bildirgec.org

query_vars["author_name"]); if($tuser->ID == 0){ // kullanici yoksa 404 $wp_query->set_404(); status_header(404); get_template_part( 404 ); exit(); } ?>

olcaygeldim

8 yıl önce üye olmuş, 62 yazı yazmış. yorum yazmış.

iPhone 3G S – Video kaydediyor

olcaygeldim | 10 June 2009 16:00

Apple, iPhone’un eksikliklerini kapamaya devam ediyor. Şimdi de yeni iPhone 3G S modeli piyasaya sürülmeye hazırlanıyor. 19 Haziran’da Amerikan marketlerinde satışa sunulacak bu ürünün artıları neler diye soracak olursanız.
iPhone’un en büyük eksikliklerinden biri olan video kaydetme ve kaydedilen video üzerinde oynama yeteneği bu ürüne kazandırılmış.
İnternette sörf, sözde iki katına çıkarılmış.
Nokia‘nın ilk örneklerinde bulunan sesli arama özelliği eklenmiş.
Son olarak da telefon içerisinde herhangi bir bilgiyi ararken tek bir yerden arama yapabiliyorsunuz.
Görüntülü konuşma yapan pek bir tanıdığımız yok ama yine de bu özelliğin hala eklenmemiş olduğunu bildireyim.
MMS’le video göndermenin de mümkün olduğunu eklemeye gerek bile yok.

Devrim Yaratacak Siyah Silikon

olcaygeldim | 12 December 2008 09:19

10 yıl önce, Harvard Üniversitesi öğrencileri, silikonu lazer ışınları sayesinde daha fazla karşılık verecek bir hale getirme yolunu buldular. Buna “siyah silikon” adını verdiler. bu siyah silikon, fotonları daha fazla “absorbe” ediyordu. resmi olarak 3 yıldır bu teknoloji üzerinde çalıştıklarını belirten bir şirket bunu ticarete dökeceklerini açıkladı.

Siyah silikon’u geliştirecek olan şirketin adı SiOnyx. şirket, bu teknoloji ile üreticilerin daha verimli fotovoltaik hücreler ve daha hassas detektörler üreteceklerinden emin.

Numaraya Göre operatör Sorgulama

olcaygeldim | 09 November 2008 13:24

Beklenen gün geldi. Numara taşıma hizmeti, ücretsiz olarak halkımızla buluşuyor. Asıl sorun hangi numara hangi operatörden hizmet alıyor onu bulmak.


telekomünikasyon kurumu’nun sitesinden alınmış anlamsız bir resim.

İşte bu derdimiz için düşünceli Telekomünikasyon Kurumu numaranitasi.gov.tr adresli bir site yapmış. Berbat tasarımı ve hiç bir bilgi vermeyen yapısına (telefon numarasını ne şekilde gireceğiz gibi) rağmen, işe yarar bir hizmet.

Çiğ Köfte Yoğurma Makinesi

olcaygeldim | 19 July 2008 17:07

Bu zamazing de bizden olsun. Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Ömer Bakar, bitirme tezi olarak çiğ köfte yoğurma makinesi yaptı.
Pnömatik sistemle çalışan bu makine elektriğe ihtiyaç duyuyor. İki adet demir kol ile 18 dakikada 7 kilo çiğ köfte hazırlıyor. Krom nikel paslanmaz sacdan üretilen ve 65 kilo ağırlığında olan bu makine ile yorulmadan çiğ köfte üretimi yapılabilecek.

2 Milyarıncı Foto

olcaygeldim | 16 November 2007 16:33

2.000.000.000 numaralı flickr fotoğrafı. Sidney’de Çin Mahallesinde bir pazarda çekilmiş olan bu sakız ağacı fotoğrafı, fotoğraf paylaşım sitesinin 2 milyarıncı fotosu oldu. Ayrıca Flickr’ın blogundan da ilgili yazıyı okuyabilirsiniz ama vatanımın güzel mahkemeleri flickr blogunda da sakıncalar görmüş. Susalım ayıp.

8-bit Kravat

olcaygeldim | 13 October 2007 11:13

ThinkGeek sitesinin düşünceli çalışanları “Mario, Nintendo’ya iş başvurusunda bulunurken muslukçu kıyafetiyle gelmemiştir.” demişler ve 8 bitlik bir kravat takardı diye düşünmüşler. 24 liraya şuradan temin edebileceğiniz bu polyester kravat için her türlü insana uyar notu düşülmüş. Bağlama sonucu yaka kısmında oluşacak üçgen şekli 8-bit grafiklerde olamayacağı için bunu önleme amacıyla kolay kullanımlı tak-çıkar sistem uygulanmıştır.