012 02:03

bir gün elektrikler gider ve bir daha gelmezse ne olur? hatta daha kötüsü; elektrikli hiç birşey bir daha çalışmaz ve bir daha asla çalışamaz hale gelirse? J.J. Abrams gölgeli yeni dizimiz Revolution işte bu soruların cevabını bize göstermeyi vaad ediyor.

elektrikler gider bir daha gelmez, aradan 15 yıl geçer, hükümetler düşmüş, insanlar kabileler oluşturmuş. toprak ağaları, reisler türemiş, vs vs. açıkçası yeni bri terra nova vakası olduğundan ürktüğüm, ilk bölümüyle iyiymiş lan dedirtip, daha hemen ikinci bölümden teen age – aile dramasına dönüşmesinden korktuğum bu diziyi beklemekteyiz efem 😉
videosu, cast ve diğer bilgiler için tıklayın.

dünyanın en değersiz parası ve işte gerçek ekonomik kriz

xerre | 31 October 2008 16:04

ekonimik kriz.
enflasyon, işsizlik, çöküş, iflas…
aslında hepsi birbirini tetikleyen ve çok yabancı olmadığımız terimler.

500 milyon dolar - bir sakız parası
500 milyon dolar – bir sakız parası

bir düşünün ekonomik kriz ne kadar kötü olabilir, hiper enflasyon nedir ya da şu sıralar en ağır şekilde ekonomik kriz yaşayan ülkeler var mı?
bu sorulara, afrika kıtasının güneyinde bulunan ve para birimi Zimbabve doları olan Zimbabve ile doğrudan cevap bulalım.

100 milyar dolara üç yumurta
100 milyar dolara sadece üç yumurta alinabiliyor

2000 yılında Zimbabve’de, tarım ve hayvancılık sektörünün çökmesi ile enflasyon bir yılda yüzde 231 milyona yükseldi.
düşünmesi bile zor, yüzde 231.000.000.
saatlik enflasyonu siz düşünün artık.
ve ekonomik krizle birlikte işsizlik de yüzde 80’e çıktı, ülke nüfusunun üçte biri ülkeden ayrıldı.
ekim 2008 itibari ile 1 amerikan doları 98.3 milyar zimbabve dolarına eşit.

OSMANLI İMPARATORLUĞU NEDEN ÇÖKÜŞE GEÇTİ

ozumali | 21 September 2008 12:28

Osmanlı İmparatorluğunun çöküşe geçmesinin nedeni ortaokul kitaplarında anlatıldığı gibi, padişahların zevk alemine dalmasıyla açıklanamaz herhalde. Ne oldu da bir cihan imparatorluğu olan Osmanlı İmparatoluğu batı ülkeleri karşısında siyasi, ekonomik ve askeri olarak güç kaybına uğradı?

Osmanlı İmparatorluğunun gerilemesine ve daha sonra da dağılmasına sebep olan iç ve dış faktörleri şöyle sıralayabiliriz aslında.

–Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethinin ardından, ipek yolu da denilen doğu-batı arasındaki ticaret yolunun denetimi, tamamen Osmanlı İmparatorluğunun eline geçmiştir. Yeni ticaret yolları arayan ve amacı sürekli batı istikametinde giderek Hindistan’a ulaşmak olan Avrupalı kaşif denizciler, bir taraftan ümit Burnu’nu dolaşarak Hindistan ve Pasifik Okyanusu’na ulaştılar; ama daha da önemlisi Amerika kıtasını keşfetmiş olmalarıydı. Bu keşif sonucunda Amerika kıtasındaki değerli madenleri Avrupa’ya getirilmesi sonucunda Avrupa’nın, Osmanlı İmparatorluğu’na karşı zenginleşip ekonomik avantajlar elde etmesine sebep olmuştur.

Hitler ve Türkiye üzerine

delizade | 21 December 2007 01:54

illus: delizade

“…çünkü şeref ve namustan yoksun milletler er geç hürriyet ve istiklallerini kaybederler.”

Sizlere I.Dünya Savaşı öncesinde Almanya üzerine Hitler‘in bazı tespitlerini aktaracağım. Yazının sonunda belirttiğim benzerlik üzerine düşündürebilirsem ne mutlu.

Hitler, erken gençlik döneminde ve bir asker olarak hem cephe gerisinde hem de cephede yaşadığı tecrübelerden sonra zorunlu olarak, neden-sonuç ilişkisi kuran siyasi bir kafa yapısına sahip olmaya başladı ve hırsla, kinle ve haksızlığa uğrayan bir insanın ezikliği ile her geçen gün kendisini bu minvalde besledi. Oldukça fazla kitap okuyordu, ülkesinin her unsuru üzerinde disiplinli ve itinalı bir gözlem yapmaktaydı. Bu yolda günde 16 saat okuyup çalıştığından bahseder. Bu beslenme uzun bir dönemi içine almaktadır. Tarafsız olmaktan elbetteki çok uzakta olan bu fikir yürütmeleri sonucunda ülkesi Almanya üzerine aşağıdaki tespitleri yapar. Hitler’in eğitim, aile, evlilik, fuhuş ve basın üzerine bazı tespitlerine yer vereceğim bu yazıda.

Microsoft’un çöküşüne dair 7 sebep

olcaygeldim | 04 September 2007 20:14

Bu sene değil, gelecek sene değil… ama yakında – mesala gelecek on yılda.

1. Şirket modeli çıkmazda.
Microsoft’un işe başladığı 1980 yılında, yazılımları bir ürün olarak pazarlamak muğlak bir fikirdi. Bilgisayarlar kabuklarından çıkıyorlardı ve insanlar oyun kasetleri almaya başlamışlardı ama nedense 1980’lerde yazılım çok ucuzdu. Sonra “Micro-soft” küçük bir belleğin içinde BASIC yorumlayıcısı ile çıkageldi. Bir şekilde tutulmayı becerdi.
Şimdi, 2007 yılında, özgür yazılımlar sayesinde yazılımın ürün olarak nitelendirilmesi ortadan kalkıyor. Bugün önemli olan, sağlanan servis ve yardım ama bunlar Microsoft’un karşılaşmaya hazır olmadığı konular.

Adsense’den anlık çöküşler

Nucrotion | 13 August 2007 23:58

Adsene Çöktü :)
Adsene Çöktü 🙂

Saat 22:20 civarında girdiğim adsense’de üstteki yazılarla karşılaştım.Noluyor Allah’ım yoksa adsense çöküyor mu ?