Vlc player, hemen hemen bütün video formatlarını oynatabilme özelliğine sahip bir oynatıcı. Buna yarım kalmış ya da henüz bitmemiş videoları oynatabilme özelliği de eklenince, Vlc player’ı bütün bilgisayarlarda öncelikli kurulması gereken programlar arasına sokuyor.Farkettim ki vlc’nin hünerleri bunlarla da sınırlı değil. Vlc, aynı zamanda gerçek zamanlı kayıt özelliği ile de pek çok kullanıcının işine yarayacak gibi görünüyor. Nasıl mı? Anlatalım.Öncelikle vlc player’ı bu adresten indirelim ve kuralım.(mac)

Kurulum bittikten sonra programı açıp Görünüm>Gelişmiş denetimi işaretleyelim. Bu işlemi yaptıktan sonra record ve birkaç tuşun daha aktif olacağını göreceksiniz. Bizim işimizi görecek olan record tuşu.

Şimdi herhangi bir video açıp record tuşuna basalım. Dilerseniz dvd’nizi rip programları kullanmaya gerek kalmadan başından sonuna kadar kaydedebilir ya da “ben sadece videomun bir bölümünü kaydetmek istiyorum” diyorsanız, record tuşuna bastıktan sonra istediğiniz yerde record tuşuna tekrar basarak, kayıt işlemini bitirebilirsiniz. Vlc, kayıt işlemini mpeg formatında yapıyor.

işlemi mp3’lerle de denedim, sonuç pozitif. hatta online radio açtığımda da yine kaydedebildiğini gördüm. sanırım benim olduğu gibi birçok kişinin de işine yarayacaktır. Bu işlemleri belki çok daha kolay yapan programlar vardır ancak hali hazırda duran vlc player’ımız güzel bir alternatif.Program, kayıt ettiğiniz görüntü veya ses dosyalarınızı belgelerim klasörüne kaydediyor.