bildirgec.org

beyazperde hakkında tüm yazılar

Ölü Ozanlar Derneği

elchancho | 28 July 2009 15:19

Dünya Sinemasına adını altın harfler ile yazdırmış filmlerden bir tanesidir Ölü Ozanlar Derneği. 1989 Yapımı olan filmin yönetmeliğini Peter Weir yapmıştır. Başrollerde ise usta bir isim olan Robin Williams (John Keating)ve günümüz filmlerinde sık sık gördügümüz Robert Sean Leonard (Neil Perry), Ethan Hawke (Todd Anderson), Josh Charles (Knox Overstreet), Gale Hansen (Charlie Dalton) , Dylan Kussman (Richard Cameron, Allelon Ruggiero (Steven Meeks), James Waterston (Gerard Pitts), Norman Lloyd (Bay Nolan) gibi oyuncular bulunmakta.

Filmin konusu ise; 1950’li yıllarda saygın, disiplinli ve otoriter bir okul olan Welton Akademisindeki öğretmenler ciddi ve muhafazakar tavırları ile saygın kişilerin çocukları olan öğrencileri bunaltmaktadır. Okula yeni atanan İngilizce öğretmeni John Keating’in görevine başlaması ile birlikte Akademide yasak tabular haline gelmiş birçok düşünce ve eylem değişecektir.

2010 ve 2011 da vizyona girecek devam filmleri

elchancho | 23 July 2009 17:52

Türk ve Dünya sineması için 2010-11 yılları bir çok açıdan güzel geçecege benziyor gibi.Bunun en büyük etmenlerinden biride vizyona girecek oaln devam fimleri. Bu fimlerin başında Nicolas Cage‘in başrol oynadığı Ghost Rider II( Hayalet Sürücü II ) 2011senesinde karşımıza çıkıcak.Denzel Washington ve Clive Owen‘ın başrollerini paylaştığı İnside Man II 2010 da, Scarlett Johansson ve Mickey Rourke‘ın başrollerini paylaştığı İron Man II Mayıs 2010 da, Batman 2011, Sin City II ise 2010 da vizyona girmesi beklenen devam filmleri arasında.

Sinema Fragmanları İzleyebileceğiniz Siteler

erkammisir | 18 May 2009 20:19

çok zaman sıkıntım olan bir konudan bahsetmek istiyorum. arkadaşlarımla genellikle sinemaya giden biriyim ve her zaman bu sorunla karşılaşıyorum. tek bir sitede her girdiğimde izlemek istiyorum. sinema sitelerine girip filmlere bakıyorum ve genelde açıklamaları konuları vs. yazıyor. sitelerde ne kadar fragman kategorisi olsada çoğu zaman filmin fragmanı olmuyor. ve genellikle üyelerin yüklemesi isteniyor. haliyle pek yükleyende olmuyor tabi ki. dünya çapında ve yurt çapında fragman yayınlayan web sitelerini araştırdım ve sizinle paylaşmak istiyorum. önce yabancı sitelerden bahsetmek istiyorum.

1 – apple trailer

site apple firmasına ait. bütün yabancı film fragmanlarına hd kalitesinde ulaşabilinecek ve ekran boyutunuda seçme olanağı sağlayan, indirme olanağı sağlayan ipod’a yükleme olanağı sağlayan hoş bir fragman sitesi. adresine gelince burda

Facebook beyazperde’de!

Xas | 31 August 2008 23:59

son yılların internet fenomeni ve sosyal ağların en hızlı çıkış yapanı facebook beyazperde’ye taşınıyor.ünlü hollywood yazarı aaron sorkin‘in facebook sayfasında açıkladığı film projesi’nin gerçek olduğu sony pictures tarafından doğrulandı.internetnews.com‘a yapılan açıklamada facebook’un son yıllardaki hızlı tırmanışının ele alınacağı filmin prodüktörünün scott rudin (no country for old man) olacağı belirtildi.aaron sorkin’in facebook sayfası aslında araştırmacısı Ian Reichbach tarafından hazırlanmış. bu sayfa sayesinde sorkin facebook’u daha yakından tanımayı ve tepki ölçmeyi amaçlıyormuş.facebook yetkilileri ise pek çok film teklifi aldıklarını ancak şimdilik hiçbir projeye onay vermediklerini söylüyorlar. eğer proje gerçekleşirse son yüzyılın en genç milyarderi mark zuckenberg‘i yakında beyazperdede göreceğiz.

Christopher Nolan ve Bir Kahramanın Gerçekliği

ashg | 14 August 2008 10:06

Chistopher Nolan, Hollywood’un belki de en iyi Avrupalı transferlerinden biri. Yönetmeni bu kadar özel bir sinemacı kılan özelliği ise, her kesin gün yüzüne çıkarmaya korktuğu eksik ve karanlık tarafın üzerine bile bile korkmadan gidişi.

Nolan iş başında
Nolan iş başında

Nolan’ın tek bir sinema kariyeri var. Ama asıl başarısı izlediği çift şeritli bir yolun her iki şeridini de oldukça verimli kullanmasından geçiyor. Birinci şerit küçük kardeşi Jonathan Nolan ile imza attığı bağımsız filmlerin bulunduğu şerit. Diğer şerit ise büyük Hollywood stüdyolarında gerçekleştirilen büyük bütçeli dev yapımlar. “The Following” (Takip) on sene önce adı sanı duyulmamış yönetmenin ilk önemli çıkışı olarak kabul edilebilir. Nolan bu filmde ilk tematik dertlerinin de sinyallerini verdi. Filmin ana karakteri genç bir yazar (Jeremy Theobald) hem yaşadığı metropol yalnızlığı ile başa çıkmaya çalışıyor hem de karanlık yönünü gün yüzüne çıkarmaya çalışıyordu. Bu iki tema bir femme fatale ile tamamlanınca sürükleyici bir kara film ortaya çıkıyordu. Tamamı siyah beyaz olan bu bağımsız film İngiltere içindeki başarısını kısa bir süre Britanya sınırları dışına taşıdı. “The Following” Rotterdam film festivalinde Altın Kaplan ödülüne değer görüldü. Bu büyük başarıdan sonra dikkatleri üzerine çeken Nolan (Kardeşler) adlarını tüm dünyaya duyuran asıl proje üzerinde çalışmaktaydılar: “Memento”! Jonathon Nolan’ın kısa hikayesi “Memento Mori” den esinlenerek yazdıkları senaryo ile bir anlatı sanatı olan sinemaya yeni bir soluk getirdi. Zamanı esneten kurgu anlayışı, insan hafızasını farklı bir biçimde yorumlamaları, modern bir klasik olarak kabul edilen kült film “Memento”yu ortaya çıkardı. Nolan, “Memento” da ana karakteri Leonard’ın (Guy Pearce) hafızasını iki ayrı film “strip”e ayırıp birini filmin sonundan diğerini ise filmin başından başlatıyordu. Bu yenilikçi yaklaşım filmin ana motifi olan eksik-kırık zaman duygusunu ve “Memento”nun ana atmosferini başarılı bir şekilde perdeye taşıyordu. “Memento” Nolan Kardeşlere Oscar’da en iyi senaryo dalında adaylık getirdi. “Memento”yu ”Insomnia” izledi. Başrollerini Al Pacino ve Robin Williams paylaştığı ”Insomnia” Nolan’ın kariyeri için “yeni ilkler”in filmiydi. Yönetmen ilk defa Hollywood’un deneyimli isimlerini yönetiyor ve ilk defa bir yeniden yapım (re-make) gerçekleştiriyordu. 2005 yılına gelindiğinde genç yönetmene Hollywood’dan büyük bir teklif geldi: “Batman Begins” (Batman Başlıyor) Nolan, “Batman Begins”i karanlığın içinden tekrar doğurdu ve bu kez Christian Bale’in canlandırdığı Batman’in üzerine üzerine gitti. Batman’i yalnızca çizgi roman sayfalarından beyazperdeye geçen bir süper kahraman olarak yaklaşmadı. Karakterinin geçmişini kurcalayan Nolan, Batman’i derinleştirdi ve inandırcı bir karakter olmasını sağladı. “Batman Başlıyor” yerine filme başka bir başlık aransa bu başlık “Batman Nasıl Doğdu ?” olabilirdi. Batman’i “Batman” yapan sadece kara pelerini ve uzun kulaklı şapkası değildi. Neden yarasa figürünü seçmişti, Gotham’da neden geceler hep uzundu? Nolan birer birer bu soruları yanıtladı ve karşımıza Christian Bale’in de belirttiği gibi gülünç olmaktan kurtulmuş bir Batman’i karşımıza çıkardı.

Radyo; hayata tutunma öyküsü

Sonrisa | 15 May 2008 10:15

Radyo, üniversitede eğitim dersinde ‘otizm’ konusunu işlerken hocamızın bize ‘mutlaka’ diye tavsiye ettiği ve sınıftaki herkesin izlediği bir film. Görsel ve kültürel anlamda yorum yapmam bu film için cidden abes kaçıyor. Çünkü filmin vermiş olduğu mesajları izlerken duygulanmamak, üzülmemek mümkün değil. Oldum olası yaşanmış hikâyelerin beyazperdeye aktarılışını sevmişimdir. Radyo’nun yaşanmış bir öyküden yola çıkılarak çekilmesi ona olan ilgimi artırdı doğal olarak. Filmin yönetmen koltuğunda Michael Tollin otururken, göz kamaştıran performansıyla Cuba Gooding Jr. yani Radyo ve koçu Ed Harris başrolleri paylaşıyorlar. 2003 yapımı bu filmde otistik bir çocuk olan Radyo’nun hayatının bir kesimi ele alınıyor. İçine kapanık, insanlarla asla göz teması kurmayan, onları dışarıdan izleyen kısacası toplumun dışında kalmış, belki de dışına itilmiş bir gencin 1976 yılındaki yaşamından bahsediyoruz.

Film Fragmanları

Sonrisa | 13 May 2008 13:42

Charlie Wilson'ın Savaşının fragmanını aşağıdaki sitelerde izleyin
Charlie Wilson’ın Savaşının fragmanını aşağıdaki sitelerde izleyin

Çoğu zaman heyecanla beklediğimiz filmlerden küçük bir parça da olsa izleme, görme şansı yakaladığımız görüntülerdir fragmanlar. Bazen hayal kırıklığına bazen de büyük bir heyecana sebep olurlar. Fragmanları izlemek için birbirinden farklı siteler mevcut. Kimisi doğrudan Youtube‘a tıklayıp izlemek istediği filmin adını yanına ‘trailer’ ekleyerek bulurken, kimisi türkçe içerikli fragmantv‘ye başvuruyor. Bir fragman bir çok alternatif sunarak izlemenizi sağlayan ve çoğu zaman tv spotlarını da içeren comingsoon.net sitesini bilenlerin sayısı çok fazla olmasa gerek. Fragman izlemek için bir başka durak ise Apple’ın ilgili sayfası. Fragmanını izlemek istediğiniz filmin IMDB‘deki sayfasına girdiğinizde ‘trailer’ seçeneğini görmek mümkün. IMDB‘de yüklü bir fragman olmasa bile size istediğiniz filmin fragmanını izleyebileceğiniz websitelerin linklerini veriyor.

Son Jokeri Uğurlarken…

hoodly | 09 April 2008 16:21

Evet son joker aramızdan ayrıldı. Genç yaşında ve tam verimli çağında bizlere veda etti Heath Ledger. Tıpkı geçmişte yitirdiğimiz diğer değerli oyuncular gibi. Gerçekten, oynadığı tüm rollerde çok sağlam ve samimi bir oyunculuk performansı sunmuştu bizlere Heath Ledger ve oyunculuğunu her yeni filmde farklı boyutlara taşımasını da bilmişti. En çok akılda kalan rolü, Brokeback Mountain filminde iki eşcinsel kovboydan birisini oynadığı rol olsa gerek; çünkü bu rolü ona oscar’da en iyi erkek oyuncu adaylığını getirmişti. Karşımıza bazen bir şovalye, bazen bir kovboy, bazen kazanova ve şimdi de son filmi olan The Dark Knight ile Batman’in azılı düşmanı Joker olarak çıkacak. Beyazperdede onu son defa izleyeceğiz. Gönül isterdi ki aramızdan ayrılmasaydı ve yarıda kalan filmi The Imaginarium of Dr. Parnassus ve daha nicelerini de bitirseydi. Son olarak karşımıza kötü bir karakteri canlandırırken çıkacak, ama biz onu hep iyi hatırlayacağız.

Hilary Duff, Sana diyorum “Sesini Duyur”

fReewave | 21 March 2008 03:44

Az önce boş zamanımı değerlendirmek için izlediğim “Sesini Duyur“(Raise Your Voice) aslında boş zamanımın ne kadar değerli olduğunu gösterdi bana.Yazının içinde spoiler sayılabilecek bir çok ibare bulunabileceği için filmi izlemeyenler okumayabilirler.(Film 2004 yapımı, izlenmeye ne kadar değer tartışılır)