Michael Haneke, 23 Mart 1942 senesinde Almanya, Münih’te dünyaya geldi. Aktör ve yönetmen Fritz Haneke ile aktris Beatrix von Degenschild’in oğulları olan Haneke, Viyana Üniversitesi’nde felsefe ve psikoloji okudu. 1967 ile 1970 tarihleri arasında Südwestrundfunk’ta çalışan Haneke, oyunculuk ve yönetmenlikle yakından ilgiliydi. İlk yönetmenlik deneyimini 1974 senesinde “After Liverpool” adlı TV filmiyle kazanan Michael Haneke, Hildegard Schmahl ile Dieter Kirchlechner’in rol aldıkları bu 90 dakikalık yapımı Batı Almanya’da çekti. 1976 senesinde ikinci TV filmi “Sperrmüll“ü çeken Haneke, aynı sene Ingeborg Bachmann’ın hikayesinden uyarladığı “Drei Wege zum See“yi çekti. 1979 senesinde “Lemminge, Teil 1 Arkadien” ile devamı olan “Lemminge, Teil 2 Verletzungen”i çeken yönetmen, 1983 senesinde senaryosunu kendi yazdığı “Variation”u çekti. İki sene sonra Peter Rosei’nin kitabından uyarladığı “Wer war Edgar Allan?”ı yöneten Haneke, 1986 senesinde yine TV için “Fräulein”i çekti. Angelica Domröse, Lou Castel ve Bob Anderson’un rol aldıkları bu film, 108 dakika ve siyah-beyazdı.Bir röportajında, en başarılı bulduğu yönetmenin Abbas Kiarostami olduğunu söyleyen Haneke, 1989 senesinde ilk sinema filmi olan “Der siebente Kontinent“i çekti. Birgit Doll, Dieter Berner ve Leni Tanzer’in rol aldıkları ve İngilizce’ye “The Seventh Continent” olarak çevrilen film, Locarno Uluslararası Film Festivali’nde ödül kazandı.

1991 senesinde yine TV için “Nachruf für einen Mörder” adlı yapımı yöneten Haneke, 1992 senesinde “Der siebente Kontinent”in devamı ve aynı zamanda en iyi filmlerinden biri olan “Benny’s Video“yu çekti. Arno Frisch, Angela Winkler ve Ulrich Mühe’nin rol aldıkları gerilim filmi, Avrupa Film Ödülleri’nde FIPRESCI Ödülü kazandı. 1994 senesinde yine bir TV filmi olan “Die Rebellion“u yöneten Haneke, 1994 senesinde “Benny’s Video”nun devamı olan “71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls“ı yönetti. Orjinal süresi 100 dakika olan yapımda Gabriel Cosmin Urdes, Lukas Miko, Otto Grünmandl gibi isimler rol aldı.Sene 1995’te 41 yönetmenle birlikte 88 dakikalık “Lumière et compagnie” adlı belgesel filmi çeken usta yönetmen, 1997 senesinde Kafka’nın kitabından uyarlanan “Das Schloß“ı yönetti. 1997 senesinde izleyenleri derinden sarsan “Funny Games“i çeken Haneke, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adayı oldu.2000 senesinde Juliette Binoche‘nin rol aldığı “Code inconnu: Récit incomplet de divers voyages“i yöneten Haneke, Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık bulunurken Altın Palmiye’ye de aday gösterildi.

Filmlerini ‘rahatsızlık verici’ olarak tanımlayan yönetmen, 2001 senesinde Isabelle Huppert’in başrolünde yer aldığı “La pianiste“yi çekti. Elfriede Jelinek ‘in eserinden uyarlanan film BAFTA’ya aday gösterilirken Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandı.2003 senesinde yine Huppert’in başrolünde yer aldığı “Le temps du loup“u çeken yönetmen, 2005’te “Caché“yi yönetti. Daniel Auteuil, Juliette Binoche ve Maurice Bénichou’nun rol aldıkları film, Haneke’nin en iyilerinden biri oldu.Sene 2007 olduğunda “Funny Games” adlı yapımını bir de Hollywood oyuncularıyla çeken yönetmen “Funny Games U.S.” adını verdiği bu eseriyle eleştirileri üzerine topladı. Naomi Watts, Tim Roth, Michael Pitt, Devon Gearhart ve Brady Corbet’in rol aldıkları bu film, Haneke’nin takipçileri tarafından da olumsuz eleştiri aldı.2009 senesinde “Das weiße Band – Eine deutsche Kindergeschichte” adlı yapımı yöneten Haneke, iki dalda Oscar adayı olan bu eseriyle Cannes Film Festivali’nde üç ödül birden kazandı. 2012 senesinde yine Isabelle Huppert’in rol alacağı “Amour” adlı yapımı çekmeye hazırlanan Michael Haneke, sinemaya kendi tarzını kazandırmış ve onlarca yönetmene ilham vermiş başarılı bir yönetmendir.