bildirgec.org

Nodtveidt

8 yıl önce üye olmuş, 28 yazı yazmış. 2 yorum yazmış.

PDF arama motorları

Nodtveidt | 04 May 2010 17:27

Aradığınız PDF’lere ulaşmak bazen sıkıntı olabiliyor. pdf’ler arasında arama yapmak için Google da bazen yetersiz kalabiliyor. Bunun için nette bulduğum 5 tane PDf arama moturunu tanıtacağım.

Mega-PDF

Arama motorlarımızdan en önemlisi olan Mega-PDf’te 390 Mİlyondan fazla e-book listeleniyor. Kullanım kılavuzlarından romanlara kadar birçok kategori mevcut.

WordPress Güvenlik Önlemleri

Nodtveidt | 29 April 2010 13:01

Günümüzde kullanılan blog sistemlerinin en büyüğü olan Wordpress şimdiye kadar yapılmış
en güvenli sistemlerden birisi olmasına rağmen alınmış olan bu güvenlik
önlemlerinin yanında blog’umuzun veya web sitemizin daha güvenli olması için bizim de yapmamız gereken birkaç önemli değişiklik var.

Güncelleme, Güncelleme, Güncelleme !!!

Şimdiye kadar yapılmış olan yazılım sistemlerinin hiçbirinde “bugların” veya “güvenlik açıklarının” blunmaması mümkün olmamıştır. Bu nedenle tüm yazılım sistemi üreticiler sürekli güncellemeler yayınlamakta ve bu açıkları kapatmaya çalışmaktadır. Güncellemenin en büyük faydalarından birisi sistemlere yeni yetenekler kazandırmaktır, fakat güncellemelerde bizim genellikle farketmediğimiz asıl önemli nokta varolan ve bilinen bug’ların giderilmesi ve güvenlik açıklarının kapatılmasıdır.

Yeni tasarımınızı tek seferde tüm css gallery sitelerine gönderin

Nodtveidt | 26 April 2010 17:31

Yeni bir web sitesi tasarımı yaptınız ve tasarımınıza güveniyorsanız, tasarımınızı birkaç css galerisine göndermek isterdiniz. Peki ya tasarımınızı 280’den fazla css galerisine göndermeye ne dersiniz? hem de tonla işlemle uğraşmadan, Tek seferde.

Css Gallery Submission
Css Gallery Submission

CssGallerySubmission.com sayesinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Siteye girdiğimizde çok iyi tasarlanmış bir arayüz bizi karşılıyor. İşleme başlamak için ana sayfadaki “Css Submission” ikonunu hemen sağındaki kutuya sürükleyip bırakıyoruz ve web sitesi sizi yeni tasarımınızın kimlik bilgilerini gireceğiniz form’a yönlendiriyor.

Buraya yeni sitenizin kimin tarafından gönderildiğini, kimin tarafından tasarlandığını, url adresini, açıklamasını ve sitenin tag’lerini girerek en alttaki “start” lilnkine tıklıyoruz.

Web tasarımcıları için PDF skeç kağıtları

Nodtveidt | 26 April 2010 12:28

Projelere başlamadan önce projenin gidişatını belirleyecek planın yapılması gerekir. Bu plan ana maddelerden başlayarak daha spesifik özelliklere kadar projenin baştan sonra kağıt üzerinde ve kafalarda bitirilmesi gerekir. ve işler tasarım kısmına geldiğinde tasarımın bir taslağını yapmak, tasarımın sağlıklı olması açısından çok önemlidir. Tasarımı bitmiş bir sitenin hatta xhtml/css kodları yazılmış bir sitenin üzerinde değişiklik yapmak çok sıkıntılı ve kafa karıştırıcıdır. bunu engellemek için tasarım ve uygulamanın kaba bir skeçinden başlayarak ince detaylara kadar kağıda çizilmesi gerekir.

Web sitesinin skeç’ini çizerken işi hem biraz eğlenceli hale getirmek hem daha profesyonel görünmek ve daha sağlıklı bir sonuca ulaşmak için PDF formatında skeç kağıtları düzenlemişler.

Web Sketch
Web Sketch

Web tasarımında “OHA!” Faktörü

Nodtveidt | 29 December 2009 16:58

Hergün gerek RSS beslemeleriyle, gerek Twitter feedleriyle onlarca web sitesiyle karşılaşıyoruz ve bu web sitelerini kalıcı bir etki bırakmadıkları için çoğunlukla unutuyoruz.
Web sitelerini hatırlanır kılmak için farklı yollar vardır.

– İçerik:
bildirgec.org’u, smashingmagazine’i, noupe’u içeriklerinin kalitesi yüzünden hiçbir zaman unutmuyoruz.
– Tasarım:
Bazı web siterinide kaliteli tasarımları oldukları için unutmuyoruz.
– “Oha!” Faktörü
ve bazı web sitelerinide “oha!” faktörü yüzünden unutmuyoruz. web sitelerinde bize oha! dedirtecek küçük detaylar buluyoruz ve bunlar sayesinde belki ileride kullanmak için belki sadece hoşunuza gittiği için içeriği veya tasarımı ne olursa olsun bir şekilde aklımızda kalıyor veya bir yerlere not ediyoruz.

“Oha! Faktörü”

“Küçük detaylar hayati önem taşır. Küçük detaylar büyük şeylerin olmasını sağlar”

-Coach John Wooden

Bazı web siteleri Oha! faktörünü kuıllanan tasarımlar yapmış. 10 tanesini sizler için topladım.

Analog

Site içindeyken Alt+G tuş kombinasyonunu deneyin ve bakın neler oluyor. Aynı zamanda mouse’unuzu mugshots’ların üzerinde de gezdirebilirsiniz.

Bedava Premium Vector paketi kazanmak isteyen varmı ? Sormanız yeter !

Nodtveidt | 30 October 2009 13:13

Want a free Pack of Premium Vectors? Just Ask!
Want a free Pack of Premium Vectors? Just Ask!

Son zamanlarda yeni bir yarışma trendi ortaya çıktı ve çoğunluğun hoşuna gitti. Bu yeni yarışma tarzına katılım bir adetTwitter hesabından geçiyor. Twitter’a twitliyoruz ve yaşışmaya katılmış oluyoruz. İnternetin öncü tasarım bloglarından GoMediaZine‘in yeni yarışmasıda aynı şekilde katılan katılımcıların arasından seşiecek olan yarışmacılara kendi özel koleksiyonundan bir adet paket seçme hakkı tanıyor.

Kendi reset.css’inizi oluşturun

Nodtveidt | 25 June 2009 11:35

CSS’e yeni başlayanlar reset.css dosyasının önemini tam olarak kavrayamamış olabilirler. Herbir tarayıcı (browser)’nın kendi “default” (varsayılan) netrenderer‘ı olduğunu öğrenmeden önce kendisini “buradaki boşlukta neyin nesi ?” gibi sorularla boğuşurken bulacaktır. Bunu gibi baş ağrılarından kurtulmak için kendi reset.css dosyanızı yazmanız gerekir. Reset.css dosyasını kendiniz yazmasanız da
buradan(YUI), buradan(Eric Meyer) ve buradan(David Walsh) bulabilirsiniz.

CSS ustalarından 15 yararlı ipucu

Nodtveidt | 16 June 2009 10:47

Peter-Paul Koch: CSS Hack’lerinden uzak durun

Css hackleri genellikle sorunlarınızı çözebilir ancak bir süre sonra bşaka bir probleme yol açtığını göreceksiniz.
Browser versiyonları değiştikçe bu sorun su üstüne çıkacak ve o sarun için bir css hack’i yapmak zorunda kalıcaksınız.
Buna en iyi çözüm mümkün olabildiğince sade bir css kullanmaktır.
Sonuç olarak zaman ilerledikçe kullandığınız css hack ya hata oluşturacak yada işlevini yitirecektir

Jonathan Snook: Gereksiz seçicilerden uzak durun
Css dosyalarınızı mümkün olduğunca kısa ve dar tutmaya ve ürettiğiniz seçici sayısını indirebildiğiniz kadar az sayıya indirmeye çalışın.
Gerçekten özelleştirilmiş UL ve LI taglerine ihtiyacınız varmı ? Tasarımınız için özelleştirilmiş bir UL tag’i neden yetmesin ?
Sadece en yüksek level’daki taglerinizi özelleştirin ve alt tagleri kendi haline bırakın.