bildirgec.org

web.config hakkında tüm yazılar

C# ve VB.Net sınıflarını aynı uygulamada kullanmak

romanistabukowski | 03 October 2009 12:17

Önce yapmamız gereken şey Visual Studio’da yukarıdaki gibi bir App_Code klasörü oluşturmak. Sonra bu klasörün içinde Class1.vb ve Class2.cs adlı 2 class oluşturmak.

Class1.cs’ye şunları yazalım öylesine:

1
2
3
4
5
6
7
public class Class1
{
public static string Selam()
{
return "Bu, selamın C# halidir";
}
}

Web.config Dosyasının İçeriğini Şifrelemek

admin | 03 August 2009 17:19

Bilindiği üzere web.config; bir ASP.NET uygulamasının bir çok konfigürasyonunun yapılabildiği XML tabanlı bir dosyadır ve uygulamaya ait spesifik ya da genel ayarlar burada tutulmaktadır.

ASP.NET ile geliştirilen bir web uygulamasının derlenerek publish edilmesi, kodların gizliliğini sağlasa da web.config dosyası derlenmemektedir. Biz de bu makalemizde web.config dosyasının içeriğindeki bölümlerin nasıl şifreleneceğini göreceğiz.

Şifreleme Yöntemleri Nelerdir?

– Bu şifreleme işlemi için DPAPI (Data Protection Application Programming Interface) veya RSA kullanılmaktadır.

Windows IIS7 Üzerine CodeIgniter Kurulumu

fatigue | 15 May 2009 15:24

Linux/Apache kullanıcıları ile Windows IIS kullanıcıları arasında CodeIgniter kurulumu açısından en büyük fark url yönlendirme konusundur. Linux/Apache kullanıcıları .htaccess dosyası ile kendi uygulamalarını yönlendirirlerken, Windows IIS kullanıcıları için bu konu biraz farklı halledilir.

Windows IIS 7 üzerinde CodeIGniter kullanmak isteyenler öncelikle işe IIS yönetim paneli yardımı ile FastCGI modülü yükleyerek başlanmalıdır. Daha sonra ise URL Rewrite Module – Go Live `ı indirip yüklemeleri gereklidir. Böylece yazacakları web.config dosyası ile .htaccess e benzer gönlendirme yapabilirler.

cnnturk.com web.config hatası

Emre KIYAK | 03 September 2008 23:53

ASP.NET’te proje geliştirenlerin dosyalarını server’a gönderdiklerinde karşılaştıkları ilk hata web.config dosyasındaki ayarlardan kaynaklanır genelde. Web yazılım dünyasına ASP.NET ile adım atanlar bu hatalarla karşılaştıklarında moralleri hemen bozulur. Daha ilk adımda nerden çıktı bu hatalar vs diye forumlarda araştırmaya başlarlar. Moral bozmaya gerek yok herkesin başına gelebilir böyle şeyler 🙂 Bakınız : cnnturk.com
cnnturk.com internet sitesi 1 Eylül 2008 saat 13.20 – 13.25 arası web.config hatası ile karşılaştı. Ben de o anı ölümsüzleştirmek için videoya çektim. Videoya çektikten 2 dakika sonra hata düzeltilmişti zaten 🙂