Alman yönetmen Roland Emmerich‘in yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Independence Day” (Kurtuluş Günü), 1996 senesinde vizyona girdi. ‘En İyi Ses’ dalında aday gösterilip, ‘En İyi Görsel Efekt’ dalında Oscar Ödülü kazanan filmde, iki defa Oscar adayı olan Amerikan aktör Will Smith, Judd Hirsch, Amerikan aktör Bill Pullman, Jeff Goldblum, Margaret Colin, Robert Loggia, Randy Quaid ve Amerikan aktris Mary McDonnell rol alıyor.2 Temmuz gününde gerçekleşen bir istilayı anlatan filmin 3 temmuz 1996 tarihinde gösterime girmesi kararlaştırılmıştı, ancak 4 Ekim günü seyircisiyle buluştu. 75 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan film, ülkemizde 4 Temmuz 1996 tarihinde gösterime girdi.

2 Temmuz’da dünyanın belli başlı şehirleri, davetsiz misafirlerin ziyaretiyle telaşa düşer. Uzaylıların hiç de dostane olmayan bu ziyaretlerinin sebebi kısa sürede anlaşılır; Dünya’yı istila etmek. Verebildikleri kadar zarar veren bu yaratıklar, Dünya’yı ele geçirmeden evvel insanoğlunun harekete geçmesi gerekmektedir.

Bir bilgisayar mühendisi tarafından hazırlanan virüs, uzaylıların gemisine gönderilir. Los Angeles, New York ve Washington’daki hava üsleri, tüm dünyayı yardıma çağıran bir kurtuluş hareketi başlatacaklardır.