bildirgec.org

bakteri hakkında tüm yazılar

Usb Parlatıcı

Beacool | 25 May 2010 15:58

Yok artık!
Yok artık!

Bilgisayarımızın klavyesi, laptop ya da netbooklarımız evimizde bulunan en bakteri yuvası ve pislik taşıyan ürünler. Mikrobu ya da bakterileri geçersek üzerlerinde biriken toz ya da kirler yüzünden aslında çok daha uzun bir zaman bizimle birlikte yol alacak teknolojik oyuncaklarımız yollarını erken ayırmak zorunda kalıyorlar…

Yukardaki resmi temizlemek için yeterlimi?
Yukardaki resmi temizlemek için yeterlimi?

Usb hakkında bugüne kadar gerekli gereksiz birçok ürün yapıldı. Hava nemlendiricisinden sanal bebeğe, koku vericisinden toz emiciye kadar birçok tasarım satıldı. Usb’ler her şeyi temizlediler de bir kendilerini temizleyemediler.

Hanımlar! LED ler size GÜZELLİK Yapıyor…

Beacool | 02 May 2010 15:26

Hanımlar! LED ler size GÜZELLİK Yapıyor…

Pürüzsüz bir ten güzelliğin ilk anahtarı...
Pürüzsüz bir ten güzelliğin ilk anahtarı…

Aslında uzun zamandır bilinen bir teknoloji olan Ledlerin son 10 yılda nasıl bu kadar gelişip hayatımıza çok şeyler katacağını eminim çok az insan hayal etmişti. Bunlardan biri bendim. Çocukluğumda ufak led lerle fenerler yapıp bu az enerji çeken ışık kaynaklarıyla daha kuvvet fenerler yapmaya çalışırdım. Tabii o dönem led teknolojisi cidden yerlerde sürünmekteydi. Hatta bir keresinde ledi elektrik prizine takıp (hem ödümü) hem de ledi patlaşmışlığım vardır. Onların gelişeceğini (her nasılsa) hep biliyordum…

Domuz gribinden artık daha az korkucaz…

Beacool | 29 March 2010 10:59

Cebinizde, siz nereye o oraya!
Cebinizde, siz nereye o oraya!

Sağlığın ne kadar çabuk bozulabildiğini sağlıklı günlerinizi yitirmeden anlamak gerçekten çok zor. “Bana bir şey olmaz”, “yıkarsın geçer abi” (bkz yazı sonu notu) toplumundan yavaş yavaş uzaklaşmaya başlasak da bu mantalite genlerimizde bir yerlerde halen yaşıyor…

Bir de tam tersi olanlar var (ki böyleleri mi, yoksa diğerleriyle mi yaşamak daha kötü olur bilemiyorum). Titizliği elden bırakmayan hayatta çıplak gözle virüsleri ve bakterileri görme yetisine sahip bu insanlar için güzel bir ürünümüz var. Kendisi katlanıp yanınızda taşınabilen bir bakteri ve virüs öldürücü.

Kayıp Gezegenin Sırrı (Faeton)

turritopsis | 19 November 2009 12:30

Beşinci gezegen (Merkür, Venüs, Dünya, Mars, ?) etrafındaki tartışmalar birkaç on yıl boyunca devam etmektedir.

XVIII. yüzyılın 70 – 80. yıllarında Alman gökbilimcileri Johann Titius ve J. E. Bode gezegenlerarası mesafe kuralını ortaya koyarlar. William Herschel Uranüs gezegenini keşfeder. Bu gezegenin yerleşim yörüngesi gezegenlerarası mesafe kuralını kanıtlar. Yalnız Mars ve Jüpiter arasındaki mesafe, bu gezegenler arasında bir gezegenin daha olması gerektiğini gösterir.

1 Ocak, 1801 tarihinde İtalyan Giuseppe Piazzi, kataloglarda yer almayan zayıf ışıklı bir yıldızı tespit eder, onun da diğer gezegenler yönünde döndüğünü belirler. Matematikçi Carl Gauss, yaptığı hesaplamalar sonucunda bu gezegenin Mars ile Jüpiter arasında olduğunu ortaya çıkarır. Yalnız, Piazzi bu gezegeni tekrar göremez. Kayıp gezegene Ceres adı verilir. Bir sene sonra gökbilimci Heinrich Olbers, Ceres’i görür. Birkaç ay sonra da ona yakın bir diğer gezegeni, Pallas (Pallada)’ı da keşfeder.

Öldürücü elektrik süpürgesi

kalsiyum sandoz | 22 June 2009 17:21

Oreck Halo UV-C sadece evinizdeki tozu toprağı süpürmüyor aynı zamanda gözümüzle göremediğimiz son derece iğrenç yaratıkları, maytları, bakterileri, mikropları gözlerinin yaşına bakmadan öldürüyor. DNA’larını UV ışınlarıyla parçalayarak bu işi yaptığını beş çayına gelen arkadaşlarınıza anlatırken nasıl hava atacağınızı bir düşünün. Bakterilerin %99,9’unu tozların da %90’ını alaşağı eden bu zamazingo tam 5 yıl garantili ve fiyatı sadece 600 dolar. Çocuklarımıza temiz bir gelecek bırakmak için pek de fazla bir bedel değil.

4 milyon yıl!

mehmetbastug94 | 19 March 2009 10:24

Bakteri
Bakteri

Size bugün okulda öğrendiğim bir olayı anlatmak istedim:

Geçenlerde amazonlarda yapılan bir çalışmada, arkeologlar yerin 5 km altındaki bir toprak parçasını incelemek üzere labaratuara götürüyorlar…

Bununla bereber sonuçlar insanları gerçekten çok şaşırtıyor… Hayatımızın her yerini sarmış olan bakteriler(yararlı-zararlı), uygun koşullar sağlanamadığı zaman kendi yaşamsal faaliyetlerini aynı bir virüs gibi dondurarak bekleyebiliyorlarmış…

Kadınların Elleri Daha Kirli Çıkmış !?

keremx | 12 November 2008 10:33

ELLERİNDEN BELLİ OLUYOR BİR KADIN

Şair Sezai Karakoç, Monna Rosa isimli unutulmaz şiirinde der ki:

Ellerin ellerin ve parmakların,
Bir nar çiçeğini eziyor gibi.
Ellerinden belli oluyor bir kadın,
Denizin dibinde geziyor gibi,
Ellerin ellerin ve parmakların.

Şairin tespiti kadınları anlatmaya yetiyor: “Ellerinden belli oluyor bir kadın..”

Yüzü, gözleri ve elleri, bir kadını en çok anlatan parçalarıdır. Kadının bedenindeki ve ruhundaki güzelliğini, Yaratan özellikle ellerine nakşetmiştir. Bir kadın her şeyden önce; Elleri ile sever, elleri ile yuva yapar, elleri ile büyütür, elleri ile sahip çıkar…

Milyonlarca İnsan İçin Umut “Solvatten” (Güneş Suyu)

serversistemci | 11 November 2008 01:27

Milyonlarca İnsan İçin Umut
Milyonlarca İnsan İçin Umut “Solvatten” (Güneş Suyu)

Resminden pek bir şey anlayamadığınız bu ürün, aslında dünyadaki milyonlarca insan için kurtuluş olarak görülüyor. Stockholm Teknoloji Fuarı’nda yılın projesi olarak gösterilen ürün, özellikle Afrika ülkelerinde sağlıksız su kullanımından meydana gelen onlarca hastalık için çözüm olarak görülüyor.

“Solvatten” (Güneş Suyu) isimli cihaz gerçekten ismini hak eden bir ürün. Çalışması ise çok basit ve masrafsız. Bunun yanında Dünya Sağlık Örgütü standartlarına da uygun olduğu belirtiliyor. İki bidonu olan cihaz, su doldurularak 3-4 saat güneşte bekletiliyor. İçindeki su 55 dereceye kadar güneşte ısınan cihaz, içindeki bakteri ve virüsleri öldürüyor. Bu temizleme işleminde UV ışınlarını da kullanması ayrı bir özelliği. Bunu tarif edecek olursak; UV ile kaynatma + UV + filtreleme tekniğini kullanıyor. Fakir ülkelerdeki su sorununu çözeceği düşünülen cihazın kullanımının da kolay olmasından dolayı sorun yaşanması beklenmiyor. Ürünün sitesi ve animasyonu.

Kadınlarda erkeklerden daha çok bakteri var

bteoman | 05 November 2008 23:41

Yeni bir bilimsel araştırma, kadınların ellerinde erkeklerin ellerindekine göre daha çok bakteri olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma sonuçları insan vücüdundaki bakteri çeşidinin beklenenden daha fazla olduğunu da ortaya çıkardı.

Colorado Üniversitesi Biyokimya bölümünden Yardımcı Professör Rob Knight, “En şaşırtıcı olan insan vücüdundaki bakteri sayısının çeşitliliği, hatta aynı insanın iki elindeki bakteri sayısının bile çok farklı olması.” dedi.

Araştırmanın devamını okumak için…