bildirgec.org

tim burton hakkında tüm yazılar

Mars Attacks! (1996)

queennothing | 19 April 2011 08:50

“Corpse Bride”, “The Nightmare Before Christmas”, “Big Fish” gibi özgün yapımlarla milyonlarca sinemaseverin beğenisini kazanan Amerikan yönetmen Tim Burton‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Mars Attacks!“, 1996 senesinde (ülkemizde 1997) vizyona girdi. Len Brown, Norman Saunders, Bob Powell, Wally Wood ve Woody Gelman’ın kart oyunlarından uyarlanan film, 70 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekildi. Üç Oscar Ödüllü aktör Jack Nicholson‘un ‘Başkan James Dale’ karakteriyle başrolünde yer aldığı filmde Annette Bening, Glenn Close, Sarah Jessica Parker, Natalie Portman, Martin Short, Michael J. Fox, Pam Grier, Danny DeVito, Rod Steiger, Jim Brown ve Pierce Brosnan da rol alıyor.

stop motion video arşivi

admin | 29 December 2010 16:15

stop motion, daha önce burada da bahsedildiği üzere, kurgunun kare kare fotoğraflanmasıyla elde edilen yüzlerce binlerce fotoğrafın arka arkaya konarak bir animasyona dönüştürülmesidir. animasyon filmlerin en eski tekniğidir aslında ancak hala etkileyiciliğini korumaktadır. legolar, oyun hamurları, oyuncaklar ve hatta insanlar kullanılarak oluşturulabilir.. bu teknikle oluşturulan ilk uzun metrajlı film ise yapımcılığını tim burton’un yaptığı the nightmare before christmas (1993) adlı filmdir. Alice in wonderland, Charlie’nin çikolata fabrikası, Edward scissorhands gibi filmlerin yönetmenliğini yapan tim burton stop motion deyince akla ilk gelen isimlerdendir.

Sinemada Ortaklıklar

| 09 November 2010 16:15

Bir yönetmen için oyuncular önemlidir. Bu yüzden sürekli yetenekli oyuncular aranır film için. Yönetmen, oyuncuyla çalışır. Eğer oyuncunun oyunculuğundan ve karakterinden memnun kalırsa onu diğer projeleri için düşünmeye başlar. Hatta diğer projelerinde başkarakter için aklına gelecek ilk isim “o” oyuncu olur. Neden yönetmen, hep “onu” tercih ediyor? Cevabı bellidir aslında. Yönetmenin oyuncuyla kimyasının tutması ve diğerlerinde görmediği çok başka şeylerin “o” oyuncuda olması… Sinemada bir sürü ortaklık sözkonusu. Ben de bazılarına değinmeye çalışacağım burada. Genelde Hollywood ortaklıklarına değineceğim. İlerleyen zamanlarda yerli ortaklıklara da değinirim belki de.

*Robert De Niro-Martin Scorsese:

Sinemanın en verimli ortaklıklarıdır bu. De Niro ile Scorsese’nin kariyerleri aynı anda yükselişe girdi. İlk çektikleri (beraber) film olan Mean Streets’le ilgiyi topladılar. Sonraları Taxi Driver, Raging Bull, Cape Fear, King of Comedy, New York New York, Casino, Goodfellas’la ortaklıkları devam etti. Scorsese’nin başarısı De Niro’dan bağımsız değil. Aynı şekilde De Niro’nun başarısı Scorsese’den bağımsız değil. De Niro da Scorsese de en iyi işlerini beraber yaptılar ve bu zamanlarda hep yukarıdaki işlerle anılmaktalar.
Peki bu ortaklık bir kez daha devam edecek mi? Hepimiz yeni Scorsese-De Niro ortaklığını içeren bir filmi bekliyoruz. Olur mu, belli değil. Umarız ki olur. Ufukta bir proje var ama belirsizliğini koruyor. Peki bu ortaklık neden bitti? De Niro ile Scorsese’nin ortaklığının bitişinin nedenini bilmiyorum. Ama nedenin stüdyo olduğunu tahmin ediyorum. Stüdyolar bu ortaklıklardan sıkılmış ve bitirmiş olabilirler. Ama şimdi de bu ortaklığı gündeme getirip para kazanmayı düşünüyorlar. İronik!

De Niro-Scorsese
De Niro-Scorsese

Alice In Wonderland (2010)

queennothing | 23 December 2009 17:52

1832 – 1898 yılları arasında yaşamış İngiliz yazar Lewis Carroll‘un kitabından uyarlanan “Alice In Wonderland“, 2007 senesinde vizyona giren “Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street“in ardından sakinliğini bozan Tim Burton‘un eseri. Filmin çekileceği daha önce duyurulmuştu ve ardından ekran görüntüleri ve fragman yayınlandı. Bir kaç gün önce de filmden ilk Türkçe fragman yayınlandı. (diğer link)
Burton, 5 Mart 2010‘da tüm dünyada vizyona girecek olan filmi hakkında bazı açıklamalar yaptı.

“Kitap defalarca uyarlandı. Ben her birini seyrettim ve hep aynı şeyi gördüm. Alice, hep kendihalinde, sakin ve durgun. Ama benim yarattığım Alice, canlı olduğunu hissettirebilen bir kız. Buna edebi bir eser olarak değil, görsel şölen olarak bakın. Filmin 3 boyutlu (3D) çekilmesi de beni heyecanlandıran diğer nokta oldu. Daha önceden The Nightmare Before Christmas, sonradan üç boyutlu hale getirilmişti ve itiraf etmeliyim ki, izlerken büyülendim.
Alice için de aynı şey geçerli. Tek fark, bu sonradan dönüştürülme değil, üç boyutlu çekim.”

Güncel Haberler

queennothing | 03 December 2009 17:49

  • Tim Burton‘un 700 parçadan oluşan inanılmaz özel, muhteşem korkunç resimleri, heykel ve özel tasarım çalışmaları, New York Modern Sanatlar Müzesi‘nde 2010 Nisan’ına kadar sergileniyor. Yolumuz New Yrok’a düşer de Beter Böcek‘le tanışmadan döner miyiz hiç?
  • Sundance Film Festivali adayları açıklandı. Listeye buradan ulaşabilirsiniz.
  • 4 – 13 Aralık 2009 tarihleri arasında Diyarbakır’da tartışılıyor: Kürt Sineması.

Sam Mendes’in müzikal projesi: Charlie and the Chocolate Factory

queennothing | 09 October 2009 17:38

Roald Dahl‘ın başarılı eseri “Charlie and the Chocolate Factory“, 2005 senesinde Tim Burton tarafından sinemaya aktarılmıştı. ‘En İyi Kostüm Tasarım’ dalında oscar adayı olan filmde, Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Freddie Highmore, Noah Taylor, Christopher Lee de yer almıştı.
Aradan 4 yıl geçmişti ki, Willy Wonka ve Charlie’nin fantastik macerası tekrar karşımıza çıkmaya hazırlandığı duyuruldu. Ancak, bu kez bambaşka bir şekilde; ‘müzikal’ olarak seyirciyle buluşacak.
Müzikalin çekimlerine henüz başlanmaması bir yana, oyuncu seçimi hakkında da hiçbir açıklama yapılmadı, fakat merakla beklenen yapımın yönetmeni açıklandı; Sam Mendes.
TV kanalı için 1993 yılında “Cabaret” ve 1996 yılında “Company” olmak üzere iki defa müzkal çekmiş olan Oscar Ödüllü yönetmen Mendes’in yeni uyarlaması şimdiden merak konusu oldu.

“9”dan yeni posterler ve ekran görüntüleri

queennothing | 12 September 2009 10:48

Daha önce “The Hangnail“, “The Astounding Talents of Mr. Grenade” ve 2005 yılında ‘En İyi Kısa Animasyon Filmi’ dalında Oscar adayı olan “9” olmak üzere üç kısa filmi bulunan Shane Acker‘in hikayesini yazıp, yönetmenliğini üstlendiği ve Tim Burton‘ın “Corpse Bride“ının senaristlerinden biri olan Pamela Pettler‘in senaryolaştırdığı “9“, 11 Aralık 2009 tarihinde Türkiye’de gösterime giriyor.
2009 Oscar Ödülü konusunda iddialı olan bu görsel şölenden yeni ekran görüntüleri ve posterler yayınlandı.

Mars Attacks! (1996)

queennothing | 07 September 2009 17:45

Yaratıcı yönetmen Tim Burton‘ın yönetmenliğini yaptığı 1996 çıkışlı “Mars Attacks!“, 3 Oscarlı aktör Jack Nicholson, Amerikalı aktris Glenn Close, Sarah Jessica Parker, Natalie Portman, İrlandalı aktör Pierce Brosnan, Martin Short, Michael J. Fox, Anette Bening, Pam Grier, Danny DeVito, Jim Brown, Rod Steiger gibi isimleri bünyesinde barındırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı James Dale, halka yaptığı özel açıklamada, ülkeye Marslılar’ın geleceğini duyurur. Tüm ülke, bu tarihi olayın gerçekleşeceği günü heyecanla ve büyük bir misafirperverlikle beklemektedir. Gün gelir ve Nevada Çölü, gönüllü askerler, basın ve Başkan’ın sözcüleriyle birlikte Marslılar’ı bekleme alanına dönüşür.

Pee-Wee’s Big Adventure (1985)

queennothing | 17 August 2009 13:45

1958, Amerika doğumlu başarılı yönetmen Tim Burton‘ın yönetmenliğini yaptığı, Michael Verhol ve Kanadalı aktör / senarist Phil Hartman‘ın, filmde baş karakter ‘Pee-Wee’ canlandıran Paul Reubens ile senaryosunu yazdığı 1985 yapımı “Pee-Wee’s Big Adventure“, Reubens’in “The Pee-Wee Herman Show” ile yarattığı karaktere, Burton tarzı bir bakışla yaklaşıyor.
Reubens’in yanısıra filmde, Elizabeth Daily, Mark Holton, Daryl Keith Roach, Diane Salinger, Jon Harris, Lou Cutell gibi isimler de rol almakta.
Köpeğiyle yaşayan küçük adam Pee-Wee, oldukça yaratıcı aletlerle kahvaltı eden, sıkı koruma sistemli bir garaja ve çok amaçlı bir bisiklete sahip olan kendi halinde biridir. Bisikletiyle dışarı çıktığı birgün, zengin çocuğu Francis, Pee-Wee’ye, bisikletine göz koyduğunu açıkça belli eder. Francis’i umursamayan Pee-Wee, bisikletini satmayı düşünmemektedir. Yoluna devam eden küçük adam, şaka ürünleri satan dükkana gelir. Bisikletini dışarı kilitleyen Pee-Wee, dışarı çıktığında bisikletini bulamaz.

Polislerin kayıtsız kaldığı olayı çözmek, Pee-Wee’ye kalmıştır ve küçük adam, bisikletini çalan kişinin, zengin çocuğu Francis olduğunu düşünmektedir. Bunun üzerine hemen Francis’in evine doğru yol alır. Eve geldiğinde havuzda olan Francis, babasıyla birlik olup, Pee-Wee’yi kandırmayı başarır, fakat bisikleti çalan gerçekten de Francis’tir.