daha öncesinde jdownloader konusunda anlattıgım gibi “rapidshare free user” dostu bir alternatiften daha bahsedeceğim sizlere. bu sefer bir programdan değil bir eklentiden ve artı bir script’ten söz edeceğim.greasemonkey eklentisini bilmeyen kalmadı artık diye düşünüyorum. bu sayede yükleyeceğimiz ufak bir script işimize çok yarayacak.öncelikle tarayıcı olarak firefox’u baz alacağımı belirteyim arkadaşlar. adım adım ilerleyelim:kurmadıysak greasemonkey eklentimizi buradan kuruyoruz.firefox’umuzu yeniden başlattıktan sonra rapidshare autowait script‘imizi buradan yüklüyoruz.(yüklemediysek rapidshare link checker‘ı da kurmakta fayda olacağını düşünüyorum. bu script sayesinde herhangi bir rapidshare linkinin hem ölü olup olmadığını görüyoruz, hem de code altında dahi olsa tıklayıp, adres çubuğuna kopyalamadan linki açabiliyoruz.)bu script ne işimize yarayacak?
i) rapidshare sayfamızın görüntüsünde ufak bir değişiklik olacak.ii) geri sayım bittikten sonra “download” a tıklamamıza gerek kalmadan dosyamız otomatik olarak indirilmeye başlayacak.
bu mudur yani?” dediğinizi duyar gibiyim. hayır, işin püf noktaları şimdi başlıyor:
– peki ya çoklu indirmelerde nasıl işimize yarayacak?
örneğin 8 partlık bir dosya indireceğiz. linklerin hepsini sekme sekme aynı anda açıyoruz. göreceğiniz gibi hepsi geri sayıma başlayacak. geri sayımı ilk bitiren link indirilmeye başlayacak. diğer linkler ise o an bir dosya indirildiğinden bekleyecekler. ilk partımız indi diyelim. diğer partlar otomatik geri sayarak uygun anda otomatikman indirilmeye başlayacak. örneğin ilk part indi ve rapidshare bize diğer dosyayı 15 dakika bekledikten sonra indirebileceğimizi söylüyor. 15 dakika sonrasında, indirme işlemi kendiliginden başlıyor.-modeme reset atmamız gerekmeyecek mi?
gerekmeyecek.ilk başlarda bir husus kafama takılmıştı. eminim sizin de aklınıza gelmiştir.firefox’ta dosya indirirken firefox bize bir onay kutucuğu çıkarır. (birlikte aç, sabit diske kaydet). linkleri sekme sekme açtınız ve dışarı çıktınız. geldiğinizde bütün partları bitmiş görmek istiyorsunuz. peki ya siz yokken o kutucukları tek tek kim onaylayacak?
cahilliğimi hoş görün, ben yeni öğrendim. firefox, bir dosya indireceğinizde size o onay kutusunu gösterirken zaten dosyayı indirmeye başlıyor. yani siz evinize geldiğinizde çoktan inmiş dosyalarla karşılalaşacaksınız. yapmanız gereken sadece onaylanmamış kutucuklara “sabit diske kaydet” demek.
henüz script’i kurmamışsanız anlatım karışık gibi görünecek ancak kurduğunuzda ne kadar kolay olacağını göreceksiniz.