Linux/Apache kullanıcıları ile Windows IIS kullanıcıları arasında CodeIgniter kurulumu açısından en büyük fark url yönlendirme konusundur. Linux/Apache kullanıcıları .htaccess dosyası ile kendi uygulamalarını yönlendirirlerken, Windows IIS kullanıcıları için bu konu biraz farklı halledilir.

Windows IIS 7 üzerinde CodeIGniter kullanmak isteyenler öncelikle işe IIS yönetim paneli yardımı ile FastCGI modülü yükleyerek başlanmalıdır. Daha sonra ise URL Rewrite Module – Go Live `ı indirip yüklemeleri gereklidir. Böylece yazacakları web.config dosyası ile .htaccess e benzer gönlendirme yapabilirler.

Buraya kadar yükleme işlemleri ile geldikten sonra, sıra web.config dosyasının hazırlanmasına geldi. web.config dosyası uygulamamızın bulunduğu ana kök dizini içinde yer alır. Aşağıda benim kullandığım CodeIgniter için yazdığım bir web.config görmektesiniz.

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?><configuration><system.webServer><rewrite><rules><rule name=”MyRule”><match url=”^(.*)$” /><conditions><add input=”{REQUEST_FILENAME}” matchType=”IsFile” negate=”true” /><add input=”{REQUEST_FILENAME}” matchType=”IsDirectory” negate=”true” /></conditions><action type=”Rewrite” url=”index.php/{R:1}” appendQueryString=”true” /></rule></rules></rewrite></system.webServer></configuration>

Bu dosya ile index.php değerine gelen controller ve method değişkenlerini düzgün adreslere gönderebildiğiniz gibi adres satırında yer alan değişkenleri de controller içinden çağırabilirsiniz.