bildirgec.org

ayar hakkında tüm yazılar

facebook önemli yeni profil ayarı

ANDER | 18 February 2011 17:48

Facebook’un son günlerde yeni düzenlemelere gitmesi şüphesiz bazı problemleride beraberinde getirdi.
Bu problemlerden biri de profilinizde ki paylaşımlarınızın sadece belli bir arkadaşlarınız tarafından görüntülenmesi ve aynı şekilde sizde belli arkadaşlarınızın paylaşımlarını görmeniz.

Firefox 3’e özel Hızlandırma Ayarları

burc | 29 September 2009 12:02

Firefox ilk çıktığında çok hızlı bir tarayıcıydı. Yeni nesil programlama mantıklarıyla bunu sağlayabilmişlerdi. Fakat böyle olunca ekstra özellikleri eklemek için de fırsatlar çıkmaya başladı. Hızla kullanımı artan eklentiler (add-ons) yüzünden hızlı olan firefox gözümüzde yavaşlamaya başladı. Ayrıca zamanla artan “ajax” metotları da tarayıcılara çok fazla yük bindirmeye başladı. Aslında en önemli performans sıkıntıları ajax çağrılarından kaynaklanıyor.

Windows 7 için İpucu, İnce Ayar ve Öneriler

turkuas | 28 September 2009 20:17

Pek çoğumuz Windows’un yeni sürümü Windows 7‘yi denedik ve hatta kullanmaya başladık ya da başlayacağız. Windows 7 Ekim ayı sonunda resmen hayatımıza girecek; bu nedenle 2009’un son aylarında en çok konuşacağımız konuların başında olacak.

Özellikle Windows XP’den terfi edenler başta olmak üzere Windows 7‘ye yeni adım atacak bilgisayar kullanıcılarının yeni işletim sistemi ile daha performanslı ve iyi çalışan bir sistem oluşturmak ve yeni işletim sistemine alışmak için ilk aşamada belli ipuçlarına ve yönlendirmelere ihtiyaçları var. Bu noktadan hareketle, bu yazıda Windows 7 için en çok işimize yarayabilecek ipucu ve ince ayarları bir araya getirmeye çalıştım.

kısacası, bu yazının ana hedefi Windows 7‘yi kurduktan sonra atılması gereken ilk adımları sunmak.

Windows 7 Sistem Gereksinimleri

Windows 7 kurulumuna başlamadan önce sistemimizin gerekli koşulları sağladığını kontrol etmekte fayda var. Windows 7 için sistem gereksinimlerini buradan öğrenebilirsiniz.

Panda3D ile Kamera Ayarları

admin | 30 August 2009 20:01

Panda3D ile yaptığımz 3Boyutlu bir uygulamada eğer kameraya bir görev vermezsek kamera yaptığımız ortamda fareyle serbest dolaşabilir.
Örneğin araba yarışı oyunu yaptığımız zaman kameranın sürekli arabayı takip etmesini sağlmalıyız, aksi taktirde oyuncu arabayı göremeyecektir.

Kameramızın hareketlerini görebilmek için ilk önce Panda3D ye kendi modellerinden olan “environment”ı ekliyoruz.

1
2
3
4
5
6
7
8
import direct.directbase.DirectStart
from direct.task import Task
from direct.actor import Actor
environ = loader.loadModel("models/environment")
environ.reparentTo(render)
run()

Basit bir çevre oluşturduk. Şimdi sıra geldi kameramızı sabitlemeye. Bilmemiz gereken şey şudurki kameraya görev vermediğimiz anda yine serbest dolaşma moduna geçecektir.
Bu yüzden onu bir döngüye sokacağız ve sabitleyeceğiz.

Windows IIS7 Üzerine CodeIgniter Kurulumu

fatigue | 15 May 2009 15:24

Linux/Apache kullanıcıları ile Windows IIS kullanıcıları arasında CodeIgniter kurulumu açısından en büyük fark url yönlendirme konusundur. Linux/Apache kullanıcıları .htaccess dosyası ile kendi uygulamalarını yönlendirirlerken, Windows IIS kullanıcıları için bu konu biraz farklı halledilir.

Windows IIS 7 üzerinde CodeIGniter kullanmak isteyenler öncelikle işe IIS yönetim paneli yardımı ile FastCGI modülü yükleyerek başlanmalıdır. Daha sonra ise URL Rewrite Module – Go Live `ı indirip yüklemeleri gereklidir. Böylece yazacakları web.config dosyası ile .htaccess e benzer gönlendirme yapabilirler.

firefox için pratik proxy değiştirici

beerk | 09 April 2009 15:33

işim gereği proxy ayarlarını sıklıkla değiştirmem gerekiyor. bu ayarları firefox’da kaydettiğim ayarlar arasında geçiş yaptıracak bir eklenti var mıdır?

ayarın böylesi görülmedi

yokumdiyor | 04 March 2009 15:17

Audi’nin reklam dehasından bahsediyorum.
Her tarafta pahalı ama işe yaramaz reklamlar görüyoruz. Audi markası adeta bir reklamın nasıl olacağını anlatmış. Daha ucuza daha iyi bir reklam çekilemezdi.

reklamı izle

işte bu.

Hotmail’e ücretsiz POP3 desteği

asteko | 19 January 2009 15:56

Microsoft e-posta hizmeti Hotmail (yeni adıyla Windows Live Hotmail) kullanıcılarını sevindirecek bir gelişmeye imza atarak bundan böyle POP3 desteği vereceğini duyurdu. Daha önce ücretli olarak verilen POP3 desteği, artık bedava.

Kullanıcıların Hotmail hesaplarını e-posta istemcileri ile kullanabilmesi için yapmaları gereken ayarlar şöyle:

  • POP sunucusu: pop3.live.com
  • POP SSL gerekli mi?: Evet
    Kullanıcı adı: Windows Live kimliği, örneğin kullanıcı@hotmail.com
  • Parola: Hotmail parolanız
  • SMTP sunucusu: smtp.live.com
    Kimlik doğrulama gerekli mi?: Evet
  • TLS/SSL gerekli mi? Evet

Hotmail, MSN Messenger kullanımı sayesinde dünyada en çok kullanılan e-posta hizmetlerinin arasında yer alıyor.

Domain yönlendirme

nosound | 11 January 2009 17:17

A firmasından hosting ve domain hizmeti alıyorum. B firmasından da bir domain daha aldım ve bu adresi A firmasındaki hostumda oluşturduğum bir alt klasördeki sitede kullanmak istiyorum. Hosting firmam sadece bir domain barındırmama izin veriyor. Acaba B firmasından aldığım diğer domaini, htdocs/ikincisite/ dizinindeki ikinci siteme nasıl yönlendirebilirim. Yani iki sitem varken ama bir domain barındırma hakkım varken ikincisini nasıl kullanabilirim.