bildirgec.org

matt damon hakkında tüm yazılar

Margaret (2011)

elizabethtaylor | 07 October 2011 19:01

Amerikan yönetmen Kenneth Lonergan‘ tarafından yönetilen “Margaret“, aslında 2005 senesinde çekildi. Yönetmenin yapımcı firmayla anlaşmazlığı yüzünden vizyon tarihi aksayan film, Amerika’da 30 Eylül 2011’de gösterime giriyor. Senaryosu da Lonergan tarafından yazılan filmde Anna Paquin, Matt Damon, Mark Ruffalo, Allison Janney, Matthew Broderick, Kieran Culkin, Krysten Ritter, Jean Reno, Olivia Thirlby, Rosemarie DeWitt rol alıyor. Çekimleri New York’ta gerçekleşen filmin orjinal süresi 150 dakika.

Jodie Foster “Elysium”a dahil oldu!

queennothing | 29 April 2011 15:41

Seyircilerden tam not alan District-9‘un yönetmeni Neill Blomkamp‘ın yeni projesi Elysium‘dan bahsetmiştik. Amerikan aktör Matt Damon‘un başrolünde yer alacağı filmin kadrosuyla ilgili sürpriz gelişmeler var.
Damon’dan sonra bomba bir isimle anlaşan Blomkamp, filmde rol alması için iki Oscar Ödüllü Amerikan aktris Jodie Foster ile anlaştığını resmen açıkladı. Film, 2013 Mart’ında vizyonda.

Eastwood’dan süpergüç projesi; Hereafter (2010)

queennothing | 08 January 2011 16:50

“Gran Torino”dan sonra oyunculuğu bırakan 1930 doğumlu aktör/ yapımcı/ yönetmen Clint Eastwood, “Mystic River”, “Million Dollar Baby”, “Changeling” gibi başarılı yapımlardan sonra “Hereafter” ile bir kez daha kamera arkasında yer alıyor. Fantastik drama tarzındaki yeni filminde “Invictus”da da rol alan aktör Matt Damon‘u tercih eden Eastwood, ölümden sonraki yaşama el atıyor.
Amerikalı bir fabrika işçisi olan George Lonegan, öbür dünya ile iletişim kurabilme yeteneğine sahip özel bir insandır. Dünya üzerinde George’nin yeteneğine sahip bir başka insan daha vardır; Fransa’da yaşayan gazeteci Marie. Ölümden sonrası hakkında bilgi sahibi olan genç kadının George ile bir başka ortak noktası daha vardır; Marcus. Sevdiği bir insanı kaybeden genç çocuk, sorularının cevaplarını almaya niyetlidir ve bunun için de aynı dünya üzerinde birbirinden habersiz bu üç insan buluşacaktır.

True Grit (2010)

queennothing | 28 December 2010 13:22

Ethan ve Joel Coen kardeşlerin yeni macerası True Grit (İz Peşinde), 2010 yapımı bir western filmi. 2011 başlarında vizyona girmesi beklenen bu iki saatlik yapımda Oscar Ödüllü Amerikan aktör Jeff Bridges, 1970 doğumlu aktör Matt Damon, Amerikan aktör Josh Brolin, Hailee Steinfeld, Paul Rae, Domhnall Gleeson ve Kanadalı aktör Barry Pepper rol alıyor.
Henüz 14’ünde genç bir kız olan Mattie Ross’un babası, vurularak öldürülmüştür. Babasının ölümünü hazmedemeyen küçük kız, intikam alınca huzura kavuşacağına inanmaktadır. Bunun için de babasını öldüren adamı bulması gerekmektedir. Bu konuda Rooster Cogburn’dan yardım isteyen küçük Mattie, babasının katili olan Tom Chaney’i bulup öldürmenin planlarını yaşmaya başlamıştır.

Matt Damon “Elysium” kadrosunda

queennothing | 13 December 2010 11:51

2009 senesinde vizyona giren “District 9” ile sinemaseverlerin güvenini kazanan Güney Afrikalı sinemacı Neill Blomkamp, yeni bir bilim-kurgu filmi üzerinde çalışıyor. İlk uzun metrajı olan “District 9” ile büyük başarı yakalayan Blomkamp, yeni projesi “Elysium” için henüz kayda değer bir açıklama yapmadı, ancak filmin kadrosu hakkında oldukça önemli bir haber internete düştü.
Oscar Ödüllü Amerikan aktör Matt Damon‘un başrolünde yer alacağı film, yabancı bir gezegendei bugünden tam 150 sene sonrasını anlatıyor. İlk filmi gibi “Elysium”da da sağlam politik eleştirilere yer vereceğini belirten yönetmen, 2013’ü beklememizi söyledi.

Sinemada Ortaklıklar

| 09 November 2010 16:15

Bir yönetmen için oyuncular önemlidir. Bu yüzden sürekli yetenekli oyuncular aranır film için. Yönetmen, oyuncuyla çalışır. Eğer oyuncunun oyunculuğundan ve karakterinden memnun kalırsa onu diğer projeleri için düşünmeye başlar. Hatta diğer projelerinde başkarakter için aklına gelecek ilk isim “o” oyuncu olur. Neden yönetmen, hep “onu” tercih ediyor? Cevabı bellidir aslında. Yönetmenin oyuncuyla kimyasının tutması ve diğerlerinde görmediği çok başka şeylerin “o” oyuncuda olması… Sinemada bir sürü ortaklık sözkonusu. Ben de bazılarına değinmeye çalışacağım burada. Genelde Hollywood ortaklıklarına değineceğim. İlerleyen zamanlarda yerli ortaklıklara da değinirim belki de.

*Robert De Niro-Martin Scorsese:

Sinemanın en verimli ortaklıklarıdır bu. De Niro ile Scorsese’nin kariyerleri aynı anda yükselişe girdi. İlk çektikleri (beraber) film olan Mean Streets’le ilgiyi topladılar. Sonraları Taxi Driver, Raging Bull, Cape Fear, King of Comedy, New York New York, Casino, Goodfellas’la ortaklıkları devam etti. Scorsese’nin başarısı De Niro’dan bağımsız değil. Aynı şekilde De Niro’nun başarısı Scorsese’den bağımsız değil. De Niro da Scorsese de en iyi işlerini beraber yaptılar ve bu zamanlarda hep yukarıdaki işlerle anılmaktalar.
Peki bu ortaklık bir kez daha devam edecek mi? Hepimiz yeni Scorsese-De Niro ortaklığını içeren bir filmi bekliyoruz. Olur mu, belli değil. Umarız ki olur. Ufukta bir proje var ama belirsizliğini koruyor. Peki bu ortaklık neden bitti? De Niro ile Scorsese’nin ortaklığının bitişinin nedenini bilmiyorum. Ama nedenin stüdyo olduğunu tahmin ediyorum. Stüdyolar bu ortaklıklardan sıkılmış ve bitirmiş olabilirler. Ama şimdi de bu ortaklığı gündeme getirip para kazanmayı düşünüyorlar. İronik!

De Niro-Scorsese
De Niro-Scorsese

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir: Gone Baby Gone (2007)

| 12 October 2010 09:58

Gone Baby Gone, Türkçe ismiyle Kızımı Kurtarın Ben Affleck‘in kariyeri düşüşe girdikten sonra Aaron Stockard ile beraber uyarladığı ve yönettiği bir gerilim-dram filmi. Film, Dennis Lahane‘in aynı isimle başarılı polisiye eserinden uyarlandı ve başrollerini Affleck’in kardeşi Cassey Affleck, Michelle Monoghan, Amy Ryan, Ed Harris, Morgan Freema üstlendi. Eleştirmenlerden genelde olumlu tepkiler alan film Affleck’in kariyerini kurtardı.

Ben Affleck, Gone Baby Gone filmine kadar düşüşte olan oyunculardandı. Çektiği bir sürü filmde vasat altı performans sergilemesi, magazine kaymış hayatı gibi nedenlerle düşüşteydi. Bilindiği kadarıyla da o dönemlerde yapımcıların tercihinde olan oyunculardan değildi. Senaryo gelmediğini görünce Affleck kolları sıvadı ve kariyerini düzeltecek bir film çekmeye karar verdi. Tabii ki çoğu yönetmenin tercih edeceği gibi Dennis Lahane’in aynı adlı eserini uyarlamaya karar verdi. Senaryo yazma konusunda tecrübesiz değildi. İlk yazdığı senaryo Good Will Hunting (Can Dostum) idi. Bu senaryoyu daha tanınmadığı zamanlarda gene tanınmayanlardan olan Matt Damon‘la yazmış ve “senaryo” dalında Oscar‘ı
kapmıştı. Sonuçta yönetmenliğini de üstlendiği Gone Baby Gone, başarılı bulundu ve Affleck’in kariyerini düzeltti. Oyunculuk anlamında hala güvenilmese de yönetmenlik ve senaristlik alanlarında aranacak kişilerden bir tanesi oldu. Hatta Amerika’da vizyona giren ve bizde 24 Aralık’ta vizyona girecek olan “The Town” filmini çekmesi ve büyük yönetmenlerden Terrence Mallick‘in yeni projesinde başrolde yer alacak olmasının nedeni de Gone Baby Gone’ın başarısında gizli.

Kader Ajanları (Adjustment Bureau) (2011)

| 06 August 2010 16:36

Başrollerinde Matt Damon ve Emily Blunt‘ın olduğu bir Philip K. Dick uyarlaması. Filmin yönetmeni ve senaristi, aynı zamanda Ocean’s 12 ve Bourne Ultimatum‘un senaristlerinden olan George Nolfi. Filmin yardımcı rollerinde Lost‘tan Jin olarak hatırlayabileceğimiz Daniel Dae Kim ve John Slattery mevcut. Filmin gösterimi eylül ayından kısmen iyi bir gişe elde edeceği mart ayına ertelendi. Amerika’yla aynı anda 4 Mart’ta vizyona girecek. (Şimdilik öyle gözüküyor)

Philip K Dick’in aynı adlı hikayesinden uyarlanan film, bir bilim-kurgu/aşk karışımı. 58 milyon dolar bütçeli film, bir balerinle (Blunt) bir politikacının (Damon) tanışıp aşık olmaları ve bu aşkı bitirmek isteyen güçlerin varlığı anlatılıyor. Fringe dizisinde bunlara “gözcüler” deniliyordu ve hikayede önemli işlevleri mevcuttu.

Film Dünyası’ndan Son Haberler #2

JaAaa | 09 July 2010 11:12

  • Ready to Work fiminin yönetmen koltuğuna John Hillcoat oturdu. –henüz film hakkında bilgiler yok

– ^ – Önceki Haberler – ^ –