Uzun yıllardır Türk hayranlarının eksikliğini hissettiği Star Wars çizgi romanlarını artık Türkçe olarak raflarda bulabileceğiz.Jbc Yayıncılık’ın geçtiğimiz aylarda yayına soktuğu Clone Wars (Klon Savaşları) serisinin üçüncü cildi geçen ay TUYAP kitap fuarında piyasaya çıktı. Dördüncü cilt olan Light And Dark (Aydınlık Ve Karanlık) ise 2010’nun Ocak ayında raflardaki yerini alacak. Dark Horse ile ortaklaşa gerçekleştirilen proje meyvesini vermeye başladı ve yeni basılacak seri belli oldu: Dark Times (Karanlık Zamanlar)

Clone Wars aslında dokuz ciltlik uzun bir seri ve son sayısındaki hikaye ile Episode 3 Revenge Of The Sith sonrası yaşanan olayları esas alıyor. Dark Times da tam bu noktadan başlayan bir hikaye akışı sunuyor.Yeni seriye kısaca bir göz atalım.Asırlardır süregelen Galaktik Cumhuriyet artık yok. Demokrasi yıkılmış. Galaktik İmparatorluk’un ve Sith’lerin hüküm dönemi başlamıştır.Tüm galakside büyük bir Jedi katliamına yol açan Emir 66’nın uygulanması ve Coruscant’taki Jedi Tapınağı’nın işgal edilmesinin ardından katliamdan kurtulmayı başarabilen az sayıdaki Jedi, hayatta kalma mücedalesi vermektedirler. Kimileri tüm umutlarını kaybederek ortadan kaybolup inzivaya çekilmeyi tercih edecek. Kimileriyse son nefeslerine dek mücadele edecektir.New Plympto gezegeninde Jedi Ustası Dass Jennir mücadeleyi sürdürenlerden biridir. Klon Savaşları’nın sürdüğü kısa süre öncesine kadar gezegen üzerinde savaştığı Nosauria’lı komutan Bomo ile artık ittifak kurarak ortak başka bir düşmana karşı savaşıyorlardır: İmparatorluk güçleri. Jennir ve Bomo başka müttefiklerin de yardımını almaya çalışarak gezegeni terk etmeye ve Bomo’nun kayıp ailesini bulmaya çalışırlar. Gittikleri her yer İmparatorluk askerlerince işgal edilmişken yeni kurulmuş olan İmparatorluk’un karanlık yüzü de kendini hemen göstermeye başlar.

Coruscant’ta ise yeni Sith Lordu Darth Vader, yeni ustası İmparator Palpatine’in yıllardır planladığı emellerini gerçekleştirerek hükmünü tüm galaksiye yaymasını izlemektedir. Uzun süren savaşın ardından galaksiye barış ve refah getirmesini beklediği İmparatorluk acımasız bir tiranlığa dönüşmeye başladıkça Vader yaptıklarının sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalır. Vader için geçmişini unutmak kolay olmayacaktır.Bölüm 3: Sith’in İntikamı ve Bölüm 4: Yeni Bir Umut filmlerinin arasındaki Galaktik İmparatorluk döneminde geçen hikayeler galaksinin en karanlık zamanlarında yaşanan olayları anlatmakta ve ilerleyen yıllarda İmparatorluk’a baş kaldırıp savaş açan Asi Güçleri’nin oluşmasına önderlik eden ilk direniş hareketlerini konu almaktadır.