bildirgec.org

Sonrisa

11 yıl önce üye olmuş, 63 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

TTNET Wifi Servis Noktaları

Sonrisa | 25 March 2009 11:02

Wifi bildiğiniz (veya bilmediğiniz) üzere ev ve işyeri dışında herhangi bir yerde internete erişebileceğiniz bir bağlantı hizmeti.

Uçan İnternet sloganıyla Wifi servisini tanıtan TTNET‘in şu adresinde Servis noktalarını bulmak mümkün. İsterseniz harita üzerinden de bulabiliyorsunuz, sonuçlar şimdilik iyi görünüyor ama zamanla wifi kullanılan mekanların sayısı artacak gibi.

Seslisözlük yenilendi!

Sonrisa | 10 December 2008 16:52

yeni tasarımlı seslisözlük
yeni tasarımlı seslisözlük

Türkiye’nin en önemli online sözlüklerinden biri olduğunu düşündüğüm Seslisözlük, tasarımını tamamen yenilemiş durumda. Mavi ve beyaz arkaplanın kullanıldığı yeni tasarım kullanıcıların işini kolaylaştırmış görünüyor. Dil seçimleri ilk başta karmaşık görünebilse de alıştıkça bu da ortadan kalkabilir sanırım. Linkler de eskiye göre daha güzel durmuş, en azından reklam yok anasayfada. Herhangi bir kelimeyi araştırıldığında ise görüntülenen sonuçlara oy verme imkanı mevcut. En çok arananlar, günün kelimesi bölümleri de kaldıkları yerden devam ediyorlar. Dikkatimi çeken bir diğer husus da ağırlıklı olarak İngilizce, Almanca ve Türkçe olan sözlüğün kapsamının Fransızca, İspanyolca ve Yunanca ile de desteklenmesi. Daha önce de Fransızca ve İspanyolca vardı ama tek kelimeyle geçilirdi. Şu anda gördüğüm kadarıyla mümkün oldukça alternatifli sonuçlar çıkıyor. Sitenin içeriğinde Merriam-Webster ve Yunanca içeriğinden Online Yunanca Dil Eğitimi‘nden faydalanılmış.

seslisözlük'ün önceki hali
seslisözlük’ün önceki hali

Paypal ile Kitap Alın!

Sonrisa | 10 December 2008 15:12

Türkiye’nin en iyi online kitap servislerinden olan kitapyurdu, satın aldığınız kitaplarda ödeme seçenekleri arasında Paypal‘i de göstermeye başladı.

Ne kadar süredir böyle bilmiyorum ancak geçen gün bizzat sistemi kullanarak tecrübe ettim. Paypal’in de Türkçe olmasıyla birlikte ilerleyen günlerde daha çok sitenin Paypal ile alışveriş imkanı sağlayacağına inanıyorum. Siz de Paypal ile alışveriş imkanı veren Türk sitelerini yorum olarak ekleyebilirsiniz.
(Not: Paypal ile ödeme yaparken herhangi bir sorun yaşamadım.)

2025 Motor Sporları Yarışları

Sonrisa | 29 October 2008 12:22

Mercedes Benz Formula Zero
Mercedes Benz Formula Zero

Los Angeles Auto Show otomobil günleri 21-30 Kasım 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu önemli organizasyonda bu sene ‘Design Challenge Motor Sports 2025’ adı altında bir tasarım yarışması da bulunuyor. Farklı firmaların katıldığı yarışmada 2025 yılı motor sporlarında yarışacak arabaların tasarımı için emek harcanmış. Çevre dostu projelere önem veren Inhabitat sitesinde gördüğüm Mercedes Benz’in bu yarışma için tasarladığı araç gerçekten ilgi çekici. F1 araçları, kızak ve bir yelkenin birleşimini andıran tasarım çevre dostu olmasıyla da ön plana çıkıyor.

UEFA’dan Futbol Sözlüğü

Sonrisa | 21 October 2008 16:11

Özel terimlerin çevirisi her zaman için zorlayıcıdır. O alana has bir kaynak yoksa her şey daha da zor hale gelir. İşte UEFA (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği), resmi sitesinde yayınladığı haberle bir süredir hazırlığı yapılan UEFA Futbol Sözlüğü’nün satışa çıkarıldığını duyurdu.

UEFA’nın dil servisleri bölümünün çeşitli eğitim enstitüleriyle ortaklaşa bir çalışmanın ürünü olan sözlük UEFA’nın üç resmi dili olan Almanca, Fransızca ve İngilizce. 1800 terimi kapsayan cep sözlüğü önde gelen sözlük yayıncısı Langenscheidt tarafından piyasaya sürüldü. Kitabın içerisinde kullanılan terimlerin tamamı UEFA ve FIFA tarafından kullanılmakta. Bunun dışında terimler arasında taraftarlar ve spor uzmanları tarafından günlük hayatta ve literatürde kullanılan terimler de yer alıyor.

Daha çok çevirmenler ve ilgili dil uzmanlarını hedefleyen bir içeriği olsa da, sözlük medyadaki ilgili kişilere, federasyon çalışanlarına, teknik direktörlere ve tabi ki taraftarlara hitap ediyor.

Hayvanlar bazen insanlardan daha mı insan?

Sonrisa | 15 October 2008 11:32

Ayılar, çocukları dişiyse ayrım yapmazlar.
Ayılar, çocukları dişiyse ayrım yapmazlar.

Hayatta o kadar tuhaf şeylerle karşılaşıyor, kendimize o kadar kötü davranıyoruz ki. Şuradaki sitede ‘Hayvanlar bize nasıl insan olmamız gerektiğini öğretiyorlar’ adı altında yayınlanan posterlere göz atmanızı tavsiye ederim. Oldukça orijinal ve çarpıcı.

Panter ve leoparlar arasındaki tek fark renkleridir.
Panter ve leoparlar arasındaki tek fark renkleridir.
Yunus balığı, yaralı bir yunus bulduğunda, su yüzeyinde kalmasına yardımcı olur.
Yunus balığı, yaralı bir yunus bulduğunda, su yüzeyinde kalmasına yardımcı olur.

Bir çift ‘sulu göz’ çizmek için…

Sonrisa | 13 October 2008 12:02

Kendini kara kalem çizimlerinde geliştirmek isteyenler için (İngilizcesi olanlar için tabii) yeni olmasına rağmen Pencil Portrait Lessons güzel bir adres olabilir. Mesela bir çift göz çizmek isterseniz ama diğerlerinden farklı olarak bu gözler sulu olsun derseniz şuradan nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Her aşama için resimlerin konulması da gayet faydalı olmuş. Blog sahibinin 10 çalışmalık mini galerisi şuradan görülebilir.

Otel Sitesi Tasarımları

Sonrisa | 03 July 2008 15:42

Herkese selam,
Bir proje üzerinde çalışıyorum ve proje gereği internet kullanıcıların online rezervasyon yapabileceği oteller, otellerin özellik ve fotoğraflarının yer aldığı bir otel sitesi tasarımı gerekiyor. Abartılı olması gerekmiyor ama çok da sade olmamalı. Biraz baktım internetten ancak online rezervasyon desteği yok genelde. Site, insanların kredi kartları ile rahatça rezervasyon yapabilecekleri bir sisteme sahip olursa güzel olur. Veya böyle bir site dizayn edebiliyorum diyen varsa ve yardımcı olursa sevinirim. Güvenilir bulduğunuz linklere de açığım. Şimdiden teşekkürler

Hindistan’da Pepsi içmek ister misiniz?

Sonrisa | 01 July 2008 19:24

Hindistan’a yolunuz düşerse ve susayıp da bir ‘Pepsi’ içmek gelirse içinizden, içtiğiniz şeye dikkat etmenizi öneriyor şuradaki site.

Yukarıdaki fotoğraf veya sitedeki kareler orijinal Pepsi‘ye ait değil şüphesiz, ancak hintliler kullanılmış Pepsi’leri ‘değerlendiren’ bir grupla karşı karşıyalar. Bu konuda nasıl bir çalışma yapıldığı ise aynı sitede fotoğraflar eşliğinde adım adım anlatılmış. Bize düşen pay: Yediğimize içtiğimize dikkat etmek lazım.