bildirgec.org

canlı bomba hakkında tüm yazılar

Canlı Bomba

| 06 June 2011 16:46

17-23 yaşları arasındaydılar. Bekardılar. Ergenliğe geçişin kimlik krizini yaşıyorlardı. Etnik çatışmalar içinde kalmışlardı. Ailelerini veya en sevdiklerini kaybetmişlerdi. Yaşadıkları toplumda şiddet, ayrımcılık ve adaletsizlik her yeri sarmıştı. Hayata dair ümitleri azalmıştı. Öfke ve nefret doluydular. Aşağılanmışlardı. Kaygılıydılar. Kişisel kimlikleri yaralanmıştı.

intihar bombacısı profili

denizkar | 01 May 2009 12:02

Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşen intihar bombacısı olayından sonra aklı başında olan herkes bombacıya lanet okumuştur, hatta keşke ölseydi diyenler bile çıkmıştır. Peki ama bu insanlara bu kadar radikal bir eylemi yaptıran nedir?


fotoğraf: milliyet.com.tr

Tahmin edilenin aksine çoğu intihar bombacısı normal diyebileceğimiz insanlardır. Sürekli güncellenen çalışmalar gösteriyor ki intihar bombacıları çevrelerinde ortalamanın üzerinde başarı gösteren ve daha iyi eğitim görmüş kişiler olmaktadır. Patolojik anlamda nadiren intihar eğilimi gösteren insanlardır. Tel Aviv Üniversitesi’nden psikiyatrist Ariel Merari 1983 yılından bugüne orta doğu bölgesinde intihar saldırısı yapan kişileri incelemiş ve çok azında ruh hastalığı, uyuşturucu veya alkol bağımlılığı tespit etmiştir.

Ayrıca intihar bombacılarının radikal İslamcı veya radikal din görüşü olan kişiler olduğu genellemesi de doğru değildir. 1980’lerde lübnan’da yapılan intihar saldırıları tutucu hristiyanlar tarafından gerçekleştirilmiştir, günümüzdeki anlamıyla intihar saldırısı kavramının yaratıcıları ise marxist-leninist görüşteki tamil kaplanları isimli gruptur.

Peki nasıl oluyor da sağlıklı ve iyi eğitilmiş genç insanlar sivilleri öldürmek uğruna kendilerini kurban ediyorlar? Cevap bombacılardan çok onları bünyelerine alan ve eğiten organizasyonlarda saklı.

Canlı Bomba Aramızda

byhnvc | 20 October 2007 13:57

Tezkerenin meclisten geçmesinin ardından bölücü terör örgütü , bombalı bir saldırı hazırlığı içersine girdi . Kod adı Bahar olan Sedika Y.’nin bu iş için görevlendirildiği istihbarat birimlerimizce ortaya çıkarıldı . Canlı bombanın resmini 81 ile gönderilmesinin ardından bütün birimler harekete geçirildi .

Sıradan Talebe

buddhala | 24 May 2007 10:59

Masada profesyonel biçimde hile dağıtır gibi kartları dağıtıyordu. Bir yanımda kart seçemeyen körler, diğer yanımda rest çekemeyen dilsizler. Kucağımıza oturup, erotik dansıyla elimize şans getiren uğur böcekleri de cabası… Bana gelen seride kartların hepsinin toplamı epsilondan küçüktü. Oyun tek el oynanacaktı. Herkes diğer elini, oyun başlamadan önce özel bir aşıyla hissizleştirdi. Ve suni teneffüs ziliyle oyun başladı.

Bende de diğerleri gibi dört kart vardı. Elimdeki kartlardan biri canlı bomba, biri eşit ağırlıkta sayısalcı, biri günah gibi özenle işlenmiş kilim ve sonuncusu fotosentez yapan takvim yaprağıydı. Hepsini toplayınca epsilondan küçük ediyordu. Tüm epsilonlar herhangi bir pozitif doğal insana tekabül ediyordu.