bildirgec.org

gone baby gone hakkında tüm yazılar

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir: Gone Baby Gone (2007)

| 12 October 2010 09:58

Gone Baby Gone, Türkçe ismiyle Kızımı Kurtarın Ben Affleck‘in kariyeri düşüşe girdikten sonra Aaron Stockard ile beraber uyarladığı ve yönettiği bir gerilim-dram filmi. Film, Dennis Lahane‘in aynı isimle başarılı polisiye eserinden uyarlandı ve başrollerini Affleck’in kardeşi Cassey Affleck, Michelle Monoghan, Amy Ryan, Ed Harris, Morgan Freema üstlendi. Eleştirmenlerden genelde olumlu tepkiler alan film Affleck’in kariyerini kurtardı.

Ben Affleck, Gone Baby Gone filmine kadar düşüşte olan oyunculardandı. Çektiği bir sürü filmde vasat altı performans sergilemesi, magazine kaymış hayatı gibi nedenlerle düşüşteydi. Bilindiği kadarıyla da o dönemlerde yapımcıların tercihinde olan oyunculardan değildi. Senaryo gelmediğini görünce Affleck kolları sıvadı ve kariyerini düzeltecek bir film çekmeye karar verdi. Tabii ki çoğu yönetmenin tercih edeceği gibi Dennis Lahane’in aynı adlı eserini uyarlamaya karar verdi. Senaryo yazma konusunda tecrübesiz değildi. İlk yazdığı senaryo Good Will Hunting (Can Dostum) idi. Bu senaryoyu daha tanınmadığı zamanlarda gene tanınmayanlardan olan Matt Damon‘la yazmış ve “senaryo” dalında Oscar‘ı
kapmıştı. Sonuçta yönetmenliğini de üstlendiği Gone Baby Gone, başarılı bulundu ve Affleck’in kariyerini düzeltti. Oyunculuk anlamında hala güvenilmese de yönetmenlik ve senaristlik alanlarında aranacak kişilerden bir tanesi oldu. Hatta Amerika’da vizyona giren ve bizde 24 Aralık’ta vizyona girecek olan “The Town” filmini çekmesi ve büyük yönetmenlerden Terrence Mallick‘in yeni projesinde başrolde yer alacak olmasının nedeni de Gone Baby Gone’ın başarısında gizli.

Morgan Freeman

kadirgunay | 03 June 2009 15:57

Morgan FreemanBaşarılı filmlerin unutulmaz karakteri, en iyi yardımcı oyuncu ödülü sahibi, oynadığı her filmle inanılmaz replikler ve muhteşem oyunculuğu ile kendisini izlettiren ve benim değişmez adamım Morgan Freeman! Morgan Freeman 1 Haziran 1937 yılında Amerika’nın Tennessee eyaletinin Memphis kasabasında Mayme Edna ve Morgan Porterfield Freeman en küçük çocukları olarak dünyaya gelir. Kendisinden büyük 3 kardeşi daha vardır. Babasını 1961 yılında kaybeder ve büyükannesinin yanına, Charleston, Mississippi’ye gönderilir.

Morgan Freeman
Morgan Freeman

Freeman ilk oyunculuk denemesini 9 yaşında okul tiyatrosunda baş rolü alarak gerçekleştirir. 12 yaşına geldiğinde ise eyalet çapında düzenlenen tiyatro yarışmasını kazanır. Eğitimine devam ettiği Broad Street High School’da bir radyo performansı sergiler. Bu okuldan 1995 yılında mezun olur. Jackson State University tarafından verilen tiyatro eğitimi iptal edilir. Bunun üzerine Freeman Amerikan Hava Kuvvetlerine pilot olarak baş vurur fakat pilotluk yerine mekanik bölümde çalışır.

Freeman 1960′ ların sonuna doğru Los Angeles’a taşınır ve burada Los Angeles Community College’da daktilo katibi olarak çalışmaya başlar. Bu süre zarfında Freeman aynı zamanda New York City’ de 1964 World’s Fair’de dansçı ve San Francisco’da üyesi olduğu Opera Ring isimli grupta çalışmaya devam eder.

Sürpriz Hikayeli ya da Sonuyla Şaşırtan Filmler (Spoiler içermez)

velveteenrabbit | 16 July 2008 10:29

Jacob's Ladder
Jacob’s Ladder
The Machinist
The Machinist

İngilizce Twist Ending tabir edilen, sonuyla ya da hikayesindeki sürprizlerle şaşırtan -ya da bazen şaşırtamayan- filmler her ne kadar arada kabak tadı verse de bazen aralarından çok kaliteli yapımlar da çıkmıyor değil. Özellikle nihai amaç sonunda şaşırtmak değilse. İşte aşağıdaki listede iyisiyle, kötüsüyle, vasatıyla ya da artık klasikleşmiş olanıyla bu tür filmler var, izlenip hatırda kaldığı kadarıyla…

Başlığında zaten sonunda şaşırtacağını söylemek de bir nevi
spoiler olsa da, filmlere konuları ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınılmış, sadece bazılarına ufak yorumlar/notlar eklenmiştir.

The Usual Suspects
The Usual Suspects