bildirgec.org

en iyi yardımcı erkek oyuncu hakkında tüm yazılar

Usta Bir Oyuncu: Selçuk Yöntem

cevahirrr | 20 September 2009 14:37

Selçuk Yöntem 13 Temmuz 1953’te Eyüp İstanbul’da doğmuş. 1975 ve 1976 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü‘nden mezun olmuş. 1977 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu‘nda sanat yaşamına profosyonel olarak başlamış. 1990’da film ve dizi çalışmalarına başlayan Yöntem, televizyon ve tiyatro çalışmalarına halen devam ediyor.

Yöntem’in rol aldığı ilk oyun 1978 tarihli Topuzlu. Yönetmenlik de yapan Yöntem’in yönettiği ilk oyun ise 1993 – Aşağıdakiler. Televizyon dünyasına adımını ise 1978 yapımı siyah beyaz bir dizi olan Atlı Karınca ile atmış.

Morgan Freeman

kadirgunay | 03 June 2009 15:57

Morgan FreemanBaşarılı filmlerin unutulmaz karakteri, en iyi yardımcı oyuncu ödülü sahibi, oynadığı her filmle inanılmaz replikler ve muhteşem oyunculuğu ile kendisini izlettiren ve benim değişmez adamım Morgan Freeman! Morgan Freeman 1 Haziran 1937 yılında Amerika’nın Tennessee eyaletinin Memphis kasabasında Mayme Edna ve Morgan Porterfield Freeman en küçük çocukları olarak dünyaya gelir. Kendisinden büyük 3 kardeşi daha vardır. Babasını 1961 yılında kaybeder ve büyükannesinin yanına, Charleston, Mississippi’ye gönderilir.

Morgan Freeman
Morgan Freeman

Freeman ilk oyunculuk denemesini 9 yaşında okul tiyatrosunda baş rolü alarak gerçekleştirir. 12 yaşına geldiğinde ise eyalet çapında düzenlenen tiyatro yarışmasını kazanır. Eğitimine devam ettiği Broad Street High School’da bir radyo performansı sergiler. Bu okuldan 1995 yılında mezun olur. Jackson State University tarafından verilen tiyatro eğitimi iptal edilir. Bunun üzerine Freeman Amerikan Hava Kuvvetlerine pilot olarak baş vurur fakat pilotluk yerine mekanik bölümde çalışır.

Freeman 1960′ ların sonuna doğru Los Angeles’a taşınır ve burada Los Angeles Community College’da daktilo katibi olarak çalışmaya başlar. Bu süre zarfında Freeman aynı zamanda New York City’ de 1964 World’s Fair’de dansçı ve San Francisco’da üyesi olduğu Opera Ring isimli grupta çalışmaya devam eder.