Madam Kalitea ülkemizin ilk vamp kadın oyuncusudur, aynı zamanda filmlerde ilk öpüşen kişi de kendisidir. O dönem yerli oyuncularla sinema yapmak hele hele bu tür rollerde oynamalarını sağlamak hemen hemen imkansız olduğundan gayrimüslüm kadın oyuncular (Eliza Binemeciyan, Madam Blanche, Rana Dilberyan, Roza Felekyan, Helena Artinova) bu işte öncülük etmekteydiler. Madam Kalitea’nin oynadığı Mürebbiye (Hüseyin Rahmi Gürpınar romanından uyarlama) adlı film 1919 yılında sansürlenen ilk yapımdır.

gisella dali
gisella dali

Daha sonraki yıllarda da yabancı asıllı kadınlar çeşitli ilklere imza attılar. Örneğin Giselle Dali Türk Sineması’nsa ilk sevişen kadın oyuncudur.(İstanbul’da Aşk Başkadırfilminde Fikret Hakan ile deniz kıyısında sevişme sahnesi çevirmiştir.)Fransız oyuncu ve şarkıcı Maria Vincent ülkemizde oynadığı Ölmeyen Aşkadlı filmde Efkan Efekan ile oldukça cesur sahnelerde yer aldı. Futbolcu Metin Oktay ile yaşadığı aşk ile popüler olan Maria Vincent 1962 yılında eroin kaçakçılığından mahkemelik olmuştur.Teşekkür Ederim Büyükanne adlı filmde oynamayı reddeden Türkan Şoray’ın yerine rolü kapan Sonia Viviani daha sonra Delicesine adlı filmde Kadir İnanır ile birlikte rol almıştır.

delicesine
delicesine

Muhsin Ertuğrul filmlerinden (Türkiye’de çektiği ilk film) İstanbul’da Bir Facia-i Aşk Şişli güzeli Mediha , Anna Mariyeviç tarafından canlandırılmıştır. (bu film aynı zamanda gişe rekoru kıran ilk filmdir ve diğer kadın oyuncular da gayrimüslümdür)1922 yapımı Boğaziçi Esrarıfilmde Helena Antinova , Koruyan Ölü‘de (1917) Lydia Ley, Binnaz‘da (1919) Matmazel Blanche,Pençe’de ise (1917) Eliza Binemeciyan rol almıştır. Müslüman kadınlara yasak olan Türk filmlerinde Bedia Muvahhit ve Neyyire Neyir filmlerde rol almaya başlayana dek bu böyle sürer, daha sonra ancak cüretkar sahneler için ortaya çıkarlar.