Woodstock festivali, tarihteki en popüler müzik festivali olarak bilinen ve 3 gün süren pop ve rock konserleridir. Bu festival, 1960’lı yılların hippi hareketinin sembolü oldu.4 genç adam bu festivali organize etti. Genç müzisyenlerin orjinal fikri, Woodstock’ta kayıt stüdyosu kurabilmek için yeterli parayı toplayıp konseri sahnelemekti. En başta birçok şey kötü gitti. İnsanlar hippileri ve konser alanına gelen uyuşturucu müptelalarını istemediler. Konserden yaklaşık 2 ay öncesinden konser için bir yer bulunmalıydı. Neyse ki, organizatörler konserin gerçekleşmesi için, New York’un Bethel şehrinde 600 dönümlük bir mandıra çiftliği buldular.Konser alanının değiştirilmesi gerektiğinden, birçok şey vaktinde tamamlanamadı. Organizatörler, yaklaşık 50.000 kişinin gelmesini umuyordu ve konserin gerçekleşeceği tarih yaklaştıkça, bu organizasyonda daha fazla insanın bulunmak istediğini fark ettiler.Festivalden birkaç gün öncesinden yüzlerce, binlerce pop ve rock müzik tutkunu, Woodstock yollarındaydı. Biletlerin kontrol edileceği yeteri kadar giriş kapısı yoktu ve müzik tutkunları çitlerden delikler açtı ve böylece birçok insan içeri girdi. Aşağı yukarı 500.000 müzik sevdalısı konser alanındaydı. Organizasyon büyük bir trafik sıkışıklığına neden oldu. Binlerce kişi, arabalarını yollara, ana caddelere park ederek konser alanına yürüdü.

15 Ağustos 1969 Cuma günü festival resmen başladı. Joan Baez, Arlo Guthrie gibi sanatçılar sahnede yer aldı. Cumartesi günü ise Santana, Janis Joplin gibi önemli isimler sahnede yıldızlaştı. Çoğu insan pazar günü konser alanından ayrılmaya başladı. Jimi Hendrix, yaklaşık 25.000 hayranıyla sahnedeki son müzisyendi. Festival boyunca, insanlar uyuşturucu ve alkol aldılar, çıplak şekilde çimlere uzandılar.

Yağmur tüm konser alanını büyük bir çamur deryasına döndüştürdü. Organizatörlerin, milyonlarca dolar borca girmelerine rağmen, Woodstock festivali büyük bir başarı kazandı. Kısa bir süre sonra, festivalle ilgili bir film çekildi ve bu film çok beğenildi.Kaynak-1Kaynak-2Kaynak-3