bildirgec.org

iis7 hakkında tüm yazılar

Kendi bilgisayarınızda SSL ile çalışın: Vista-IIS7

admin | 12 August 2009 10:54

Bazı durumlarda kendi bilgisayarımızda SSL bağlantı kullanma ihtiyacı duyabiliriz. Bunun için bir SSL sertifikamız olmalı fakat şahsi bilgisayarda kullanmak istediğimiz sertifika için gereksiz yere para ödemek istemiyoruz. Peki ne yapmalıyız? Bu gibi durumlarda Self-Signed Certificate adı verilen; kendi oluşturduğumuz ve kendi imzamızı taşıyan sertifika kullanmalıyız. Bu yazımda Vista üzerinde çalışan IIS7 ile self-signed certificate oluşturmayı ve bunu localhost’umuzda kullanmayı tarif edeceğim.

IIS7 de sertifika oluşturmak için herhangi bir dosya indirip kurmamıza gerek yok. Seleflerine oranla bu işi en rahat halleden sistem IIS7.

Windows IIS7 Üzerine CodeIgniter Kurulumu

fatigue | 15 May 2009 15:24

Linux/Apache kullanıcıları ile Windows IIS kullanıcıları arasında CodeIgniter kurulumu açısından en büyük fark url yönlendirme konusundur. Linux/Apache kullanıcıları .htaccess dosyası ile kendi uygulamalarını yönlendirirlerken, Windows IIS kullanıcıları için bu konu biraz farklı halledilir.

Windows IIS 7 üzerinde CodeIGniter kullanmak isteyenler öncelikle işe IIS yönetim paneli yardımı ile FastCGI modülü yükleyerek başlanmalıdır. Daha sonra ise URL Rewrite Module – Go Live `ı indirip yüklemeleri gereklidir. Böylece yazacakları web.config dosyası ile .htaccess e benzer gönlendirme yapabilirler.