Morgan FreemanBaşarılı filmlerin unutulmaz karakteri, en iyi yardımcı oyuncu ödülü sahibi, oynadığı her filmle inanılmaz replikler ve muhteşem oyunculuğu ile kendisini izlettiren ve benim değişmez adamım Morgan Freeman! Morgan Freeman 1 Haziran 1937 yılında Amerika’nın Tennessee eyaletinin Memphis kasabasında Mayme Edna ve Morgan Porterfield Freeman en küçük çocukları olarak dünyaya gelir. Kendisinden büyük 3 kardeşi daha vardır. Babasını 1961 yılında kaybeder ve büyükannesinin yanına, Charleston, Mississippi’ye gönderilir.

Morgan Freeman
Morgan Freeman

Freeman ilk oyunculuk denemesini 9 yaşında okul tiyatrosunda baş rolü alarak gerçekleştirir. 12 yaşına geldiğinde ise eyalet çapında düzenlenen tiyatro yarışmasını kazanır. Eğitimine devam ettiği Broad Street High School’da bir radyo performansı sergiler. Bu okuldan 1995 yılında mezun olur. Jackson State University tarafından verilen tiyatro eğitimi iptal edilir. Bunun üzerine Freeman Amerikan Hava Kuvvetlerine pilot olarak baş vurur fakat pilotluk yerine mekanik bölümde çalışır.Freeman 1960′ ların sonuna doğru Los Angeles’a taşınır ve burada Los Angeles Community College’da daktilo katibi olarak çalışmaya başlar. Bu süre zarfında Freeman aynı zamanda New York City’ de 1964 World’s Fair’de dansçı ve San Francisco’da üyesi olduğu Opera Ring isimli grupta çalışmaya devam eder.

Who Says I Can't Ride a Rainbow!
Who Says I Can’t Ride a Rainbow!

Freeman ilk ciddi rolünü 1971 yılında çekilen Who Says I Can’t Ride a Rainbow! kaptı. Filmde Afro karakterini canlandırdı. Daha sonra ilk dizi çalışmasını yaptı. Another World ve çocuklar için hazırlanan The Electric Company.1980’lerin ortalarında Freeman oyunculuk kariyerinde hızlı bir yükselişe geçer ve ardı ardına gelen birçok iyi filmde rol alır. Bunlardan en iyileri olarak gösterilen Driving Miss Daisy ve Glory‘ de 1989 yılında oynar. Driving Miss Daisy filmindeki performansı ile Altın Küre Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alırken film de En İyi Müzikal Ödülünü alır.1994 yılında çekilen The Shawshank Redemption filminde Red lakaplı bir iskoçyalıyı canlandırması ile herkesi büyülemiştir.

The Shawshank Redemption
The Shawshank Redemption

Sinema eleştirmenleri ve izleyiciler tarafından en büyük övgüyü ise Clint Eastwood‘ un ödüle doymayan Unforgiven filmi ve sinema tarihinin en iyi filmleri arasında yer alan David Fincher imzalı Seven filmindeki başarılarından sonra almıştır.Freeman The Shawshank Redemption filmi ile üçüncü kez oscara aday gösterilmesine rağmen alamamıştır.Sene 1998 gösterdiğinde Freeman sadece sinema dünyasını değil tüm dünyayı kendisine hayran bırakarak Deep Impact filminde ilk zenci başkanı canlandırmıştır.Freeman bir çok filmde yardımcı rol almasına rağmen eleştirmenlerin “gösterişsiz oyunculuk” diye nitelendirdiği kesimin kuşkusuz en iyi temsilcilerindendir. Oynadığı filmleri kendi başarısı ile bir şekilde izlettirmiştir.
Aman Tanrım isimli filmde Jim Carrey ile beraber oynamış ve kimsenin aklına gelmeyen bir rolü almıştır : Zenci Tanrı.

Million Dollar Baby
Million Dollar Baby

Daha önceleri bir çok kez aday gösterildiği Oscarı 2004 senesinde 77. Oscar Ödüllerinde Million Dollar Baby filmindeki müthiş performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde almıştır.Freeman daha sonra ise sırayla* Sam rolüyle Danny the Dog* Lucius Fox rolünde Batman Begins* The Boss rolünde Lucky Number Slevin* Tanrı rolünde Evan Almighty* Jack Doyle rolünde Gone Baby Gone(Kesinlikle İzlemelisiniz)* Carter Chambers rolünda The Bucket List (Kesinlikle İzlemelisiniz)* Sloan rolünde Wanted* Lucius Fox rolünde The Dark Knight* Keith Ripley rolünde Thick as Thievesfilmlerde karşımıza çıkmıştır.

Driving Miss Daisy
Driving Miss Daisy

Freeman’ ın özel hayatından biraz bahsedersek; 22 Ekim 1967′ de Jeanette Adair Bradshaw evlenmiş 1979 yılında boşanmıştır. Myrna Colley-Lee ile 16 Haziran 1984 yılında ikinci evliliğini yapmış 2007 yılında ayrı yaşamaya başlamışlardır. Freeman’ ın iki oğlu vardır Alfonso ve Saifoulaye. Alfonso da babası gibi aktördür. Freeman ilk eşinin kızı olan Deena’ yı da evlatlık edinmiştir.Morgan Freeman Charleston, Mississippi ve New York City’ de yaşamaktadır. Aktörlüğün dışında ise özel merakı olan özel pilotluk lisansı vardır. Bu lisansı 65 yaşında almıştır.Arkadaşlar Morgan Freeman’ ı izlemekten büyük keyif alırım. Ve onunla ilgili bildiğim, araştırıp öğrendiğim şeyleri yazmaya çalıştım. Umarım eksiksiz ve okurken keyif alacağınız bir yazı olmuştur…

Deep Impact
Deep Impact