Hergün gerek RSS beslemeleriyle, gerek Twitter feedleriyle onlarca web sitesiyle karşılaşıyoruz ve bu web sitelerini kalıcı bir etki bırakmadıkları için çoğunlukla unutuyoruz.Web sitelerini hatırlanır kılmak için farklı yollar vardır.

– İçerik:
bildirgec.org’u, smashingmagazine’i, noupe’u içeriklerinin kalitesi yüzünden hiçbir zaman unutmuyoruz.– Tasarım:
Bazı web siterinide kaliteli tasarımları oldukları için unutmuyoruz.– “Oha!” Faktörü
ve bazı web sitelerinide “oha!” faktörü yüzünden unutmuyoruz. web sitelerinde bize oha! dedirtecek küçük detaylar buluyoruz ve bunlar sayesinde belki ileride kullanmak için belki sadece hoşunuza gittiği için içeriği veya tasarımı ne olursa olsun bir şekilde aklımızda kalıyor veya bir yerlere not ediyoruz.“Oha! Faktörü”

“Küçük detaylar hayati önem taşır. Küçük detaylar büyük şeylerin olmasını sağlar”
-Coach John Wooden

Bazı web siteleri Oha! faktörünü kuıllanan tasarımlar yapmış. 10 tanesini sizler için topladım.AnalogSite içindeyken Alt+G tuş kombinasyonunu deneyin ve bakın neler oluyor. Aynı zamanda mouse’unuzu mugshots’ların üzerinde de gezdirebilirsiniz.

FaceNavigasyonun üzerinde mouse’unuzu gezdirin

Flourishkırmızı bayraklara tıkladığınızda ağaç değişiyor ve aynı zamanda bayrakların altında bilgiler içeren slider-menü’ler çıkıyor.

HutchHouseSağ köşede tema değiştirmek için linkler var, zürafalar farklı çevresel faktörler altında görüntüleniyor. Uzay teması, gece teması, orman teması ve derinlik teması var.

Komodo MediaBüyük ihtimalle bu siteyi görmüşsüzündür ama sitedeki “oha!” faktörü kesinlikle çok iyi. Sitenin sağ tarafındaki “foliage-o-meter”. Bundan daha önce böyle bir özellik kullanan web sitesi görmedim.

Riot IndustriesKüçük önizleme resimlerinin üzerine geldiğinizde çalışmanın ismi sayfada görünüyor. Zekice!

Traffikİlk bakışta site background’unda standark bokeh efektini görüyorsunuz ama üzerinde gezdiğinizde eğlence başlıyor.


Work[at]PlayWork kısmındaki olayı çok sevdim. Projelerden birine tıklamayı deneyin.

YailiSitenin en altındaki kutucuklar gerçekten değişik ve sürüklenebiliyorlar. Aynı zamanda çalışmaların olduğu kısım da etkileyici.

Eric JohannsonBu seferki süpriz! ne olacağını söylemeyeceğim, sadece alttaki scroll-bar’ı sağ tarafa doğru sürükleyin. Emin olun hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

KAYNAK