Anthony Minghella’nın oscar ödüllü filmi The English Patient’dan sonra ki 5 dalda Oscar’a aday olmuş diğer filmi The talented mr ripley, Patricia Highsmith’in romanından sinemaya uyarlanmıştır. Filmin başrol oyuncuları ise psikopat biseksüel katil Tom Ripley karakterini canlandıran Matt Damon ve Dickie Greenleaf karakterini oyanayan Jude Law.Dickie Greenleaf rolü Jude Law’a BAFTA ödüller nde en iyi erkek oyuncu ödülü kazandırmıştır.Tomyetenekli, yakışıklı bir sosyopattır.İnsanların el yazılarını, imzalarını, seslerini taklit edebilen bir kişidir.Tesadüfen Princetonokulundan tanıdığı Dickie’nin çok zengin iş adamı olan babasıyla karşılaşır. Dickie Greenleaf’ın babasının parasıyla Italya’da sevgilisi Marge(Gwyneth Paltrow) ile yaşadığını öğrenir. Dickie’nin babası Tom’dan, Dickie’yi Amerika’ya dönmesi için ikna etmesini ister ve bunun için Dickie’ye 1000 dolar vereceğini söyler. Film 1950 lerde geçtiği için, o zamanlar bu para onun için bir servet değerindedir ve teklifini kabul eder.

Tom, İtalya’ya gider, Dickie’yi bulur ve kısa süre sonra yakın arkadaş olurlar. Tom kendini Dickie ve Marge’a sevdirmeyi başarır ancak Tom Dickie’nin rahat yaşadığı hayatı daha fazla çekemeyeceğini farkeder aynı zamanda Tom’u segilisi Marge’dan kıskanmaktadır.Bir gün Tom ve Dickie kayıkla denize açılırlar ve Tom duygularını Dickie’ye açar, fakat bu durum onalrın kavga etmesine neden olur ve Tom Dickie’yi öldürümek zorunda kalır.Durumu kontrol altına almak ister ve bundan sonra Tom Ripley yerine Dickie Greenleaf olmaya karar verir. Saçlarını onun gibi tarar onun gibi konuşur. Zaten gözlüklerini çıkarınca Dickie Greenleaf’ye benzediğinin de farkındadır. Sadece sevgilisi ve en yakın arkadaşı problem çıkarabileceğinden onlara Dickie Greenleaf kılığında gözükmez.Onun dışında ki hayatını Dickie Greenleaf kimliğinde yaşar. Dickie nin pasaportu, kimlikleri her şeyi elindedir hatta imzasını bile talit edebilmektetir.Bundan sonra tek bir sorun vardır: o da bir kişiyi öldürdüğün zaman pamuk ipliği gibi her şey sökülmeye başlar, tüm olaylar aksilikler kaçınılmaz olur ve bununla mücadele edebilmek için hiçbir şekilde risk almaması gereklidir.

Herkesin arşivinde bulunması gereken soundtraklarınıözellikle Matt Damon’dan “My funny valentine” parçasını dinlemenizi tavsiye ederim.