bildirgec.org

bilim kurgu filmi hakkında tüm yazılar

200 yıl sonra; Sleeper (1973)

queennothing | 23 June 2011 16:09

Annie Hall, Manhattan, Hollywood Ending, Bananas gibi yapımlarla eleştirel komedi türünün ustası kabul edilen Woody Allen, 1935 senesinde Amerika’da dünyaya geldi. Yönetmenlik kariyerine onlarca film sığdıran Allen’in 1973 senesinde çektiği sinema filmi “Sleeper” (200 Yıl Sonra), bilim-kurgu/ komedi türünün değerli bir örneğidir. İçerisinde sanat, politika ve bilim dünyasına anlamlı göndermeler bulunan film, devlet sistemini eleştirmekten de geri durmuyor. Senaryosu Allen ile Marshall Brickman tarafından yazılan filmde Allen’in yanı sıra Oscar Ödüllü Amerikan aktris Diane Keaton, aktör John Beck, Mews Small, Mary Gregory, Don Keefer ve Brian Avery gibi isimler de rol alıyor. 2 Milyon Dolar gibi mütevazı bir bütçeyle çekilen ve ülkemizde 1975 senesinde gösterime giren “Sleeper“, Satürn Ödülleri’nde En İyi Bilim-Kurgu Filmi dalında aday oldu.

Vampir avlayan rahip; Priest (2011)

queennothing | 15 April 2011 12:30

Koreli Hyung Mn-Woo’nun yarattığı çizgi roman serisi “Priest”den uyarlanan sinema filmi “Priest“, 2011 içerisinde üç boyutlu olarak vizyona girmeye hazırlanıyor. 1998 ile 2007 arasında yayınlanan serinin ilk uyarlaması olan yapım, “Legion“un yönetmeni Scott Charles Stewart tarafından çekildi. Senaryosu Cory Goodman tarafından yazılan ve 85 dakikalık yapım, Amerika’da tamamlandı. Daha evvel BAFTA’ya aday gösterilen İngiliz aktör Paul Bettany‘nin ‘Rahip’ karakterine can verdiği filmde Christopher Plummer, Brad Dourif, Cam Gigandet, Maggie Q, Karl Urban, Mädchen Amick ve Lily Collins gibi isimler de rol alıyor.

13. Kat; The Thirteenth Floor (1999)

queennothing | 14 April 2011 16:13

Josef Rusnak‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Thirteenth Floor” (13. Kat), 1999 senesinde vizyona girdi. Daniel F. Galouye’nin kitabından uyarlanan yapım, 16 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekildi. 1964 doğumlu Amerikan aktör Craig Bierko, Gretchen Mol, Oscar adaylığı bulunan Armin Mueller-Stahl, Dennis Haysbert ve Vincent D’Onofrio’nun birlikte rol aldıkları film, Satürn Ödülü’ne aday gösterildi. Film-noir ile bilim kurguyu harmanlayan filmimiz, Uçandaire okuyucularının ilgisini çekecek bir eser.

Uzaylılar İngiltere’de; Attack the Block (2011)

queennothing | 11 April 2011 12:31

Yönetmen Joe Cornish‘in çektiği sinema filmi “Attack the Block“, 2011 içerisinde vizyona girmeye hazırlanıyor. Senaryosu yine Cornish tarafından yazılan yapımda İngiliz aktör Nick Frost, İngiliz aktris Jodie Whittaker, Luke Treadaway, Joey Ansah, Chris Wilson, John Boyega ve Lee Nicholas Harris gibi isimler rol alıyor. Müzikleri Steven Price tarafından yapılan “Attack the Block“, 8 Milyon Pound gibi bir bütçeyle tamamlandı.

Lemmy Caution’un makineyle imtihanı; Alphaville (1965)

queennothing | 08 April 2011 17:02

Fransız Sineması’nda devrim niteliğinde bir akım olan Yeni Dalga, Jean-Luc Godard‘ın da içlerinde bulunduğu bir avuç yönetmen tarafından ortaya çıkarıldı. Amaçlarından biri sinemada gerçekçiliği yansıtmak olan akımın örneklerinden biri olan “Alphaville“, dramatik bilim-kurgu olmasının yanı sıra, Amerikan politikasına yapılan göndermelerle de kendi türünün öncülüğünü yapıyor. 1930 doğumlu yönetmen Godard’ın 220.000 Dolar gibi mütevazı bir bütçeyle çektiği filmde, yönetmenin o zamanlar evli olduğu güzel aktris Anna Karina ve 1993 senesinde (75 yaşındayken) kaybettiğimiz aktör Eddie Constantine yer alıyor. Senaryosu, Fransız sürrealist şair Paul Eluard’un şiirinden etkilenilerek yazılan “Alphaville“, suikastla görevlendirilen bir Amerikan ajanının görev yeri olan Alfakent’e gitmesi ve burada karşılaştığı ‘gerçek’leri konu ediniyor.

Dünyaya başka gözlerle bakmak; K-PAX (2001)

queennothing | 14 March 2011 18:54

İngiliz yönetmen Iain Softley‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi K-PAX, 2001 senesinde vizyona girdi. Gene Brewer’in kitabından uyarlanan filmde Amerikan aktör Kevin Spacey, aktör Jeff Bridges, aktris Mary McCormack, Alfre Woodard ve David Patrick Kelly gibi isimler rol alıyor. Yaklaşık 50 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen film, başarılı bir bilim-kurgu eseri.
Ruhsal yönden tedaviye ihtiyacı olan insanların bulunduğu bir merkezde yaşayan Prot, Dünya’dan olmadığını; K-PAX adlı bir gezegenden geldiğini iddia etmektedir. Prot ile ilgilenen Doktor Mark Powell ise Prot’un bu iddiasının hastalığından ileri geldiğini düşünmektedir, ancak işler hiç de göründüğü gibi değildir.

Ed Wood’dan; Plan 9 from Outer Space (1958)

queennothing | 14 March 2011 12:54

Hayatı Tim Burton tarafından filme çekilen ‘dünyanın en kötü yönetmeni’ seçilen Edward D. Wood Jr. (nam-ı diğer ‘Ed Wood’), 1924 senesinde Amerika’da dünyaya geldi. Wood’un 34 yaşındayken çektiği bilim-kurgu/ korku filmi “Plan 9 from Outer Space“, ciddi eleştirmenler ve ciddi seyirciler tarafından beğenilmemiş olsa da Uçandaire okuyucularına muhteşem absürd bir 80 dakika sunuyor. 60.000 Dolar gibi düşük bir bütçeyle çekilen film, 1955 çıkışlı “Bride of the Monster“in devamıdır. Filmde 1882 doğumlu aktör Bela Lugosi, Tom Keene, Tor Johnson, Vampira, Lyle Talbot, John Breckinridge, Dudley Manlove, Gregory Walcott ve Mona McKinnon gibi isimler rol alıyor. Filmimiz, 1959 senesinde “Night of the Ghouls” ile devam etti.

Signs (2002)

queennothing | 10 March 2011 10:39

Hint yönetmen M. Night Shyamalan‘ın yazıp, yönettiği sinema filmi “Signs“, 2002 senesinde vizyona girdi. The Sixth Sense, The Village gibi yapımlarla başarısını kanıtlamış olan Shyamalan’ın 70 Milyon Dolar’dan fazla para harcadığı filmde iki Oscar sahibi Amerikan aktör Mel Gibson, Porto Riko doğumlu aktör Joaquin Phoenix, genç oyuncu Abigail Breslin, Emmy Ödüllü aktris Cherry Jones, Rory Culkin, Ted Sutton ve Patricia Kalember gibi isimler rol alıyor. Çekimleri Amerika ve İngiltere’de yapılan film, dilimize ‘İşaretler’ olarak çevrildi.
Kendi halinde yaşayan Hess Ailesi’nin hayatı, birgün arazilerinde rastlanan tuhaf izler yüzünden değişecek ve bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır.

Powder (1995)

queennothing | 09 March 2011 13:54

Amerikan sinemacı Victor Salva‘nın yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Powder, 1995 senesinde vizyona girdi. Senaryosunu yine Salva’nın yazdığı yapımda Oscar Ödüllü aktris Mary Steenburgen, Amerikan aktör Sean Patrick Flanery, Lance Henriksen, Jeff Goldblum ve Ray Wise gibi isimler rol alıyor. Çekimleri Amerika’da tamamlanan “Powder“, ülkemizde “Harika Çocuk” adıyla 1996 Temmuz’unda vizyona girdi. Farklı bir çocuk olduğu için ‘Powder’, yani ‘pudra’ lakabı takılan Jeremy’nin hayatını anlatan film, seyircisini pek tatmin etmese de izlemeye değer bir eser.

The Blob (1958)

queennothing | 08 March 2011 13:12

Irvine Millgate’nin fikrinden yola çıkılarak Irvin S. Yeaworth Jr. ve Russell S. Doughten Jr. tarafından çekilen sinema filmi “The Blob“, 1958 senesinde vizyona girdi. 1930 senesinde Amerika’da dünyaya gelen ve 1980 senesinde henüz 50 yaşındayken hayatını kaybeden aktör Steve McQueen‘in başrolünde yer aldığı filmde Amerikan aktris Aneta Corsaut, Earl Rowe, John Benson, Olin Howland ve Stephen Chase gibi isimler de rol alıyor. Yaklaşık olarak 200.000 Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan film, Amerika’da çekildi.