BP’nin Meksika Körfezi’nde neden olduğu petrol sızıntısından sonra Dalian, Çin’de yaşanan petrol boru hattı patlaması. Geçtiğimiz yıl petrol facialarının çernobili olarak tariha adını yazdırdı. Petrol hayatı kirletmeye, en zayıf türleri yok etmeye ve iklim değişikliklerine neden olmaya devam edecek.

Petrolun çıkarılması ve taşınması ne kadar son teknoloji kullanılırsa kullanılsın petrol devri tamamen kapatılmadıkca hayatımızı kirletmeye devam edicek. Şimdilik tek çözüm; az petrol tüketerek petrol endüstirisine daha az para ödemek, hükümetlerin onlara destek vermesini önlemek ve enerji yatırımlarının yönünü değiştirmek.Bunun için bize düşen basit 10 işlem var.

1. İşe giderken araç paylaşımı yapın, dönüşümlü araç kullanımı gerçekleştirin yada toplu taşıma araçlarını kullanın.2. Mümkün mertebe plastik ambajlı olmayan ürünleri kullanın ve kapları geri dönüşüme kazandırın yada tekrar kullanıma alın.3. Oraganik sebze ve meyve tüketin (gübreler ve pestisitler genellikle petrol içeriklidir)4. petrol değil, doğal içerikli güzellik ürünleri ( şampuan, sabun, makyaj malzemeleri) kullanın.5. Mümkün mertebe yerel üreticilerin ürünlerini kullanın (daha az nakliye).6.Petrol türevlerinden değil, organik pamuk yada kenevirden üretilen giysiler kullanın.7. Pikniklerde ve yaz festivallerinde tekrar kullanılabilir malzemeler kullanın.8. Şişe su tüketimini derhal durdurun.9. Daha az uçak yolculuğu yapın.10. Hükümetinize petrol yerine, yenilenebilir enerjiyi teşvik etme çağrısında bulunun. Sizin için hazırlanan dilekçe www.greenpeace.org.tr adresinde bulunur.11. Greenpeace’i desteklemeye devam edin. Çünki bu kirli endüstriye karşı olan mücadelede ve yaptıkları tüm eylemlerde bizleri temsil ediyorlar.Greenpeace’e yapmış oldukları bu özverili çalışmaları ve mücadeleleri için teşekkür ederim bütün insanlara çevremizi daha yaşanılabilir bir yer kılmak adına duyarlı olmaya davet ediyorum..