bildirgec.org

yorumlar

vic vega | 24 March 2002 09:59

sinema dergisinde ablamla farkettiğimiz birşey de, batman returns, mars attacks ve sleepy hollow’un çekimi sırasında hep aynı kurukafalı gömleğini giymiş:)

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmalısınız.

tim burton

aftermath | 23 March 2002 04:32

geçen günlerin birinde, bir arkadaşım benimle konuşurken kâzârâ “tim burton” (www | imdb | google) dedi. picamalarla hazırlıksız yakalandım; elimi cebimden çıkarttım, sonradan çıkmalarımı hâl-i yoluna koydum. saygıda kusur ettik istemeden. ama vesileyle andık kendisini. o an uzun zamandır üzerine titreyerek sakladığım “the nightmare before christmas”ı (www | imdb | google) izlemenin zamanı geldi dedim; izledim; ölüp ölüp dirildim. çok iyiydi.

film hakkında birkaç ilginç bilgi vermek ve tim burton hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum:

bu ilk en uzun stop-motion film; tim burton’un 80lerin başında disney’de animatör olarak çalışırken yazdığı bir şiir ile başlıyor. film haline getirilmesi planlandığında kullanılan taslaklar tim’in çok önceleri çizdiği taslaklar oluyor. karakterler ve hikaye tim’e ait. kuklacılardan, maketçilerden, animatörlerden, artistlerden oluşan dev bir ekibin 3 yıllık çalışmasının ürünü bu film. ekip bir haftada filmin en fazla 70 saniyelik bölümünü (final görüntü) üretebiliyor.

hemen gidip tim burton sitesini bitirmiş mi diye kontrol ettim birkaç ay aradan sonra. bitmemiş henüz… birkaç süper fan sitesi var neyse ki. favorilerim bu, bu ve şu siteler… burada bir mesaj panosu bulunuyor.burası da alt.movies.tim-burton mesaj grubunun adresi. bunlar beni uzun süre idare eder…

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmalısınız.