bildirgec.org

çevre kirliliği hakkında tüm yazılar

Neslimiz Tükeniyor!

Chat Noir 1 | 27 November 2009 14:24

Bilimsel verilere göre dünyada 17 bini aşkın tür yok olma tehdidiyle karşı karşıya. Oysa bir tek türün yok olması bile ekosistemin dengesini bozmaya yetiyor. Her fırsatta akıllı olduğunu kanıtlamaya çalışan insan oğlu bindiği dalı kesecek kadar akılsızca davranmaya devam ediyor. Dünyada bizim kadar var olmaya hakkı bulunan bitkilerin, hayvanların ve diğer insanların yaşam hakkına saygı duyalım.Biyoçeşitliliği koruyamamamız demek bir gün nesli tükenmekte olan canlılar listesinde bizim adımızın geçmesi demektir.Başka dünya yok.Lütfen elimizdekilerin değerini kaybetmeden önce anlayalım. Biyoçeşitlilikteki kara tablo ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Londra’da Tropik Orman

Chat Noir 1 | 26 November 2009 13:36

İngiltere’nin başkenti Londra bugünlerde ilginç görüntülere tanıklık ediyor.Düşünebiliyor musunuz ünlü Trafalgar meydanında yağmur ormanlarından gelmiş dev ağaçlar yer alıyor. İnsanı şaşrtan bu manzara çevreci İngiliz sanatçı Angela Palmer’ın küresel ısınma ve ormanların yok olması sorunlarına dikkat çekmek istemesi sonucu oluşmuş.Bir nevi ağaçlar çevre kirliliğine ve küresel ısınmaya dur demek için yağmur ormanlarından kalkıp taaaa Londra’ya protesto yürüyüşü yapmaya gelmişler.Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Çöp

Colpadan | 03 November 2009 12:20

Ruhunun derinliklerinde kirlilik
Havada yanık plastik kokusu
Hırsın, ihtirasın, kıskançlığın, hepsi birlik
Naylon kaplı bitki örtüsü

Görmez gözler zehri, pisliği
Sanır hepsi cennet iksiri
Asit sular ölü toprağı
Biter nefret bitkisi

Bekleme martılar gelmez artık
Onlar bile çoktan bildi seni
Zeytin dalında gazete kağıdı yırtık
Tüketebilirsin bencilce son ümidini

Ufka bakıp masmavi de hadi
Bulanık suda avut kendini
Bu dağlar dolusu çöp
Sonunda kaplar heryeri

e-atık

plumprune | 09 April 2009 00:14

http://www.hercopatikdegildir.com/?p=64

Erkeklik tarih oluyor!

admin | 23 February 2009 16:59

Dünya üzerinde erkeklik kavramı yok oluyor. Yapılan bir araştırma sonucu tüm canlı çeşitlerinin erkeklerinde bir haller olduğu gözlendi. Bunun sebebi olarak çevre kirliliği ve kimyasallar olarak görülüyor. Peki ne oluyor bu erkeklere? İngiliz İndependent gazetesinde yayımlanan rapora göre şu başlıkları verebiliriz:

timsahların testislerinde anormallik, üremelerinde başarısızlık ve daha küçük penislere sahip oldukları saptandı.
timsahların testislerinde anormallik, üremelerinde başarısızlık ve daha küçük penislere sahip oldukları saptandı.

* Erkek balıklarda dişilik belirtileri* Erkek timsahlarda kadınlık hormonu arttı* Erkek kaplumbağalarda dişi özellikleri* Erkek keçilerde inmemiş testis* Erkek farelerde sperm azalması* Erkek kutup ayılarında hermafradizm* Erkek vizonların penisleri kısalıyor* Erkek çocuklarda feminenlik belirtileri* Çay setleriyle oynayan erkek çocuklar

Çöplerimiz ve Doğaya Karışma Süreleri

admin | 08 August 2008 18:42

Çöpe attığımız bir pet şişe 5000 yılda,pet şişeye göre daha sağlıklı olduğunu düşündüğümüz cam şişe 400 yılda ve basit bir sakız 2 yılda doğaya karışıyor. Alışveriş tutkumuzu dizginleyemediğimiz ve çöplerimizi geri dönüştürme yoluna gitmediğimiz sürece doğaya ve kendimize zarar vermeye devam edeceğiz. 1 litre sıvı yağ lavaboya döküldüğünde 1 milyon litre su kirleniyor. Yapılması gerekenler belli. Daha duyarlı olmalıyız. Çöplerimizi geri dönüşüm için ayrıştırmalı ve dünyamızın daha uzun yıllar yaşanabilir bir yer olarak kalması için çabalamalıyız.Konuyla ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Şırnak’ta Çevre Kirliliği

Chat Noir 1 | 05 August 2008 13:42

Şırnak’ta 8 yıldır faaliyette bulunan termik santral halkın sağlığını bozuyor. Santralin doğaya verdiği zarar TUBİTAK tarafından belgelenmiş bulunuyor. Çevreye zehir saçan bu santralin faaliyete geçmesinden bu yana bölgede, tıpta nadir görülen bazı hastalıklara rastlanmaya başlamış.Konuyla ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.Umarım bu santralin elektrik sağlarken çevreye zarar vermesi engellenir. Elektrik günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Ancak yaşadığımız yer yaşanmaz hale gelir biz sağlığımızdan olursak evimizde bizi aydınlatacak elektriğin olması yada başka ülkelere elektrik sağlayarak gelir elde etmemiz ne kadar önemli olur. Önce yaşadığımız çevrenin sağlıklı,güvenli,yaşanabilecek standartlara sahip olması sonra elektrik.Üstelik elektrik elde etmenin termik santralden başka yolu yok mu? Dağda Tepede bol bol rüzgar esiyor. Rüzgar değirmenleriyle rüzgardan elektrik elde edilsin. Dünyanın durumu iyiye değil kötüye gidiyor. Bunu yavaşlatmak da bizim elimizde. Enerji elde etmek için yapılan yatırımlar çevreye duyarlı olmalı.Yoksa halkın sağlığı bozulmaya devam edecek,ülkemiz yaşanılmaz bir yer haline gelecektir.Lütfen duyarlı olalım.

Çevre Testi: Karbonmetre

Chat Noir 1 | 04 July 2008 20:51

Küresel ısınma biliyorsunuz ki dünya yaşamını tehdit ediyor.Sera gazları ve karbondioksit artışı küresel ısınmayı tetikliyor.Ağaç dikmek ise çözümün bir parçası olmak demek. Eğer küresel ısınmadaki payınızı ve bunu nasıl,kaç ağaç dikerek, telafi edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu teste katılın.Benim 52 ağaç dikmem gerekiyormuş.