Amerikan sinemacı John Lasseter’in yönetmenliğini yaptığı animasyon filmi “Toy Story” (Oyuncak Hikayesi), 1995 senesinde vizyona girdi. Üç dalda Oscar’a aday gösterilen filmde karşımıza ‘Woody’ karakterinin sesiyle Oscar Ödüllü aktör Tom Hanks, ‘Buzz Işıkyılı’nın sesiyle Tim Allen, ‘Patateskafa’nın sesiyle Don Rickles, ‘Andy’nin sesiyle John Morris ve ‘Rex’in sesiyle Wallace Shawn çıkıyor. İnsan yaşamına, alışkanlıklarına; genel olarak insanlığa eleştirel bir gözle bakan yapım, 1999 senesinde “Toy Story 2” ile devam etti. 2010’da vizyona giren üçüncü devam filmi “Toy Story 3” de, en az ilk ikisi kadar beğenildi.Andy, çocukluğumuzun kahramanları olan çizgi film karakterlerinin oyuncaklarına sahip, sıradan bir Amerikan çocuğudur. Bizim ‘Red Kit’ olarak bildiğimiz Woody’i diğer oyuncaklarından ayrı tutan küçük Andy, doğumgününde çok değerli bir oyuncak alır; Buzz Işıkyılı.

Dönemin en sevilen karakterlerinden biri olan Buzz, Andy’nin oyuncakları arasına katıldığında büyük bir şok geçirir; kendini, odada insan olmadığı zamanlarda konuşup, eğlenen oyuncaklar arasında bulan Buzz, uzay gemisinin bilinmeyen bir gezegene düştüğünü zanneder.

Öte yandan Woody, yeni gelen bu uzaylıyı dışlayarak Andy’nin ilk gözağrısı olarak kalabilmek için elinden geleni yapacaktır.