bildirgec.org

funny games hakkında tüm yazılar

Michael Haneke

queennothing | 12 December 2012 14:13

Michael Haneke, 23 Mart 1942 senesinde Almanya, Münih’te dünyaya geldi. Aktör ve yönetmen Fritz Haneke ile aktris Beatrix von Degenschild’in oğulları olan Haneke, Viyana Üniversitesi’nde felsefe ve psikoloji okudu. 1967 ile 1970 tarihleri arasında Südwestrundfunk’ta çalışan Haneke, oyunculuk ve yönetmenlikle yakından ilgiliydi. İlk yönetmenlik deneyimini 1974 senesinde “After Liverpool” adlı TV filmiyle kazanan Michael Haneke, Hildegard Schmahl ile Dieter Kirchlechner’in rol aldıkları bu 90 dakikalık yapımı Batı Almanya’da çekti. 1976 senesinde ikinci TV filmi “Sperrmüll“ü çeken Haneke, aynı sene Ingeborg Bachmann’ın hikayesinden uyarladığı “Drei Wege zum See“yi çekti. 1979 senesinde “Lemminge, Teil 1 Arkadien” ile devamı olan “Lemminge, Teil 2 Verletzungen”i çeken yönetmen, 1983 senesinde senaryosunu kendi yazdığı “Variation”u çekti. İki sene sonra Peter Rosei’nin kitabından uyarladığı “Wer war Edgar Allan?”ı yöneten Haneke, 1986 senesinde yine TV için “Fräulein”i çekti. Angelica Domröse, Lou Castel ve Bob Anderson’un rol aldıkları bu film, 108 dakika ve siyah-beyazdı.
Bir röportajında, en başarılı bulduğu yönetmenin Abbas Kiarostami olduğunu söyleyen Haneke, 1989 senesinde ilk sinema filmi olan “Der siebente Kontinent“i çekti. Birgit Doll, Dieter Berner ve Leni Tanzer’in rol aldıkları ve İngilizce’ye “The Seventh Continent” olarak çevrilen film, Locarno Uluslararası Film Festivali’nde ödül kazandı.

Flash Oyun Deyip Geçmemek Gerek!

Culture Orange | 23 July 2008 16:53

Flash oyunlarla bir günü geçirenlerimiz var. Forumlarda konulara mesaj yazmaktan sıkıldığımızda ya da son atılan mesajın hep bize ait olduğu zaman dilimlerinde belkide can sıkıntısını flash oyunlarla gideriyoruz. Kimilerimizin oyun anlayışı onlardan ibaret. Garsona bardak taşıt,barbiyi giydir,bisikletli adamı volkanın tepesine kaktüs ağacı ile fırlat gibi garip senrayolar üzerine kurgulanmış eğlenceli ve basit oyunlar.
Tabiki hepsi basit değil. Dünyanın en zor oyunu ünvanını almayı bile göze almışları var içlerinde veya sonu olmayan oyunlar.

Magic Pen'de yapabileceklerinizin sınırı yok
Magic Pen’de yapabileceklerinizin sınırı yok

Zekice olanları oynamak gerçekten her yiğidin harcı değil.
Yetenek kullanmakta gerekiyor aslında çoğunda. Mouse kullanabilme yeteneğine bağlı olsa da ufak manevralar sizi sadece fareye bağlamıyor.