internetten çok para kazanabilmek için, yabancı siteniz olması gerektiğini hatırlattıktan sonra, benim bizzat deneyip yararını gördüğüm sistemlere bir göz atalım istedim. siz de kullandığınız/duyduklarınızı yazarsanız güzel bir bilgi hazinesi olur.
adsense: adsense, google’ın bundan bir süre önce kullanıma sunduğu bir reklam programı. sitenizin içeriğine göre reklam çıkartıyor. eğer içeriğe göre reklam bulamazsa, genel hizmet reklamları dediğimiz para getirmeyen reklamlar gösteriyor. reklam çıkmadığı zaman genel hizmet reklamlarının yerinde kendi reklamınızın çıkmasını da sağlayabiliyorsunuz. burada da kazancınızı nasıl arttırabileceğiniz yazıyor. adsense’e başvurduktan tahminen 1 haftaya kadar olumlu/olumsuz cevap alırsınız. bu süre zarfında sitenizi sık sık güncellemeniz, kabul edilme ihtimalinizi yükseltir. bu adresten hangi konu ile ilgili kim reklam vermiş görebilirsiniz. adsense’i sitenizdeki aramalardan para kazanmak için de kullanabilirsiniz. size bir arama kutucuğu kodu veriyorlar, sizin üzerinizden arama yapılır da, reklamlara tıklanırsa para kazanıyorsunuz. ödemeler (çek) bir sonraki ayın 25’ine kadar onaylanıp, size posta yolu ile gönderiliyor. şu anda eft sistemi de deneme aşamasında bazı ülkelerde.- adbrite: adbrite, yine adsense benzeri, text linke dayalı reklam programı. ayrıldıkları nokta ise, adsense içeriğe göre reklam çıkartırken, adbrite’ın network reklam*lara ve doğrudan sizin sitenize verilen reklamları barındırması. adult ve normal siteler kabul ediliyor. eğer adult reklam istemiyorsanız, filtre uygulayabiliyorsunuz. şu anda eskisi kadar network reklamlar yoğun olmasa da ara sıra çıkıp para kazandırabiliyor. ödemeleri 60 gün sonra onaylıyor. örneğin benim 2 ay önce başladığım adbrite maceramın ilk meyvesi için ödeme onayı dün geldi. reklam fiyatlarınızı fazla tutmazsanız reklam veren çok oluyor.network reklam: şayet reklam veren, benim reklamım şu sitede çıkmasın, benim param bol her sitede çıksın derse ve sizin sitenizde de adbrite reklam kodları varsa bundan yararlanıyorsunuz. yani reklamverenin reklamı sizin sitenizde çıkıyor.
sedo: Sedo bir alan domain parking (alan adı parketme) sistemidir. Kullanmadığınız ya da satmak istediğiniz domain namelerden (alan adlarından) kazanç elde etmek istiyorsanız bu servisi kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken domaininizi (alan adınızı) Sedo’ya yönlendirmek. Sedo, (domaininizi)alan adınızı yönlendirdikten sonra sayfanızda reklamlar göstermeye başlıyor. Sayfanıza giren kişiler, reklamlara tıkladığı zaman 0.02€ – 2€ arasında para kazanıyorsunuz.Ödemeler iki şekilde yapılıyor.

  • Bankaya Havale: Bankaya göre kesintisi değişmekle beraber, para 7-30 gün arasında değişen sürelerde geliyor. (En az miktar 50 euro)
  • Paypal: Paypal için en az miktar 20 euro. Paypal, Türkiye’ye ödeme yapmıyor. Fakat havaleden daha hızlı ve kesintisiz olarak elinize ulaşıyor. Komisyon ile paypal bozan kişiler bulunmakta. (Paranızı bozdururken, internette tanınan ve referansı olan kişiler seçmeye dikkat edin!!) sedo için ayrıntılı türkçe kaynak. Ayrıca sedo, reklam altyapısı olarak adsense‘i kullanmaktanot: bütün reklam programlarında, %99 ihtimalle, reklam yayınlayanın reklam veren reklamlarına tıklaması ban sebebidir. son zamanlarda adsense’den atılmalar çoğaldı bu yüzden.