bildirgec.org

esaretin bedeli hakkında tüm yazılar

IMDb En İyi 10 Film Listesi

askmatik | 24 October 2010 14:13

Esaretin Bedeli
Esaretin Bedeli

İntermette film sitesi denince akla ilk gelen site olan IMDb’dir. Ayda 57 milyon ziyaretçisi bulunan IMDb sitesinde, tüm dünyadan filmlerle ilgili bilgilerin yanında, en iyiler ve en kötüler listeleri de mevcuttur. Bu yazımda IMDb’ye göre dünyanın en iyi 10 filmini yazacağım…

1- The Shawshank Redemption (1994) IMDbSinemalar.com
2- The Godfather (1972) IMDbSinemalar.com
3- The Godfather: Part II (1974) IMDbSinemalar.com
4- Inception (2010) IMDbSinemalar.com
5- The Good, the Bad and the Ugly (1966) IMDbSinemalar.com
6- Pulp Fiction (1994) IMDbSinemalar.com
7- Schindler’s List (1993) IMDbSinemalar.com
8- 12 Angry Men (1957) IMDbSinemalar.com
9- One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) IMDbSinemalar.com
10- Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980) IMDbSinemalar.com

Kitaptan Sinemaya…

AsetilCoa | 13 September 2010 14:35

Kitaptan sinemaya film uyarlamak cesaret ister. Çünkü kitapta ayrıntılı ve uzun uzun anlatılan bölümler filmde kısa kesilir. Belki sizi kitaba aşık eden o ufak ayrıntılar senaristler tarafından önemsiz görülebilir. Ya da kafanızda yarattığınız karakterlerin filmdekilerle alakası yoktur. Hele ki kitabı okuduktan sonra filmi izlerseniz kitaptaki büyüyü asla filmde bulamazsınız. Zaten bu uyarlamaların çoğu da başarısız olur.

Ama bazı filmler var ki en az kitapları kadar başarılılar. İngiliz The Guardian gazetesinin 2006’da listelediği “En iyi 50 uyarlama film”.

Aşağıda da bu filmlerden birkaçını bulabilirsiniz.

1984

A Clockwork Orange

Fight Club

Morgan Freeman

kadirgunay | 03 June 2009 15:57

Morgan FreemanBaşarılı filmlerin unutulmaz karakteri, en iyi yardımcı oyuncu ödülü sahibi, oynadığı her filmle inanılmaz replikler ve muhteşem oyunculuğu ile kendisini izlettiren ve benim değişmez adamım Morgan Freeman! Morgan Freeman 1 Haziran 1937 yılında Amerika’nın Tennessee eyaletinin Memphis kasabasında Mayme Edna ve Morgan Porterfield Freeman en küçük çocukları olarak dünyaya gelir. Kendisinden büyük 3 kardeşi daha vardır. Babasını 1961 yılında kaybeder ve büyükannesinin yanına, Charleston, Mississippi’ye gönderilir.

Morgan Freeman
Morgan Freeman

Freeman ilk oyunculuk denemesini 9 yaşında okul tiyatrosunda baş rolü alarak gerçekleştirir. 12 yaşına geldiğinde ise eyalet çapında düzenlenen tiyatro yarışmasını kazanır. Eğitimine devam ettiği Broad Street High School’da bir radyo performansı sergiler. Bu okuldan 1995 yılında mezun olur. Jackson State University tarafından verilen tiyatro eğitimi iptal edilir. Bunun üzerine Freeman Amerikan Hava Kuvvetlerine pilot olarak baş vurur fakat pilotluk yerine mekanik bölümde çalışır.

Freeman 1960′ ların sonuna doğru Los Angeles’a taşınır ve burada Los Angeles Community College’da daktilo katibi olarak çalışmaya başlar. Bu süre zarfında Freeman aynı zamanda New York City’ de 1964 World’s Fair’de dansçı ve San Francisco’da üyesi olduğu Opera Ring isimli grupta çalışmaya devam eder.

Hollywood- Ve Bizim Türkler

screamofthebutterfly | 16 September 2008 09:52

Birkaç fırlama arkadaşımız yapmış, benim güldüğüm afişler dilerim sizi de güldürür. Herhangi bir açıklama yapıp sizi ve kendimi salak yerine koymak istemiyorum o yüzden açıklama yapmadan koyuyorum 🙂

Shawshank Redemption

emsvizyon | 16 April 2008 20:34

Ülkemizde Esaretin Bedeli ismiyle sinemalar ve tvler de gösterilen The Shawshank Redemption, sinema tarihinin bence en iyi yapımı (Matrix hayranı olarak bunu itiraf ediyorum). Yönetmenliğini Frank Darabont‘ın yaptığı 1994’de vizyona giren film bir Stephen King uyarlaması
Baş rolleriniTim Robbins ve Morgan Freeman‘ın paylaştığı bu unutulmaz yapımın konusu ise ( yine henüz bilmeyenler varsa diye = ) şöyle;
karısını öldürmek suçundan shawshank hapisanesine atılan bankacı Andy Dufresne’ın hapis hanede ki yaşamı ve inanılmaz bir kaçış hikayesini anlatıyor…

Sizin Top 10 Listeniz ?

necronamber | 14 April 2008 09:45

1.Bir rüya için ağıt (Requiem for a Dream)

Bu filmi ilk izledim zamanı hatırlıyorum da etkisinden uzun bir süre kurtulamamıştım. Yönetmen Darren Aronofsky Pi sayısı filminden sonra ikinci filmi 2000 yılı yapımı olan requiem for a dream konusu ve müziği ile ön plana çıkmıştır. Özellikle müzik Clint Mansell tarafından ve Kronos Quartet tarfından derlenmiştir.

The Shawshank Redemption/ Esaretin bedeli

safranist | 13 February 2007 16:20

the shawshank redemption
belki de filmin en anlamlı ve çarpıcı sahnesi

Ünlü yazar Stephen King’in romanından uyarlanan (Rita Hayworth and Shawshank Redemption) yönetmenliğini Yeşil Yol filminden de bildiğimiz Frank Darabont’un yaptığı The Shawshank Redemption/Esaetin Bedeli filmi tam bir başyapıt.

Morgan Freeman’ın adeta oyunculuk dersi verdiği ve Tim Robbins’in muhteşem oyunculuğuyla süslenen film bize umudumuzu hiçbir zaman yitirmemizi öğütlüyor.