Emmanuelle Béhart-Hasson, bildiğimiz adıyla Emmanuelle Béart, 14 Ağustos1963 tarihinde French Riviera’da (Cote d’Azur) dünyaya geldi. Soyu Malta, Yunanistan ve Hırvatistan’a dayanan anne Genevieve Galea (manken) ve soyu Rusya, İsveç ve İspanya’ya dayanan Yahudi kökenli baba Guy Béart‘ın (müzisyen) kızları olan Fransız aktris Emmanulle, çocukluğunu annesi, kızkardeşi ve erkek kardeşleriyle birlikte, babasız geçirdi. 12 yaşını bitirdiğinde Ottavia Piccolo‘nun başrolünde yer aldığı “Mado” adlı yapımı izleyen Emma, filmde ‘Helen’ karakterini canlandıran, 1982 senesinde hayatını kaybeden aktris Romy Schneider‘den etkilenerek oyuncu olmaya karar verdi. Eğitimi için Kanada’ya ve Montreal’e giden Emma, İngilizce öğrenir. O sırada tanıştığı yönetmen Robert Altman ile ilişki yaşamaya başlayan genç Emma, 1980 senesinde ilk projesi “Le Grand Poucet“te yer aldı. Bir TV filmi olan “Le Grand Poucet”te Emma, ‘Grive’ karakterini canlandırdı. 1984 senesinde “Premiers désirs” adlı yapımda ‘Helene’ karakterine can veren Emma, 1984’te “Zacharius” adlı TV filminde ‘Judith’ karakteriyle yer aldı.O sıralarda BAFTA Ödüllü aktör Daniel Auteuil ile ilişki yaşamaya başlayan genç oyuncu, Jean-Pierre Dougnac‘ın yönettiği “Un amour interdit” (‘Constanza’ karakteriyle) adlı yapımda “Raison perdue” adlı TV filminde (‘Sonia Mornant’ karakteriyle) ve erkek arkadaşı Auteuil ile birlikte “L’amour en douce” (‘Samantha Page’ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı. 1986’da “Cinéma 16” adlı TV dizisine konu kolan oyuncu, aynı sene Jean Reno‘nun da oynadığı “Et demain viendra le jour” adlı TV filminde (‘Judith’ karakteriyle) rol aldı.Aynı sene, Claude Berri‘nin yönetmenliğini yaptığı ve ‘En İyi Yabancı Film’dalında BAFTA adayı olan “Manon of the Spring” adlı yapımda Yves Montand ve erkek arkadaşı Auteuil ile birlikte oynayan Emma, canlandırdığı ‘Manon’ karakteri César Ödülü kazandı. Bir sene sonra, Tom McLoughlin‘in yönetmenliğini yaptığı “Date with an Angel“da ‘Angel’ olan genç aktris, Edouard Molinaro‘nun yönettiği “À gauche en sortant de l’ascenseur“de ‘Eva’ karakterini canlandırdı.1989’da “Les jupons de la révolutio” adlı TV dizisine konuk olan Emma, aynı sene ‘Marie’ karakteriyle “Les enfants du désordre” (Children of Chaos) adlı sinema filminde rol aldı.

1990’da Vincent Perez ile “The Voyage of Captain Fracassa” adlı sinema filminde ‘Isabella’ karakterini canlandıran aktris, 1991’de Christine Citti’nin yazıp, yönettiği “Le bateau de Lu” adlı kısa yapımda rol aldıktan sonra Yeni Dalga’ya yelken açtı.Ünlü Fransız yönetmen Jacques Rivette‘nin yönetmenliğini yaptığı “Divertimento” adlı yapımda rol alan Emma, Jane Birkin, Michel Piccoli, Marianne Denicourt, David Bursztein ve Gilles Arbona ile birlikte oynadı. 130 dakika olan film, aynı sene “La belle noiseuse” adıyla 230 dakika olarak tekrar vizyona girdi ve büyük bir başarı getirdi.Filmde, ünlü bir ressam için nü mankeni olan Marianne’i canlandıran Emma, bu yapım sayesinde adını sinema dünyasına duyurmuş oldu.91’de Philippe Noiret ile “I Don’t Kiss“, orjinal adıyla; “J’embrasse pas” adlı yapımda (‘Ingrid’ karakteriyle) rol alan Emma, 1992 senesinde Claude Sautet‘in yönetmenliğini yaptığı, BAFTA’ya aday gösterilen “Un coeur en hiver” adlı yapımda ‘Camille’ karakterine can verdi. Sene 1993 olduğunda, erkek arkadaşı Auteuil ile dünyaevine giren Emma, aynı sene Nelly adını verdiği ilk çocuğunu dünyaya getirdi. “Rupture(s)” (‘Lucie’ karakteriyle) ve François Cluzet ile birlikte “Hell” (‘Nelly’ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı.

1995 senesinde eşi Auteuil ile “Une femme française” (‘Jeanne’ karakteriyle) adlı yapımda rol alan Emma, aynı sene aktör Michel Serrault ile birlikte “Nelly & Monsieur Arnaud” adlı yapımda yer aldı. Emma’nın ‘Nelly’ karakterine can verdiği bu film, BAFTA adayı oldu.O sıralarda Fransız yönetmen David Moreau ile ilişki yaşamaya başlayan Emma, “Le dernier chaperon rouge” adlı kısa yapımda rol aldı ve hamile olduğunu açıkladı. Moreau’dan olan Johan’ı doğuran Emma, Tom Cruise‘nin başrolünde yer aldığı “Mission: Impossible” (Görevimiz Tehlike) adlı yapımda ‘Claire Phelps’ karakterini canlandırdı.1998 senesinde eşiAuteuil ile yollarını ayırdıklarını açıklayan Emma, Penélope Cruz ile birlikte “Don Juan“da (‘Elvire’ karakteriyle) rol aldı. Aynı sene “Stolen Life” ve Fransız yazar Marcel Proust’un dilimize 7 cilt olarak çevrilen Geçmiş Zamanın İzinde’den uyarlanan “Marcel Proust’s Time Regained“de ‘Gilberte’ karakteriyle yer aldı. Aynı sene “Elephant Juice” ve “La bûche” adlı yapımlarda rol alan genç aktris, 2000’de “Les destinées“te ve 2001’de “Replay” (‘Nathalie’ karakteriyle) ve “Fortune Tellers and Misfortune”de rol aldı.2002’de Isabelle Huppert ve Catherine Deneuve ile “8 Women“de rol alan aktris, 2003’te “Strayed“, “The Story of Marie and Julien“de ve 2009’da “Chloe” ile Hollywood’a uyarlanan “Nathalie…“de rol aldı.

2004 senesinde “À boire”de rol alan ve 2005’te “D’Artagnan et les trois mousquetaires”, “Un fil à la patte” ve Marie Gillain ile “Hell” adlı yapımda rol alan Emma, 2006’da “A Crime” ve “Family Hero“da rol aldı.2007 senesinde “The Witnesses“te ve “Disco” adlı yapımda rol alan aktris, 2008 senesinde Michaël Cohen ile dünyaevine girdi. Aynı sene “My Stars” ve “Vinyan“da rol alan aktris, 2010’da “Just the Three of Us” ve “Ça commence par la fin” adlı yapımlarda yer aldı.