bildirgec.org

cache hakkında tüm yazılar

Michael Haneke

queennothing | 12 December 2012 14:13

Michael Haneke, 23 Mart 1942 senesinde Almanya, Münih’te dünyaya geldi. Aktör ve yönetmen Fritz Haneke ile aktris Beatrix von Degenschild’in oğulları olan Haneke, Viyana Üniversitesi’nde felsefe ve psikoloji okudu. 1967 ile 1970 tarihleri arasında Südwestrundfunk’ta çalışan Haneke, oyunculuk ve yönetmenlikle yakından ilgiliydi. İlk yönetmenlik deneyimini 1974 senesinde “After Liverpool” adlı TV filmiyle kazanan Michael Haneke, Hildegard Schmahl ile Dieter Kirchlechner’in rol aldıkları bu 90 dakikalık yapımı Batı Almanya’da çekti. 1976 senesinde ikinci TV filmi “Sperrmüll“ü çeken Haneke, aynı sene Ingeborg Bachmann’ın hikayesinden uyarladığı “Drei Wege zum See“yi çekti. 1979 senesinde “Lemminge, Teil 1 Arkadien” ile devamı olan “Lemminge, Teil 2 Verletzungen”i çeken yönetmen, 1983 senesinde senaryosunu kendi yazdığı “Variation”u çekti. İki sene sonra Peter Rosei’nin kitabından uyarladığı “Wer war Edgar Allan?”ı yöneten Haneke, 1986 senesinde yine TV için “Fräulein”i çekti. Angelica Domröse, Lou Castel ve Bob Anderson’un rol aldıkları bu film, 108 dakika ve siyah-beyazdı.
Bir röportajında, en başarılı bulduğu yönetmenin Abbas Kiarostami olduğunu söyleyen Haneke, 1989 senesinde ilk sinema filmi olan “Der siebente Kontinent“i çekti. Birgit Doll, Dieter Berner ve Leni Tanzer’in rol aldıkları ve İngilizce’ye “The Seventh Continent” olarak çevrilen film, Locarno Uluslararası Film Festivali’nde ödül kazandı.

Belleklerdeki Artık Dosyaları Temizlemek

ceyhun aksan | 06 December 2010 16:56

Flash diskinizi uzun zamandır kullanıyorsanız bir zaman sonra dosya alanının küçüldüğünü farkedeceksinizdir. Bunun nedeni sildiğiniz/yüklediğiniz her dosyanın ardında artık parçalar bırakmasıdır. Mantık olarak bu dosyaları silmenizin mümkün olduğunu düşünüp biçimlendirme işlemi yaptığınızda aslında sonucun istediğiniz gibi olmadığını göreceksiniz.

Bunun nedeni işletim sisteminizin sunduğu biçimlendirmenin yine bu artık dosyalara dokunmuyor oluşu -hızlı biçimlendirme ya da tam biçimlendirme yapmanız bu durumu değiştirmeyecektir-

Google’da Yararlı Parametreler

sequieros | 14 September 2010 17:17

Dünyadaki bir numaralı arama motoru olan Google‘da değişik parametreler kullanılarak daha yararlı sonuçlar elde edebilmek hiç de zor değil.

Diğer bir deyişle, bir arama yapacağınız zaman açılacak olan sayfanın URL’si, bu yeni aramanın özelliklerine göre yeniden adlandırılacaktır. Bazı kısımları ise kendiniz değiştirip sonuçları yeniden düzenleyebilirsiniz. İşte onlardan bazıları:

# Filetype: Bu parametre ile dosya uzantılarına göre arama yapabiliyorsunuz. Örneğin, ticaret ile ilgili PDF dosyalarına ulaşmak istiyorsunuz. Bunun için Google arama kutusuna;
————————————-
filetype:pdf ticaret
————————————-
yazıp aratmamız yeterli olacaktır.

# Inurl : Web sitelerinin adres kısımlarında arama yapılmasına olanak sağlıyor. Bunun için ise;
————————————-
inurl:ticaret
————————————-
yazabiliriz. Bu sayede içinde “ticaret” geçen tüm siteleri listeyebiliriz.

# Site : Bu özelliği kullanarak istediğimiz web sitesi içinde arama yapabiliriz. Örnek olarak;
—————————————-
site:www.milliyet.com.tr ticaret
—————————————-
yazıp Milliyet‘in içinde yer alan ve “ticaret” kelimesi geçen tüm sayfalara ulaşabiliriz.

# Intitle : Arama yapacağımız anahtar kelimeleri sayfa başlıklarında tarar. Şöyle ki,
——————————————
intitle:ticaret
——————————————
yazdığmızda başlık bilgisinde ticaret olan web sitelerini listeletmiş oluyoruz.

Olmazsa Olmaz WordPress Eklentileri

55memo55 | 18 August 2010 20:09

Merhaba. Ben r10.net Webmaster Forumundan Akif95

Bu arşivde Wordpress scriptiniz için en gerekli olduğuna inandığımız eklentiler var.
Yani artık her yeni blog kurmanızda eklentileri ayrı ayrı aramanıza gerek yok direk bu arşiv
sayesinde gerekli eklentilere ulaşabileceksiniz.

Arşivle Olan Eklentiler İse;
1)All in SEO =Wordpress’in en çok tercih edilen ücretsiz genel kapsamlı SEO eklentisi
2)Google Sitemap Generator = Kolayca .xml uzantılı sitemap oluşturmanızı sağlar
3)Sexy Bookmarks = Bu eklenti aracılığıyla ziyaretçileriniz site içeriğinizi sosyal ağlarda rahatlıkla paylaşabilecektir
4)Category SEO Meta Tags = Adından da anlaşılabileceği gibi kategorileriniz için meta ayarlarını oluşturabilmeyi sağlar
5)Automatic SEO Links =Bir kelime ve URL girersiniz. Yazı içerisinde o kelime geçtiği zaman o kelime otamatik linklenmiş olur.
Ayrıca her farklı makalede bir kere link verilir böylece link çöplüğü engellenmiş olur.
6)WP-PostViews = Bu eklenti sayesinde sayfalarınızın kaç kere okunduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Sisteminizi yormayacak basit bir sayaç
ve dilerseniz en çok görüntülenen yazı/sayfalarınızı anasayfada yayınlayabilirsiniz.
7)Easy Adsenser =Bu pluginle içeriğinize kolayca Google adsense yada diğer reklam kodlarınızı girebileceksiniz
8)Pretty Comments = Eklenti aktif olduktan itibaren yorumlara link eklenebilir, kalın-italik vs.. yazılabilir. Yorumlar bölümünde kullanım kolaylığı ve şık görünüm sağlar.
9)Wp-Stats = Blogunuzda genel toplamda kaç yorum, kaç yazı, kaç kategori, kaç etiket vs… olduğunu gösteren bir eklenti.
10)Facebook Like Button = Yazılarınızda beğen diye bir buyon çıkar. Eğer ziyaretçileriniz beğene basarlarsa duvarlarında içeriğinizi beğendiklerine dair
bilgi ve link verilir. Sosyal Ağlardan sadece Facebook’u önemseyenler için basit, pratik ve güzel bir eklenti.
11) Wp Super Cache = Blogunuza aşırı ziyaretçi geliyor ve buna bağlı olarak fazla sorgu yapılıp CPU oranınız yükseliyorsa ve hostcunuzla aranız limoniyse bu eklenti
tam size göre 🙂
12)Google Analytics for WP = Bu eklentiyle de analytics kodunuzu rahatlıkla blogunuza ekleyebileceksiniz
13)related-posts-thumbnails= Bu eklenti de benzer yazılar başlığı altında toplanan eklentilerden. Tek farkı ise resimli versiyonu.
14)Jw Player=Flash dosyalarınızı videolarınızı sitenizde oynatabilmeniz için gerekli eklenti..

Juliette Binoche

queennothing | 15 December 2009 14:47

Juliette Binoche, 9 Mart 1964 tarihinde, Fransa’nın başkenti Paris’te, aktris, yönetmen ve öğretmen olan Monique Stalens ve yönetmen, aktör ve heykeltraş olan Jean-Marie Stalens’in kızı olarak dünyaya geldi. Marion adında bir kızkardeşe sahip olan Juliette, Paris’te ikamet eden Conservatoire National Supérieur d’Art Dramatique‘de okudu. Vera Gregh’den oyunculuk dersleri alan Juliette, ilk oyunculuk deneyimini henüz 19 yaşındayken “Liberty Belle” adlı yapımla kazandı. Aynı sene, “Dorothée, danseuse de corde” adlı yapımda küçük rolde yer alan aktris, 1985 senesinde “Fort Bloqué” adllı TV yapımında ‘Nicole‘ karakterini canlandırdı. Aynı sene Jean-Luc Godard‘ın “‘Je Vous Salue, Marie’” adlı sinema filminde ‘Juliette‘ karakterini canlandıran Juliette, aynı sene “Les Nanas” (‘Antoinette‘ karakteriyle) komedisi, “La Vie De Famille” (‘Natacha‘ karakteriyle), Bob Decout‘un yazıp, yönettiği “Adieu Blaireau” (‘Brigitte‘ karakteriyle), “Rendez-Vous” (‘Nina‘ ve ‘Anne‘ karakteriyle) ve “La Meilleur De La Vie” adlı yapımlarda rol aldı. 1986 senesinde “Mon Beau-Frére A Trué Ma Soeur” (‘Esther‘ karakteriyle) adlı yapım ve Leos Carax‘ın yazıp, yönettiği “Mauvais Sang” (‘Anna‘ karakteriyle) adlı sinema filminde rol alan Juliette, 1988’de Philip Kaufman‘ın yönetmenliğini yaptığı, iki dalda Oscar adayı olan “The Unbearable Lightness Of Being” (‘Tereza‘ karakteriyle) adlı yapımda Daniel Day-Lewis ile birlikte rol aldı. 1989 senesinde “Un Tour De Manége” (‘Elsa‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.

1991 senesinde “Women & Men 2: In Love There Are No Rules” adlı TV filmi ve “Les Amants Du Pont-Neuf” (‘Michéle Stalens‘ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı. 1992’de Ralph Fiennes, Janet McTeer ve Sophie Ward ile “Wuthering Heights” adlı sinema filmi ve “Damage“de rol alan aktris, 1993 senesinin 2 Eylül gününde Raphael adında bir erkek çocuğu (babası André Halle) dünyaya getirdi. Aynı sene Krzysztof Kieslowski‘nin “Trois Couleurs: Bleu” adlı başarılı filmde rol aldı.

Caché (2005)

queennothing | 07 December 2009 12:40

2005 çıkışlı “Caché“, Michael Haneke tarafından yazıp, yönetildi. Filmde Juliette Binoche ve Daniel Auteil rol alıyor.
Ergenlik çağına girmek üzere olan Pierrot, sıradan bir çift olan anne ve babası arasında günbegün yalnızlaşmaktadır. Pierrot’un ruh halinden habersiz olan anne Anne ve baba Georges’in aklı ise uzun süredir başka bir olay tarafından meşgul edilmektedir. Düzensiz aralıklarla kapılarına bırakılan video kasetlerden tedirgin olmaya başlayan çift, saatlerce evlerinin önünü kayıt altına alan bu isimsiz şahsiyetin tacizlerini polise bildirmeye karar verirler.
Ağzından kan akan karakter resimlerinin çizili olduğu kartlar ve video kasetlerle polise başvuran çift, yeteri kadar ciddi bir durum olmadığına inandırılıp, geri gönderilir.

Ancak tacizler artarak devam etmektedir; Anne ve Georges’in apartmana giriş-çıkışlarını kayda alan bu kişi, küçük Pierrot’un okuluna, babası Georges’in adına üzerinde ağzından kan gelen bir karakterin çizili olduğu kartpostal göndermiştir.

Google’da ileri arama teknikleri-1

hhzonki | 20 July 2009 14:05

Değerli arkadaşlar burada anlatacaklarım googleda arama boşluğuna yazmanız gereken kodlar ile ilgilidir. Bu kodları yazdıktan sonra arayacağınız kelimeleri yazdığınızda karşınıza bambaşka sonuçlar çıkıyor.

google
google

İlk olarak

inurl:

koduyla başlayacağım. bu kodu yazdıktan sonra ilk yazacağınız kelime site url’si olmalı, diğer kelimeler de o url içerisinde arayacağınız kelimeler olmalıdır. Bunu bir örnek ile anlatacak olursak; benim sitem olan fullturizm.com içerisinde Ayasofya kelimesinin geçtiği sayfaları arayacağız. Bunun için arama boşluğuna, inurl:fullturizm ayasofya yazmamız yeterlidir.

Tarayıcınızın önbelleğindeki videoları bilgisayarınıza kaydedin

feature | 24 February 2009 14:18

Internet Explorer ve Firefox gibi birçok tarayıcı İnternette izlediğimiz videoları geçici olarak bilgisayarımıza kaydeder. Ancak normal yollarla bu videolara erişmemiz mümkün değildir. işte VideoCache View programı tarayıcımızın önbelleğindeki videoları bilgisayarımıza kaydetmeye yarıyor. Programı açtıktan sonra listeden istediğiniz videoyu sağ tıklayıp “Copy Selected Files to”yu tıklayıp videoyu kaydetmek istediğiniz yeri belirtip “OK” butonuna tıklayarak favori videolarınıza offline olarak erişmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Php XCache Kullanımı

admin | 18 February 2009 09:39

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda kısaca XCache ‘ye değineceğim. Xcache nedir diyecek olur isek kısaca kod cacher diyebiliriz. Biraz daha açar isek örneğin bir sql sorgusu sonucunda dönen kayıtları cache alıyoruz. Aynı sorgu tekrarlandığında önce XCache ye bakıyoruz eğer daha önceden alınmış ise bilgileri XCache den çekiyoruz. Değil ise XCache ye set edip belli bir süre tabi bu isteğe bağlı olarak cachelenmesini sağlıyoruz. Bunun bize ne gibi bir faydası olacak derseniz eğer örneğin tekrar tekrar aynı bilgi için mysql e sorgu yapmaktan kurtulabilirsiniz. Tabi ben mysqlden örnek veriyorum illaki mysql kayıtlarını cacheleyecek diye bir kaidemiz yok herhangi bir dizi array da olabilir.

YouTube Videolarını En Kolay Şekilde Kaydedin

90alper90 | 20 January 2009 14:29

Merhabalar,

Sizlere sıklıkla kullandığım bir işlemi anlatmak istiyorum.

Siz de benim gibi online video servislerini sıklıkla kullanıyor ve izlediğiniz videoları bilgisayarınıza kaydetmek istiyorsanız bu işlemi birazdan anlatacağım yol ile muhtemelen en pratik şekilde yapacaksınız.

Bahsedeceğim yolu YouTube gibi nerdeyse tüm video sitelerinde video kaydetmek için kullanabilirsiniz.

İzlediğiniz videoyu kaydetmek için tek yapmanız gerek videoyu seyretmek!

Belki de nasıl yapılacağını şimdiden tahmin ettiniz. Bilgisayarımızın önbelleğini bu iş için kurcalayacağız.

Dediğim gibi sadece videoyu seyretmemiz yeterli. Hatta sadece tamamının yüklenmesini bekleseniz bile yeter. Hemen örnekle gösterelim:

YouTube -  Video önbelleğe alınması
YouTube – Video önbelleğe alınması

Gördüğünüz gibi videonun tamamını seyretmeden tüm videoyu indirmeniz yeterli. Önemli olan soluk kırmızı olan çubuğun tamamen dolması.