Çevre Dostu “yeşil” ürünler ilk olarak enerji tasarruflu ürünler ile karşımıza çıktı. Bu ürünler hem çevreyi hem de cebimizi gözetiyorlardı. Ardından geri dönüşümden elde edilen ürünler, daha az atık üreten ürünler vs vs derken artık farklı misyonları olan bir çok yeşil ürün yavaş yavaş hayatımıza giriyor.Lokomotif sektörlerden yapı sektörünün de çevreyi gözetmeye başlamasıyla bu eğilim hız kazanacağa benziyor.Ülkemizde çevre dostu yeşil yapılar veya çevre dostu yeşil yapı malzemeleri henüz emekleme aşamasında. Çevre dostu yapı ürünleri yavaş yavaş raflarda kendilerine yer bulamaya başladı.Yeni açılan bir yapı markette; yeni bir ürün; ecoSEAL sistem silikonlar.Geleneksel silikonlardan farklı olarak plastik kartuşlarda değil de alüminyum sosislerde piyasaya sunulmuş. Bu şu demek; kartuş silikonlar her kullanımdan sonra bir kartuş çöp çıkarıyor; bu sosisler kullanıldığında ise atık miktarı çok daha azalıyor. Üreticinin verilerine göre bu %60 daha hafif ve 8 kat daha az atık demek. Bu resim de bunu gösteriyor.

Daha az çöp
Daha az çöp

Atık alanlarının her geçen gün dolduğu, yeni atık alanları oluşturulmak zorunda olduğumuzu düşünecek olursak atık miktarımızı her yerde azaltmalıyız.Bu ‘sosis’ lerin kendi özel ‘boş’ kartuşları var. Bu boş kartuşlar ile standart bir silikon tabancasında kullanılabiliyorlar. Kartuşlar ortalama 75 kez kullanılabiliyor.

ecoSEAL boş kartuşlar
ecoSEAL boş kartuşlar
ecoSEAL
ecoSEAL

Kullanım alanı geleneksel ürünlerden farklı değil ancak, işlevi çok daha farklı. Ürünle ilgili en detaylı bilgileri bulabileceğiniz; İngilizce videosuna burdan, Türkçe sunumuna da burdan ulaşabilirsiniz