bildirgec.org

çevreci hakkında tüm yazılar

Tesla Model X

emsvizyon | 10 February 2012 19:30

hayallerimizin otomobil firması tesla beni duymuş olsa gerek, çünkü roadster tarzı %100 elektrikli ve uzun menzilli otomobili ile otomotiv dünyasını sarsan ve hemen devleşen firmanın, model Sserisini gördüğümde demiştim ki; hmm sanırım bir suv vakti geldi tesla için…

lansmanın yapılacağı gün posta kutuma düşen bülten ile haberdar olduğum model x‘in ne olduğunu hemen tahmin etmiştim.
işte model x:

kesinlikle süper bir crossover araç. ayrıca hem uzun menzili hem de sınıfındaki başka araçlarda bulunmayacak başka bir özelliği de beni benden alıyor. yukarıya açılır kapılar!

60Kw ve 85Kw iki batarya seçeneğine sahip olacak olan model x, ön ve arka akslarda birer elektrik motoruyla 4 çeker kavramını da kendince yorumluyor.
şahsen iç tasarımını beğenmedim, ortadaki o tabletimsi konsol çok uyduruk dursa bile araba yine de çok güzel…
2013’de üretim bandında olup, ilk teslimatlar 2014’de yapılacakmış. ben para biriktirmeye devam ediyorum, kumbaramda 10 TL’m oldu 🙂 ha gayret

Elaktrikli oto dönüşümü

ili77 | 10 January 2011 11:07

Elektrikli Araba Dönüşümü çağımız ekonomi ve temiz enerji çağı bu bağlamda yıllardır çevreye en büyük zararı veren arabalar

fluance
fluance

Elektrikli Otomobiller

admin | 29 December 2010 11:00

Küresel ısınmanın dünyamız için büyük bir tehdit haline gelmeye başlamasıyla çevreye verilen zararın boyutları daha iyi anlaşılıyor. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte doğaya dost çevreci ürünler tüketicilerle buluşuyor. Elektrikli otomobillerde bunlardan biri. Örneğin Paris’te 2011 yılı sonunda elektrikli otomobiller kiralanabilecek. Daha önce uygulanan kiralık bisiklet uygulamasına ek olarak gerçekleşecek bu hizmet Paris’te hava kirlilik oranının düşürülerek halkın daha temiz bir çevrede yaşamasını amaçlıyor.İstanbul’da da

25 çevreci web sitesi

admin | 27 December 2010 11:56

doğaya geldik doğaya gideceğiz dostlarım. kendimize iyi bakmalıyız; bunun önemi tartışılmaz ama bir de çevremize özen göstermemiz gerekiyor. bu daha da önemli. biz bunlardan bahsedip konuşurken, bazı çevreci arkadaşlar çevreci web sitelerini hazırlamışlar bile. biz de bu siteleri inceleyeceğiz; bakalım, doğa sevgisi adına neler yapmışlar?

1/envira medya

envira bu alanda en beğenilen sitelerden biri. bir tabir vardı -abartmak gibi olmasın ama- insan kıyamıyor bakmaya. sitenin tasarımı oldukça hoş. yaptıkları projelerin isimlerini, ağaçların üzerine yazmışlar. sitede reklam, kim oldukları ve yaptıkları projelerle ilgili butonlar var.

Scooterlar da elektrikleniyor; Mini Scooter E

sCoRPionTR | 25 September 2010 10:52

Mini, BMW Group‘un markalarından biri. Yani Mini Scooter E’nin arkasında otomobil devi BMW var diyebiliriz. Artan trafik karşısında son yılların popüler araçlarından olan scooterlarda artık modaya ayak uydurup elektrikli hale geliyorlar. Yavaş yavaş sayıları artmaya başlayan elektrikli scooterlardan biri de Mini Scooter E.

10 çevreci arama motoru

tembelyarasa | 10 September 2010 10:35

haydi bugün çevre için bir şeyler yapalım, çevre için
yaptığımız her katkı bize daha güzel bir hayat standartı olarak geri dönecektir. bu bildiride çevre için hazırlanmış arama motorlarını inceyeleyeğim.


Forestle

forestle yahoo‘nun bizlere kazandırdığı bir site. 1000 aramada 100 metrekare yerin kurtulmasına katkıda bulunduklarını belirtmişler. tasarımı oldukça hoş ve bunun yanı sıra arkasında yahoo gibi bir devin olması sitenin güvenirliliğini de arttırıyor. sitenin olumlu bir diğer yanı ise
ne kadar aramayla ne kadar katkı yapıldığını belirtmesi.

Znout

znout da oldukça güvenebileceğimiz, çevreye yardım eden arama motorlarından biri. bunu söylerken sitenin google’ın bir hizmeti olmasının katkısı büyük.

Green Planet Search

green planet search bu alandaki en güzel tasarımlı web sitelerinden biri. yeşil gözleri dinlendiren flash tasarımıyla diğer siteler arasından sıyrılmayı başarıyor. çevre konusunda haberler ve bilgiler vermeye ağırlık vermiş bir site. hem çevre hakkında bilinçlenip hem de tasarımı güzel bir sitede gezmek oldukça eğlenceli.

Ampüllerinizi asmayı unutmayın!

Beacool | 14 June 2010 12:03

Artık herşekilde ışığınız yanınızda...
Artık herşekilde ışığınız yanınızda…

Dünyamıza kalıcı bir eser bırakmak için uğraşan yüzlerce insan varken neden dünyayı kalıcı ve yaşanabilir bir şekilde bırakmak için uğraşmadıkları beni çokça düşündüren bir durum…

Gereksiz yere otomobilimizi kullanmak, harcadığımız enerjilerin daha kontrollü kullanımı, su kaynaklarının bitebileceğini düşünebilmek ve yalıtım nedir öğrenerek bir birey olarak üstümüze düşen görevleri yerine getirdiğimizde eminim ki dünyamız gerçekten daha yaşanabilir ve uzun ömürlü olacaktır.

Tabii bunun yanı sıra bütün bu önlemler size ekonomik bakımdan da olumlu geri dönüş yapacaklar. Bir çoğumuzun “çok para!” diye nitelendirdiği bu teknolojilerin bilinçli kullanmasıyla kısa bir süre sonra kendi kendini ödeyip sonrasında size katkı sağladığı ispatlanmış bir gerçek.

Normal bir ampule benziyor
Normal bir ampule benziyor

Ofis kağıdından tuvalet kağıdına

witamin | 09 April 2010 10:51

Bir japon firması olan Oriental “White Goat” yani Beyaz Keçi adını verdikleri bir makine üretmiş. Bu makine özellikle çok kağıt kullanılan büyük ofislerde önemli tasarruf sağlamak amacıyla üretilmiş. Cihaz, ofiste kıyılmış kağıtları birkaç aşamadan geçirerek tuvalet kağıdı haline getiriyor. Ortalama 1800 kıyılmış A4 kağıdından 30 dakikada 1 rulo üretiliyor. Bu demek oluyor ki atılacak kağıtlardan 24 saatte 48 rulo tuvalet kağıdı üretmek mümkün.

Çevre Dostu Yeşil Yapı Malzemeleri – 1

cevreci | 01 April 2010 11:16

Çevre Dostu “yeşil” ürünler ilk olarak enerji tasarruflu ürünler ile karşımıza çıktı. Bu ürünler hem çevreyi hem de cebimizi gözetiyorlardı. Ardından geri dönüşümden elde edilen ürünler, daha az atık üreten ürünler vs vs derken artık farklı misyonları olan bir çok yeşil ürün yavaş yavaş hayatımıza giriyor.
Lokomotif sektörlerden yapı sektörünün de çevreyi gözetmeye başlamasıyla bu eğilim hız kazanacağa benziyor.
Ülkemizde çevre dostu yeşil yapılar veya çevre dostu yeşil yapı malzemeleri henüz emekleme aşamasında. Çevre dostu yapı ürünleri yavaş yavaş raflarda kendilerine yer bulamaya başladı.
Yeni açılan bir yapı markette; yeni bir ürün; ecoSEAL sistem silikonlar.
Geleneksel silikonlardan farklı olarak plastik kartuşlarda değil de alüminyum sosislerde piyasaya sunulmuş. Bu şu demek; kartuş silikonlar her kullanımdan sonra bir kartuş çöp çıkarıyor; bu sosisler kullanıldığında ise atık miktarı çok daha azalıyor. Üreticinin verilerine göre bu %60 daha hafif ve 8 kat daha az atık demek. Bu resim de bunu gösteriyor.

Daha az çöp
Daha az çöp

Atık alanlarının her geçen gün dolduğu, yeni atık alanları oluşturulmak zorunda olduğumuzu düşünecek olursak atık miktarımızı her yerde azaltmalıyız.

Çevre Dostu Cam Ürünler – Bardak – Vazo – Kalemlik

cevreci | 24 February 2010 13:23

Geri Kazanılmış Bardaklar
Geri Kazanılmış Bardaklar

Dünya üzerinde yaşamın ne kadar daha sürdürülebileceği ile ilgili endişeler her geçen gün artarken, çözüm arayışları; temiz enerji, karbon salınımı, geri dönüşüm… gibi konular her geçen gün önem kazanıyor.
Geri dönüşümden elde edilen bu bardaklar çevreci özellikleri ile ön plana çıkıyor. Cam şişeler her ne kadar tamamen geri dönüştürülebilir olsa da kullanılan şişelerin tamamı geri dönüşüme girmiyor aksine diğer çöplerle birlikte katı atık toplama alanlarını dolduruyor.
Ne kadar çok geri dönüşüm o kadar iyi… Kullanılmış, ömürünü tamamlamış şişelerden çeşitli cam ürünler elde etmek mümkün. Bu bardaklar da şişelerden geri dönüştürülmüş.