Dünyada olup bitenleri kavramayanlardan biriyim ben; Bir şeylerin sonu yaklaşmakta ama neyin? Uzmanlar bunu tartışadursunlar. Biz içimize bakalım ;Hükümet demokrasiye yeni bir alternatif getirdi; demokrasi aşığı geçinip, demokrasiden aldığı ilhamla yazarı çizeri skmece!Geçen gün bir arkadaşım sordu “ hacı biz niye dışarıdayız hala”Olm bırakta dışarıda adam kalsın biraz, içerde yer mi kaldı?Vidalanmak istiyorsan elini çabuk tut erken rezervasyon yaptır!Aslında hem yazıp, çizip hem savcının elinden sıyırmak için biraz orospu olmak lazım..Misal,Ben şimdi şu beyiti yazsam, ne olur dersiniz?eyil eyil sokayım iki tutam az mıdır? ( anında zaptiyelik olurum di mi?)
ama ardından gelecek şu beyit belki de hayatımı kurtaracaktır..lale ile sümbülü kakulune nevcivan. ( belki de bu beyit devlet sanatçılığını bile getirecektir bendenize)
ya da,salınarak giderken, arkandan ben sokayım,ard eteğin beline, olmasın camur aman.
Eğer arzu edersen, ben ağzına vereyim,Yeter ki sen kulundan lokum iste her zaman.
Yukarıdaki beyitlerin sahibi, Sümbülzade Vehbi efendi imiş..
Rivayete göre, zamanın padişahı 1.Abdülhamit kendisine “ bana öyle bir şiir yaz ki, önce içimden seni öldürmek gelsin, sonra da ödüllendirmek” deyince akla ve kurnazlığa dayalı beyitler çıkıvermiş..Sümbülzade den öğrenecek çok şeyimiz var; Devrin adamıymışsın be hacı..Ne yazardın ne çizerdin hem de göme göme..Sen her zaman gelesin, ben İvan’a veresin,Esselamun aleyküm ve aleykümesselam.
Hoş geldin aramıza hacım, yeni bir soluk getirdin vatanımıza..